Taro Black Magic – Kara büyü filkulağı

Araceae familyasının Colocasieae (filkulağı) gurubundan, Colocasia cinsinin bir türü olan Colocasia esculenta’nın uzmanlar tarafından oluşturulmuş morumsu koyu renk yapraklı bir kültivarı: Colocasia esculenta ‘Black Magic’.. Kara büyü taro yaz aylarında suyu besini eksik edilmezse şaşırtıcı bir hızla büyür.

Devleşebilen filkulağı türlerinden biri. Tam yetiştin bir kara büyü taronun boyu 2 metreye yakındır. Küçük bir yavru ilk yılda bir metreden fazla uzayabilir.

Araceae familyasının Colocasieae (filkulağı) gurubundan, Colocasia cinsinin bir türü olan Colocasia esculenta’nın uzmanlar tarafından oluşturulmuş morumsu koyu renk yapraklı bir kültivarı: Colocasia esculenta ‘Black Magic’

Kara büyü taro denen kara filkulağı yaz aylarında suyu besini eksik edilmezse şaşırtıcı bir hızla büyür. Yanında birkaç yavru oluşturur. Bol bol yaprak üretirler. Yeni çıkmakta olan yaprak yeşil olup iki üç gün içinde morararak kopkoyu bir renk alır.

Karabüyü filkulağı

Karabüyü filkulağı

Diğer filkulakları gibi bu da havalandırılıp oksijensiz bırakılmayan bahçe havuzlarında yaz boyunca su içinde tutulabilir. Saksıyı olduğu gibi su içine yerleştireceksiniz. Toprak yüzeyi tam su yüzeyinin 3 – 5 cm altında bulunmalı ki yapraklar ve dipten yeni gelişen yapraklar su altında kalmasın.
Aslında suda yetiştirmede hayır yok. Toprağındaki besinler eriyip suya karışır taronuz iyi bir gelişim gösteremez.

Çiçeklenmesi: Yaz ortasında beyaz çiçek açar. Gerçi çiçeği için değil, yaprakları için yetiştirilir.

Güneşi sever. Ne kadar çok güneş o kadar kuvvetli gelişen kara büyü taro.. Mamafih yaz mevsimi aşırı sıcak olan memleketlerde güneşin filtrelenmesi gerekir. Bunu güneş filtreleyici ağlarla yapabilirsiniz ya da sadece öğle vakti civarı dik güneş ışınlarından korunması yeterlidir.

Yaprak rengi aldığı güneşin şiddetine ve açısına göre değişir. Uzun süreli direkt güneşte tam olarak koyu mor renktedir. Filtreli güneşte ise resimde gördüğünüz gibi.

Toprak: En kuvvetli mükemmel gelişimi organik besleyicilik yönü yüksek olan gerçek toprakta mümkündür. Saksıda yetiştirecekseniz meselâ şöyle bir karışım hazırlayabilirsiniz: Üç ölçü çok humuslu bir bahçe toprağı + 2 ölçü kırmızı killi toprak + 2 ölçü eski sığır gübresi + 2 ölçü ponza taşı + 1 ölçü perlit. Yaz sıcaklarında eğer hiç susuz bırakmazsanız müthiş bir hızla büyüyeceğinden dolayı böyle fazlaca güçlü besleyiciliği olan ve hem süzek bir toprak istiyor. Toprağın pH derecesi hafif asitli olmalı diye tavsiye edilse de buradaki doğal karışımda hiçbir sorun olmaz.

Eğer saksıda yetiştirip özel süs bitkisi topraklarından kullanacaksanız azot oranı yüksek ve birçok elementleri mineralleri de içeren çok yönlü bir besin kullanacaksınız ki Türkiyede kolay kolay bulamazsınız. Ne yaptığının bilincinde sorumluluk sahibi kişilerin ürettiği solucan gübresi takviyesi çok iyi olur.

Besin: Saksıda yetiştiriyorsanız kökler toprağı iyice kapladığı andan itibaren besine çok ihtiyaç duyacaktır. Kocaman yaprakların beslenmesi kolay değil. Besinde azot oranı yüksek olmalı.

Sulama: Yaz boyunca her gün sulayabilirsiniz – toprak asla kurumayacak bu önemli bir şart (yoksa uykuya girer kolay kolay uyanmaz). Su saksıda kalmamalı alt deliklerden süzülüp gitmeli. Bahçe havuzlarında yetiştiriliyor diye aldanmayın su dolu kaplarda yetiştirmeyin. Havuz suyunun hava motoru vardır bu sayede havuz bitkileri ve balıklar oksijensiz kalmaz.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Colocasia esculenta ‘Black Magic’ kışın -15°C derece soğuğa yapraklarını tamamen kaybederek dayanır.

