Yazlık sarmaşık Parthenocissus quinquefolia

Amerikan sarmaşığı, frenk asması filan derler. İngilizcedeki adı da Virginia Creeper. Kışın yapraklarını döker.

Amerikan sarmaşığı, frenk asması filan derler. İngilizcedeki adı da Virginia Creeper. Creeper asma demek. bence yazlık sarmaşık demek daha iyi olur. Çünkü kışın yapraklarını döküyor. Uzun ömürlü, odunsu bir sarmaşık bitkidir.

Vitaceae (asmagiller) familyasındandır. Üzümle akrabadır. Fidanlıklarda satışını yapanlar bu bitkiyi parthenocissus quinquefolia olarak tanıtıyor. Oysa parthenocissus quinquefolia zehirlidir. Dokununca tende fena halde alerjik reaksiyonlara sebep olur. İstanbulda yetişeniyle ben çocukken çok uğraşmışımdır. Bahçenin her yerini kaplamaya çalışırdı baş edemezdim. Bazen yapraklarından yemişimdir. Ne dokunmakla ne de yemekle herhangi bir rahatsızlığa kapılmadım. Belki bizdeki parthenocissus cinsinin başka türlerinden olabilir. Ya da bazı kişilerin bu bitkiye bir tür bağışıklığı olabilir zarar görmezler, benim başıma bir şey gelmemesi bununla ilgili olabilir.

Ilıman ve yağışlı iklimli yerlerde fazlaca arsız yetişip bahçeleri tamamen kaplayabilir dikkatli olunmalıdır.

Amerikan sarmaşığı

Amerikan sarmaşığı, yazlık sarmaşık

Parthenocissus quinquefolia soğuğa müthiş dayanıklıdır (-40°C derece) Erzurum’da bile yetiştirilebilir.

Kullanım şekli: Çardak gibi kullanılabiliyor. İyi gölge yapar. serinletici etkisi bile vardır. Eskiden bazı esnaflar dükkânlarının üst tarafına çardak gibi bunlardan gölgelik oluştururdu. Herhalde şimdi de yapanlar vardır.

Kışın yapraklarını döküyor o zaman görünen şey ordan burdan sarkan bir yığın uzun çalı gibi dallar…
Sonbaharda yapraklar dökülürken kırmızımsı hoş renklere bürünmüş olarak dökülüyor. Bazı yaprakları, hepsi değil.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler:

'Yazlık sarmaşık Parthenocissus quinquefolia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hulya - Tokat dedi ki:

  İki sene önce dedemin mezarına bir fidanlıktan alıp dikmiştim. Yapraklarını döktüğünde dallar ince olduğu için gerçekten de kurumuş sanmıştım o kadar çıplak görünüyordu ki.. Ayrıca yazın da çok sulayamamıştım. Ama ertesi sene uzun ve incecik dallar tekrar yapraklara büründü. Bu yıl da balkonumdan sarkıtacağım kırmızısı gerçekten çok hoş…

 2. Tahir Ercan Patıroğlu dedi ki:

  Bahçemin duvarlarını kapatan birkaç adet sarmaşığım var. Bir bölgedeki üç sarmaşık yapraklarını dökmeye, renkleri kararmaya başladı. Birkaç gün önce diplerine demir, amino asit ve manas için ilaç karışımından verdim. Şu ana kadar bir değişiklik olmadı. Diğer birkaç sarmaşığın durumu şimdilik iyi. Başka ne yapabilirim?
  ***
  Sebep nedir bilmeden, onlar ne tür bitkilerdir bilmeden bir tavsiyede bulunamam. Siz toprağın asitliliğini arttırmışsınız. Ya sebep tam tersi fazla asitlilikse ne olur? Ya da alakasız bir sebepse fayda etmez. Susuz mu kaldılar.. Aşırı sulama yüzünden hastalık mı oldu.. Biri dibine kökleri zehirleyen bir şey mi döktü.. Her şey olabilir. Problemin kaynağı ne ise çözüm de ona göre bulunmalı.

 3. Elif Özüdoğru Dinçoğlu dedi ki:

  Bu sarmaşığın bir dalını ben de koparıp diktim. Hatta kolay tutsun diye alt yapraklarını koparmıştım ama sanırım hiç gerek yokmuş. Üstten koparmadığım yaprakları bile hiç bozulmadan kaldı. Arsız bir bitki olduğundan da kolayca tuttu. Yeni sürgünler ve yapraklar çıkarıyor şu aralar. Clematis almıştım, o da çok güzel bir sarmaşık ama para verene kadar İstanbul’da yollarda her yerde “Hedera” ve “Amerikan Sarmaşığı” var. İsteyen dalını koparıp saksıya dikip balkonuna koysun, hemen tutuyor. :) Duvara tamamen tutunan bir sarmaşık türü daha gördüm. (İncir sarmaşığı değil) Hangi tür olduğunu bilmiyorum minik bir dal koparmıştım tutmadı. Daha büyük bir dalla yeniden deneyeceğim.
  ***
  Hederalar, amerikan sarmaşıkları yeşillik amacıyla.. ama clematis çiçek güzelliği için yetiştiriliyor. Bazı türleri çok güzel.

 4. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Okulumuzu bahçesini çevreleyen duvarlarda bu sarmaşığı yetiştirmek istiyorum. Yan tarafımızdaki resmi dairenin aynı türden olan sarmaşıklarını budayıp atmışlar. Ben de gözüme yarayan 1-2 yıllık olduklarını tahmin ettiğim dallardan birazını çelik olarak aldım.
  Çelikleme metodu ile bu mevsimde Yozgat şartlarında bu bitki üretilebilir mi?
  Bu çelikleri derince toprağa mı gömeyim? Dikim için mevsim uygun değilse, bahara kadar bu çelikleri nasıl koruyabilirim?
  Bu kadar kolay büyüyen bir bitkiyi para vererek yetiştirmek istemiyorum.
  ***
  Geçen yıl bu ayda yeni taşındığım evimin bahçesinde bunun dallarını paramparça yapıp toprağa karıştırdım ki gübre olsunlar. Fakat ilkbaharda istisnasız hepsi canlandı filizlenip uzadılar. Bir taneden kurtulayım dedim bin tane oldu. Baş belası bir şey. Tabii ki her birini söktüm attım. Ana bitkinin köklerinden çıkan sürgünler ise daima uzayıp duruyor. Söküp atmakla uğraşıyorum devamlı. Neyse.. Korkmayın nasıl yaparsanız yapın kesinlikle tutacaktır. Rasgele oraya buraya dikin unutun. İlkbaharda filizlenirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)