Yağlı begonya – Begonia ‘Thurstonii’

Yaprakları pırıl pırıl parlak bir ev begonyasıdır. Oldukça güzel ve dekoratif olduğu halde süs bitkileri sektöründe yeri yoktur. Halk arasında elden ele dolaşarak meraklılarını bulur.

Yaprakları pırıl pırıl parlak bir ev begonyasıdır. Oldukça güzel ve dekoratif olduğu halde süs bitkileri sektöründe yeri yoktur. Halk arasında elden ele dolaşarak meraklılarını bulur. Bana da öyle geldi. Filiz Hanım’a teşekkür ederim.

Hibrit bir begonya türüdür. Begonia metallica ve Begonia sanguinea türlerinden 1887 yılında türetilmiş, dünyaya yayılmış. Bizim halkımız arasında ‘Yağlı Begonya’ deniyor. Evlerde yağmur ortamı altı bitkilerinin bakım şartlarını sağlamalısınız. Nemli hava ve esintili ortam.

Yağlı Begonya

Yağlı Begonya

Başlıca özellikleri: Dalları, yaprak sapları ve yapraklarının alt tarafı seyrek kısa sert kıllarla kaplıdır. Yapraklarının üst yüzeyi tüysüz, pürüzsüz ve cam gibi çok parlaktır. Yaprak rengi yerinin ışık düzeyine göre ve toprağının özelliğine göre değişebilir. Koyu yeşilden sarımsı / kızılımsı yeşile kadar. Gölgede koyu yeşil olur. Yapraklarının alt tarafı ise kızılımsı renktedir (açık bordo rengi gibi).

Çiçek açması: Yılda bir kere, genelde yaz başında çiçeklenir. Çiçekler uzun bir sapın ucunda çok sayıda, pembe renkli, güzel görünümlüdür. Güneşsiz yerlerde yıllarca hiç çiçek açmaz.

Işık ihtiyacı: Güneşi sever, hiç zarar görmez ama fazla güneşte çok güzel olmuyor. Fitrelenmiş güneş alsa daha iyi. Kışın dinlendirmeyecekseniz kışın direkt güneş almalı.

Toprak, sulama, budama, çoğaltılması vesaire bakım bilgileri için » Ağaç begonyaları hakkındaki yazıma bakın.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |

'Yağlı begonya – Begonia ‘Thurstonii’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, yağlı begonyam yazınki budamamdan sonra çirkinleşti. Tamam, sürekli yeni yapraklar çıkarıyor ama küçük yapraklar çıkarıyor. Dipten çıkan yarı köklü 3 sürgününü alıp 20 lt toprak alan bir toprak saksıya 30 derece açıyla yatay dikmek istiyorum. Dal gövdesi köklensin ve oralardan filizlensin diyorum. Sizce olur mu? Fotoğrafını maille gönderiyorum. Teşekkür ederim.
  ***
  Budamaları kış sonu yaz sonu arası dönemde yapmak lazım. Diğer zamanlarda sadece güçsüz kalmış dallarda eksiltme kısaltma yapılmalı. Yoksa sonuçta böyle kuvvetten düşmeler olur. O toprak çok. Belki ponza taşı katarsanız sorun olmaz. Bir de zaman yanlış. Git gide havalar soğuyor. İlkbaharı bekleseniz daha iyi. Evde yapacaksanız olur tabi. Balkonunuzda yapacaksanız ilkbaharı bekleyin.

 2. Hafiz A. -Manavgat dedi ki:

  Yağlı begonya çiçeğini nasıl elde edebilirim?
  ***
  Hiçbir yerde satılmaz. Halk arasında meraklılarında görürseniz bir dal isteyin.

 3. Türkan T. -Kocaeli dedi ki:

  Benim yağlı begonyamın yaprakları içe doğru kıvrılmaya başladı. Kenarları kuruyor. Acaba az sulamadan olabilir mi? Cam önünde ve sürekli camım açık.
  ***
  Ne kadar az suladığınızı bilmeden evet öyledir diyemem. Yeni aldı iseniz bu hal normaldir. Yeni çıkaracağı yapraklar çok sağlıklı olacaktır. Güneş görmesi çok önemli.

 4. Fevza, İzmir dedi ki:

  Benim yağlı begonyam yapraklarını döküyor.

 5. Ilgın, Ankara dedi ki:

  Benim Begonyam altı ay boyunca sürekli tatlı tatlı, pembe pembe çiçekler açtı. Sonraki altı ayda ise hiç çiçek açmadı. Yeni yapraklar verdi ve boyu gelişti. Çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Gayet normaldir. Kış ortasından sonra veya ilkbaharda başlayarak tekrar çiçeklenmeye başlar.

 6. Elif, İzmir dedi ki:

  Küçük yağlı begonya çiçeğimin toprağı böceklendi. Bunun için ve çabuk gelişmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Toprağın üstüne biraz sigara tütünü yayın. Böcekleri öldürür. Hızlı gelişmesi için yerinin çok havadar ve biraz güneşli olması lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)