Taro kış bakımı

1- Kışın dışarda bırakırsanız dondurucu soğuğun derecesine göre yapraklar bozulur kurur. Şiddetli don olayları yaşanmayan bölgelerde böylesi daha iyidir çünkü iyi bir dinlenme geçirmiştir rizom kök bir hayli direnç kazanmıştır. Ev içinde bütün yıl yapraklı yetiştirebilirsiniz. Isı ve sulama uygunsa kışın da büyümeye devam eder. Susuz bırakırsanız yapraklardaki enerji ve besinler rizom köklere çekilir yapraklar kurur (bu da iyi bir dinlendirmedir). İlkbaharda sulamaya başlarsınız daha kuvvetli büyür.

2- Filkulakları yetiştiriciliğinizde esas başarınızı güçlü ve büyük rizomlarla ölçmelisiniz. Yapraklar önemli değil. Bundan dolayı da filkulaklarınızı kışın soğukta bırakın sulamayın, ilk don olayını yedikten sonra hemen toprağından sökün, rizomları yeterince gelişmiş yavrular varsa ayırın. (Don olayı olmayan yerlerde ise sonbaharda yapraklar biraz bozulana kadar susuz bırakın. Tamamen uyku moduna girecektir. Sonra topraktan sökün, rizomlu yavrular varsa onları ayırın.)

Söktükten sonra kuru ve çok serin bir yerde bekletin yapraklar kökler üstünde kurusun o esnada rizom onlardaki gücü alıp depolamakla, kendisine güç toplamakla meşguldür. Kuruma tamamlanınca kuruntuları temizleyebilirsiniz. İlkbahara kadar dondurucu soğuk olmayan ama çok serin bir yerde saklayın.

Köksüz yapraksız rizomları bahçeye dikmek için ilkbaharda don tehlikesi tamamen ortadan kalktığı zamanı bekleyin. Diktiğinizde rizomun ucu toprak yüzeyiyle aynı seviyede olacak şekilde toprağa gömmelisiniz.

Yukarda dediğim gibi esas önemli olan şey rizomların gücüdür. kışın kuruttuğunuz filkulağınız baharda diktiğinizde kaldığı yerden gelişime devam eder.

Çoğaltılması: Kökteki yavruları ayırmakla çoğaltılır. Yavrular kendi rizomlarını geliştirmişse sorun yok. Geliştirmemişse ama dip kısmı kuvvetliyse yine ayrılabilir fakat biraz riskli. Yumrusuz yavruları ayırcaksanız yaz aylarını tercih edin çünkü hemen dikmeniz lazım ki bir an önce köklensin yapraklansın yumru oluşturabilsin hayatı kurtulsun.

Not: Kara büyü taro, filkulaklarının Colocasia cinsindendir. Bunlar susuzluğa çok hassas olup yaz sıcaklarında bile susuz kalsalar uyku dönemine girerler. Diğer cins, Alocasia filkulakları ise ancak 10°C dereceden daha soğuk havada uyku dönemine girer.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Taro Black Magic – Kara büyü filkulağı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz , Aydın dedi ki:

  Olağanüstü güzel bir çiçek… İsmi gibi büyülü…

 2. Fahri, Trabzon dedi ki:

  Merhabalar, Taro “Black Magic” edinmek istediğim ancak ne yazık ki tüm çabama rağmen bulamadığım çok dekoratif bir bitki. Ülkemizde bu bitkiden satan var mı? Varsa bilen var mı? (Gölevez hariç) Rica etsem bu konuda yardım eden olursa çok sevinirim. Teşekkürler…
  ***
  Ticari olarak üreten satan kimse olduğunu sanmıyorum. Belki yurtdışından getirip yetiştiren meraklılar vardır. Belki bir ihtimal, Köyceğiz’deki palmiye merkezinde bulunabilir. web sitelerinden iletişime geçip sorabilirsiniz.

 3. Fahri, Trabzon dedi ki:

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Palmiye merkezi ile irtibata geçtim. Ellerinde varmış. Sağolun…
  ***
  Bulmanıza vesile olabildiğim için sevindim. Palmiye merkezi aynı zamanda bitki müzesi gibi birçok türleri yaşatıp devam ettiriyorlar. Daha da gelişecek. Böyle yerlerin Doğu Karadeniz’de de olmasını çok isterdim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)