Testere çiçeği Aloe ciliaris

Testere çiçeği (Aloe ciliaris) hızlı büyüyen, hemen hiçbir hastalığa maruz kalmayan ve çoğaltılması çok kolay succulent bir bitkidir. Yaprak güzelliği için yetiştirilir. Aloe ciliaris’in birbirinden az farklı yaprak şekilleriyle ve çiçek rengi farklarıyla birkaç çeşidi vardır.

Testere çiçeği (Aloe ciliaris) hızlı büyüyen, hemen hiçbir hastalığa maruz kalmayan ve çoğaltılması çok kolay succulent bir bitkidir. Genelde ilkbaharda çiçek açar. Çiçekleri önemli değildir (mercan renkli çiçek açan çeşitlerinde önem taşır). Yaprak güzelliği için yetiştirilir. Aloe türünün bu cinsi dallıdır. İklimi uygun yerlerde ağaç gibi büyüyebilir. Aloe ciliaris’in birbirinden az farklı yaprak şekilleriyle ve çiçek rengi farklarıyla birkaç çeşidi vardır. Bilimsel olarak sınıflandırılması: Xanthorrhoeaceae familyasından, Aloe türünün ciliaris cinsi..

Süs bitkisi olarak Aloe ciliaris: Eğer çok güneşli bir yerde bulundurup yaz aylarında susuz bırakmazsanız hem çok hızlı büyür hem boyu uzadıkça yaprakları daha büyük olur. Bir iki yıl sonra, iyice büyüyünce haziran ortasında üst taraftan kesip büyük yapraklı kısmı ayrı bir saksıya dikersiniz. Böylece saksıda çok dekoratif bir görünümü olur. Güneşin ve sıcağın etkisiyle çabucak köklenir. İlk bir ay boyunca az sulayın ki çabuk köklensin. Geri kalan alt kısım ise bolca filizlenir. Birçok testere çiçeğine sahip olursunuz. Boyu uzadıkça aynı şekilde üst kısmı alıp ayrı saksıya dikin.

Nasıl toprak istiyor? Humuslu olan iyi bahçe toprağı yeter. Diğer kaynaklardaki abartılı toprak karışımlarına aldanmayın. Fakat eğer ev içinde yetiştiriyorsanız toprağa üçte bir oranında ponza taşı karıştırmalısınız. Yine de şart değil. Uzun yıllar boyunca bu bitki hakkında bir hayli tecrübe edinmişimdir. Humusça zengin olmak kaydıyla her toprakta gayet iyi bir şekilde sorunsuz yetişiyor. Hafif asitli topraklarda (pH 6,5) daha hızlı büyür.

Resimde gördüğünüz bendeki çeşidinin çiçekleri pek canlı renkte değil. Tomurcukken soluk mercan rengi, çiçekler açınca da gördüğünüz gibi karışık renkli oluyor. Büyük görmek için resimlere tıklayın.

Sulaması nasıl olmalı? İlkbaharda ve yazın iyi sulayın. Ekimden nisana kadar sadece toprak kupkuru olunca sulayın (o da kökler kurumasın diye). Çünkü testere çiçeği yapraklarında fazlasıyla su depolayan bir bitkidir. Fazla sulama özellikle iç mekânlarda zararlı olabilir.

Besin: yukarda yazdığım gibi doğal topraklardan kullanmışsanız hiç vermeyin. En büyük ihtiyacı güneştir.

Kışa dayanıklılık: Testere çiçeği -4 dereceye kadar soğuğa dayanabiliyor.

Çoğaltılması: Yanlardan çıkardığı yavruları ayırarak çoğaltabilirsiniz. Çok fazla yavru verir. Yaz sıcaklarında hızlı büyürler. Hatta fazla uzamış olan gövdeyi 15cm kadar birkaç parçaya bölüp dikseniz her biri çok sayıda filizlenir. Burada ve yukarda anlattığım gibi yaparak iri ve gösterişli testere çiçekleri üretip iyi bir paraya satabilirsiniz. Tohumdan yetiştirilirse tohumlar sıcağın etkisiyle üç hafta içinde çimlenir. Minik fideler hızla büyürler.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |

'Testere çiçeği Aloe ciliaris' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Bitkinin goruntusu ve cicegine gore bu bitki Aloe delaetii’dir. Aloe ciliaris’in melezidir. Bu turun soguga dayanikliligida azdir, aloe aristata ve aloe arborescens soguga karsi dayanikliligini yokladim ve iyi bir netice aldim.
  ***
  Ali Bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Soğukluk derecesini belirtmemişsiniz. bizim balkon camekanlı ama camekan çerçeveleri çok eski, köhne. Rüzgarı geçiriyor. Kışın dışarda hava -5 olsa içersi herhalde en fazla bir iki derece farkeder. 12 yıldır istanbul birkaç defa çok şiddetli soğuklar gördü. Resimde gördüğünüz cins 12 yıldır hiç kötü etkilenmedi. Yani -3 veya -4 dereceye kadar dayanıyor diyebilirim. Daha fazla soğuğa dayanır mı bilmem. Ayrıca istanbulda nadiren aşırı soğuklar oluyor, dondurucu soğuk uzun sürmez gece birkaç saat dondurucu soğuk olur, gündüz soğuk şiddeti epey azalır. İşte bu şartlarda dayanıyor.

 2. Hulya Tokat dedi ki:

  Sempervivum tectorum hakkında bilginiz varsa paylaşır mısınız?
  ***
  İlerde.. yeni bir sayfa olarak…

 3. Rumeysa, İstanbul dedi ki:

  Benim aynı çiçekten iki yıl oldu ama çiçek açmadı. Sadece boyu uzuyor. Çiçek açmamasının sebebi ne olabilir?
  ***
  Güneş ve esinti lazım. Bunlar ev ortamlarında pek çiçek açmaz. Ama hiç önemli değil. Çiçeklerinin hiçbir gösterişliliği yok.

 4. Feride, Tokat dedi ki:

  Bu çiçekten küçük bir fide elime geçti. Yapraklar siyahlaşmış fakat orta kısmındakiler yeşil. Nasıl bir bakım yapmalıyım ki bu minik gelişsin?
  ***
  Açık havada güneşli yerde hemen köklenir ve gelişmeye başlar. Yani şu sıralar dışarıda tutsanız çok iyi olur. Son derece dayanıklı bir bitkidir. Tutmayan, köklenmeyen görmedim şimdiye kadar.

 5. Hülya, Hatay dedi ki:

  Resim çekip gönderip bilgi alma imkanımız var mı?
  ***
  Hülya Hanım lütfen şu sayfaya bakın nasıl yapacağınıza dair gereken cevap yazılı: http://azbitki.com/adini-bilmediginiz-bitkileri-sorun


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)