Yeni başlayacaklara bahçecilik sırları

Eğer güneşli bir bahçeniz varsa, bilgisizseniz, neyi nasıl yapmalıyım diye fikir istiyorsanız en güzel fikirler aşağıda.

Eğer güneşli bir bahçeniz varsa, bilgisizseniz, neyi nasıl yapmalıyım diye fikir istiyorsanız en güzel fikirler aşağıda.

Birinci sır: Ağaç türlerini az tutun. Herhangi küçük bir ağaç fidanı ya da bir meyve çekirdeği dikecekseniz 20 yıl sonra ne kadar büyüyeceğini, ne kadar alana ihtiyacı olacağını, çevresindeki bitkileri ne kadar rahatsız edebileceğini, ya da çevresindeki ağaçlardan ne kadar rahatsız olacağını iyi düşünün. Ona göre karar verin. Elinize geçen her şeyi dikerseniz sonuç kaos olacak.

İkinci sır: Planlarla projelerle uğraşmakta acele etmeyin. Birkaç yıl boyunca mevsimlik çiçeklerle ve sebzelerle bahçecilik uğraşınızı geliştirmeye çalışın. Hem bu sürede toprağı iyice işleyip düzeltmiş olursunuz. Bilginiz tecrübeniz artar.

Bahcecilik sırları

Üçüncü sır: Havası nemli memleketler için – Hava akımları çok önemlidir. Birçok bitki hastalıklarının önüne geçer. Bahçenizi hava akımlarından engelleyecek kenar çitleri ve duvarlar yerine sağlam tel örgüler tercih edin. Kuytu yerlerde bahçelere sık dallı çalı türü bitkiler dikmek bahçeyi büsbütün havasız bırakır. Mantar hastalıkları yüzünden orada hiçbir bitki sağlıklı yetişmez olur.

Dördüncü sır: Suni gübre çeşitlerinden hiçbirini asla kullanmayın. Birçok elementleri mineralleri dengeli olarak içeren özel besinlerin zararı olmaz onlar hariç.

Beşinci sır: Bahçenizin hiçbir şeyini süpürüp çöpe atmayın. Dökülen yaprakları çiçekleri meyveleri her zaman toprağı hafifçe çapalayıp toprağa karıştırırsanız gübreye ihtiyaç bile kalmaz. Bahçenizdeki bitkilerden yığın yığın çörçöp çıkyorsa bahçenin bir köşesinde yapacağınız 1m² kadar alanlı tahtalarla çevrilmiş bir köşeye yığın. Kış başlarken toprak yüzeyine yayıp soğuğa dayanıklı olmayan bitkilerin diplerinde guruplayın. İlkbahar başında her yeri çapalayarak bu çürüntüleri toprağa katın.

Özellikle ağaç yapraklarının şöyle bir özelliği var: Toprağın üst yüzeyinde olmayıp derinlerde olan bitkilere değerli elementleri mineralleri çekip yapraklarda depolarlar. O yapraklar döküldüğünde çöpe atmak büyük bir aptallıktır.

Altıncı sır: Toprak düzenleyici adı altında satılan maddelere pek güvenmeyin. Bilinçsizce kullanırsanız bahçenizin toprağını işe yaramaz hale getirebilirler. Aşırı kumlu topraklarda ve beyaz (veya beyaz killi) topraklarda torf adıyla satılan kompostlar ve leonardit gayet güzel işe yarar. Diğer killi topraklara dere kumu ve ponza taşı karıştırın.

Yukardaki durumların dışında: Orta halli bir toprağınız varsa toprak düzenleyicisine filan gerek yok. Verimli olmasını istiyorsanız bol bol eski sığır gübresi karıştırın ve 5. maddedeki gibi devam edin. Gerisini solucanlar mükemmel bir şekilde hallederler. Gübreye ihtiyacınız olursa en iyileri eski sığır gübresi ve eski koyun/keçi gübreleridir. Ayrıca ilkbahardan yaz ortasına kadar ayda bir defa doğal gübre şerbeti yaparsanız iyi olur.

Yedinci sır: Her sevdiğiniz / beğendiğiniz bitkiyi yetiştirmeye çalışmayın. Sizin bahçenizde hastalıklanıyorsa ondan vazgeçin. Ona alternatif sayısız çoklukta türler var.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: |

'Yeni başlayacaklara bahçecilik sırları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Handan, Bodrum dedi ki:

  Sitenizi ponza taşı satıcılarını ararken tesadüfen buldum. Son derece açıklayıcı ve zengin bir site. Ağaçlarnet’den sonra sizin sitenizi de bulduğuma memnun oldum. Böylece dua çiçeğimi de kurtardım.
  Varsa bahçenizi ve bitkilerinizin resimlerini görmek isterdim doğrusu :)
  ***
  Sağolun. Bir iki kolay püf noktasına dikkat edince ev süs bitkileri kolay kolay ölmez. En başta esinti ihtiyaçları, sonra doğru toprak. Şimdilik bahçem yok. En kısa zamanda olacak inşallah. Evdekileri ise sitede nadiren anlatıyorum. Hep istiyorum da bir türlü vakit ayıramıyorum. Başka bir sebep fotoğraf makinemin iyi olmayışı. Resimler kötü çıkınca fazla uğraşamıyorum vazgeçiyorum.

 2. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Bir bölümde bahçenizdeki bordürlerde petunyalar görmüştüm. Çok canlıydılar. Onların damlama borularını S şeklinde mi döşüyorsunuz?
  ***
  Galiba beni başkasıyla karıştırıyorsunuz. Şimdilik bahçem yok. Herhangi bir forum sitesine üye değilim yani oralarda yazılarım yok. Kendi sitemdeki yazılarımdaki resimleri sorduysanız konu ile ilgili resimleri dış kaynaklardan buluyorum. Pek azı benim yetiştirdiğim salon / balkon bitkilerine aittir.

 3. Celal S. -İzmir dedi ki:

  2 ayrı resim vardı. 1.cisi yaz ayında çekilmiş rengarenk ve canlı petunyalar, 2. resim toprak çapalanmış, dikime hazırlanıyor. Resimleri katdettim ama konuyu hatırlamıyorum. Yere diktiğim tüm petunyalar ölüyor. Acaba yukarıdan suladığım için, yaprakları ıslanıyor onun için mi? Yani damlama ile sulasam bu problemi aşabilir miyim?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. Şimdi yeni hibrit petunyalar var. https://www.bitkivecicek.com/calibrachoa-kalibrakoa Çok gösterişli, sıcağa uyumlu fakat asitli toprak şart. Bazı yeni hibritlerse en fazla nötr toprağa uyumlu (https://www.bitkivecicek.com/petchoa-petkoa-fosforlu-petunya). Bunlardan aldıysanız yanlış seçim. İzmirde topraklar alkalinli. Bazı yerlerde fazla alkalinli. Bu aksiliklere ilaveten suyun kireçli olduğunu da hesaba katın. Başka bitkileri deneyin bence. Mesela pervane çiçeği var. Bir adı da izmir güzeli. Hem susuzluğa çok dirençlidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)