Türkiyenin yağmur ormanları

Dünyada konu ile ilgili bilim insanlarının tespit ettiği yağmur ormanları sadece tropikal kuşakta değildir. Yağmur ormanları, bulundukları bölgeye göre tropikal yağmur ormanları ve ılıman iklimli bölgelerin yağmur ormanları olarak iki sınıfa ayrılır.

Dünyada konu ile ilgili bilim insanlarının tespit ettiği yağmur ormanları sadece tropikal kuşakta değildir. Yağmur ormanları, bulundukları bölgeye göre iki sınıfa ayrılır:
1- Tropikal yağmur ormanları
2- Ilıman iklimli bölgelerin yağmur ormanları

Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerimiz 2. guruptan, dünyanın değerli yağmur ormanları bölgelerindendir diye kayıtlara geçirilmiş. Fakat maalesef fındık, çay ve pirinç tarımı amacıyla bizdeki yağmur ormanlarının büyük kısmı yok edilmiştir. Şimdi bir de devlet adamlarının bu değerli dünya zenginliklerini belki tamamıyla yok ederek oralarda barajlar kurma planları belası ile karşı karşıyayız.

Yağmur ormanlarına niçin bu ad verilmiş?
Fazla yağmur yağan bölgelerde oldukları için bu adı vermişler. Öte yandan, atmosferdeki karbon miktarını azaltmalarındaki büyük etkileriyle değerli bulunuyorlar.

Yağmur ormanlarının esas önemi
Aslında bu ormanların başlıca özelliği, sahip olduğu zengin bitki çeşitliliğidir ve bitkilerin seyrek değil yoğun sıklıkta olmasıdır. Yağmur ormanlarında, ağaçların arasında birçok çalı türleri ve birçok otsu bitki türleri bulunur. Böylece bu ormanların esas önemi, havadaki karbonu azaltmalarındaki büyük başarılarıdır. Bu özelliğiyle, yağmur ormanları diğer ormanlara göre birkaç misli daha fazla karbonu havadan çeker alır. Akdeniz bölgesindeki ormanlarla doğu Karadeniz ormanlarını kıyaslarsak daha iyi anlarız. Akdeniz bölgesindeki ormanlarda ağaç altı bitkileri hem tür olarak hem sayı olarak çok azdır ve ağaçlar seyrektir, aralarında fazla mesafe vardır.

Yani, yukarda anlattığım gibi ağaçlar ve zengin çeşitlilikte yoğun bitkiler topluluğu olan her orman yağmur ormanlarından farksızdır. O halde “Yağmur Ormanı” terimindeki yağmur kelimesini mecazi kabul etmeliyiz. Her yeri ormanlı olmasa bile Karadeniz kıyılarımızın tamamı ve Marmara bölgemizin çoğu yeri yağmur ormanlarının oluşmasına son derecede elverişlidir.

Ormanların yağmur çekmesi
Çok geniş arazi kaplayan gür ormanlar yağmuru çeker. Bütün Karadeniz kıyı kesimlerimiz gibi Marmara bölgemizin büyük bir bölümü doğal olarak ormanlaşmaya çok elverişlidir. Ormanları arttırılırsa bu bölgeler daha fazla yağmur çekecek ve sonuçta gerçek yağmur ormanlarına daha fazla sahip olacağız.

Kategori: Uncategorized Yazar:

Etiketler: | |

'Türkiyenin yağmur ormanları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Anonim dedi ki:

  Yağmur ormanı Türkiyenin hangi bölgesinde bulunur?
  ***
  Doğu Karadeniz ve Orta Karadeniz bölgesinde. Gerçi bütün karadeniz kıyılarımız sayılabilir. Zamanla ormanları yok etmişiz. Batı karadeniz bölgemizde Zonguldak civarı ormanları da kesinlikle yağmur ormanlarındandır.

 2. Tanju Bakırcı - Ankara dedi ki:

  Ülkemizde kauçuk dikim alanları nerelerdir? Ana vatanı amerika kıtası olan bu ağaç ülkemizde yetiştirilmekte midir?
  ***
  Türkiye’de iklimin uygun olduğu yerler belki vardır ama biz bu işle uğraşmıyoruz. Evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilen “kauçuk” isimli bitki Akdeniz sahil bölgelerinde açıkta yetiştirilmeye uygundur. İzmir’de bile bir iki cinsi açıkta yetişebiliyor. Lastik üretilen esas ağaç daha farklı bir bitki. Ondan daha çok lateks elde edilebiliyor. Hangi bitki şu an hatırlamıyorum. Zaten ülkemizde doğal lateks üretimi yapılmıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)