Yusuf hırkası (Amaranthus tricolor)

Güzel yapraklı bir süs bitkisi olduğu gibi sebze olarak da yenebilir. Yaprakları farklı renklerde olan birkaç çeşidi var. Özel bakım gerektirmeden kuvvetlice büyürler.

Amaranthaceae (Ispanakgiller) familyasından, birçok türü yabani ot olarak dünyanın her yerinde kendiliğinden yetişen, sebze olarak yenen Amaranthus cinsinin Amaranthus tricolor türü.. Yaprakları farklı renklerde olan birkaç çeşidi var.

Botanikçiler birçok bitkilere Tevrat’ta ve İncil’de geçen isimleri vermiş. Bu sayfadaki türün adı Joseph’s Coat, yani Yusuf hırkası. Rivayetlere göre Hz. Yusuf peygamber çok renkli bir hırka giyermiş.

Amaranthus tricolor

Yusuf hırkası, Amaranthus tricolor

Atatürk çiçeğine benzer şekilde yaprak güzelliği olduğundan dolayı yalancı Atatürk çiçeği de diyebiliriz. Zaten İngilizcede bir diğer adı Summer Pointsettia’dır. Yaz poinsetyası, yazlık Atatürk çiçeği gibi manada. Başka bir adı Çin ıspanağıdır.
»» Gerçek Atatürk çiçeği sayfasına bakabilirsiniz.

Az sulamayla bile, kuvvetsiz topraklarda bile gayet sağlıklı yetişir çabuk büyür. Hatta istanbulda Amaranthus türleri hiç su istemeden gelişirler. Ara sıra yağan yağmurlar yetiyor.

Amaranthus tricolor gereken büyüklüğe geldiği zaman son yapraklar renkli olur. Tricolor =üç renkli.

Bakımı için anlatılacak bir şey yok. Bahçelerde nasıl istenmeyen otlar daha güçlü büyüyorsa bu da o özelliktedir.

Ispanakları nasıl yetiştiriyorsanız aynı bakımı yapabilirsiniz (zaten akrabadırlar). Susuz kalmazsa, toprağı da fazlaca fakir değilse beklentilerin üstünde gayet güzel yetişir.

Kış gelince kaybolup giderler. Etrafa dağılmış olan tohumları baharda kendiliğinden çimlenir. Siz yine de tohumlarını alın saklayın baharda çevreye serpin. Toprağa fazlaca gömmeyin.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)