Streptocarpus – yediveren çuhası

Cape primrose (Cape çuhası) adı verilmiş fakat aslında Afrika menekşesinin akrabasıdır. Evde uygun şartlar varsa bütün yıl durmadan çiçek açar.

Cape primrose (Cape çuhası) adı verilmiş fakat çuhaçiçeğigillerden değil, onlarla hiçbir akrabalığı yok. Afrika menekşesinin akrabasıdır. Yapraklarına bakarsanız adeta çuha çiçeğini taklit etmiş. Buna Türkçe isim vermek gerekirse belki “yediveren çuhası” denebilir. Çünkü evde uygun şartlar varsa bütün yıl durmadan çiçek açar. (Gerçek çuhalar evde asla yaşayamazlar; kışın veya bahar başında çiçek açmaya başlar bahar ortasına kadar devam ederler.)

Gesneriaceae familyasından Streptocarpus cinsinin Güney Afrika – Cape bölgesi türleri arasında dallanmayan, yaprakları çuha çiçeğine benzeyen çeşitlerinden birçok hibrit ve kültivar yeni çeşitler oluşturulmuş. Üç örneğini bu sayfadaki resimlerde görüyorsunuz. Yeni çeşitleri üretenler genellikle patent hakkını almıştır böylece izinsiz ticari üretimi yapılamaz.

Cape primula (Streptocarpus) Streptocarpus
Streptocarpus (Cape pripula)

Hava nemliliği: Orta. İstanbulda hava nemliliği her zaman bu bitkiye yeterlidir. Hava nemliliği açısından Afrika menekşesinin çok iyi gelişim gösterdiği ortamlarda Streptocarpus daha iyi gelişir.

Sıcaklık: Eski türleri serin istiyormuş. Şimdi yeni hibritler en fazla 32 dereceye kadar rahatsız olmuyor. Yine de en sevdikleri sıcaklık 18°C – 25°C derece dolaylarıdır. Yazın aşırı sıcak olan yerlerde klimalı evlerde ve  ofislerde yetiştirilebilir. Kışın 12°C dereceden daha serinde, kuvvetli ışıktan da mahrum kalırsa gelişmesi tamamen durabilir, yaprakları bozulup dinlenmeye geçebilir (ilkbaharda tekrar uyanacaktır). 1°C dereceden daha soğuk havadan korumalısınız.

Toprak: Güvenilir marka bir kompost toprağı veya afrika menekşesi özel toprağını eleyip ince tozundan arındırmanız ve 1/4 oranında ince ponza taşı kırpıntıları eklemeniz önemle tavsiye edilir. Zira kökleri fazla ıslak olan, fazla su tutan ortamda bulunmayı hiç sevmiyor. Ponza taşı bulamazsanız toprağı kuvvetlice eleyin tozundan iyice arındırın.

Sulama: Toprağı biraz kuruyunca sulamalısınız. Biraz kurumasını bekleyeceksiniz. Islak toprak tekrar sulanmaz. Yazın toprağın niteliğine göre her gün sulamak gerekebilir.

Güneş: Fazla güneşte bozulur. Sabah çok erken saatlerinin güneşini  2 saat kadar alabilmeli. Bunun dışında yeri çok kuvvetli aydınlık olmalı. Öğleden sonra güneşini alan odalarda akşamın son iki saat güneşini alabilmali. Sabah veya akşam güneşleri mümkün değilse öğle vakti civarı güneşini pencere tülü ardından alabilmeli (bu durumda yapraklara değen güneş hemen hiç ısıtmıyor kadar filtrelenmiş olmalıdır).

Güneşten tamamıyla mahrum ederseniz hiç çiçek açmaz. Yerinin iyi aydınlık olması bir şey ifade etmez.

Fluoresan lamba: 40cm yakınsa fotosentez yapabilmesi ve çiçek açabilmesi için yeterlidir. Günde 13 saatten az olmamalı.

Besin: Suya karıştırılan besinden, dozajını gerektiği gibi düşük ayarlayarak 10 – 15 günde bir verin. Kışın serin odada bulunacaksa gelişimi duracaksa besin vermeyi sonbaharda bırakın.

Saksı: Her zaman için köklerinin zor sığacağı saksı lazım. Bu, özellikle köklerinin fazla toprakta buğulmaması için gerekiyor. Ayrıca, köklerinin yumak oluşturması çiçek açmasını tetikler. Her yıl çok az farkla daha büyük saksıya aktarmalısınız.

Diğer: Solan çiçekleri hemen kesmelisiniz böylece yeniden çiçek açmak için fazla beklemez. Yaprak uçları kurursa kuru yerlerini düzgünce, doğal görünümüne uygun şekilde makasla kesin. Diğerlerinden fazla uzamış estetik görünümü bozan yaprakları da aynı şekilde kesip kısaltarak düzeltmeler yapabilirsiniz.

Çoğaltılması: 1-) Eğer yavru oluşturuyorsa her yıl ilkbaharda kökten ayırın. Yavruları ayırmayı birçok bitkiler için tavsiye etmem ama bu memnun oluyor. Sadece ilkbaharda ayıracaksınız. Ayırdığınız kökleri küçük saksılara dikin. Gelecek ilkbahara kadar aynı saksıda kalmalılar.

2-) Yaprak çeliği ile çoğaltabilirsiniz. Yaprak uzun ise ikiye bölüp iki parçasından da yeni bitkiler oluşturabilirsiniz. Yaprak çeliğini ilkbahar ortasından yaz sonuna kadar yapabilirsiniz. Yeterince nemli ama fazla ıslak olmayan toprağa 1 – 2 cm gömün. Üstünü naylonla kapatın (veya şeffaf kapaklı bir kutu kullanın). Günaşırı açıp bir saat havalandırın. Toprak kuruduğunda hafifçe sulayın ve üç saat esintili bir yerde açık bekletin sonra yine naylonla kapatın. Ortalama 5 hafta içinde her bir çelik en az bir yavru bitki oluşturur. Biraz büyüdüklerinde naylonla kapatmayı bırakın. 15 gün daha geçtikten sonra kendi saksılarına dikebilirsiniz.

Kategori: Evde Çiçek açan Yazar:

Etiketler: |

'Streptocarpus – yediveren çuhası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İmren, Ankara dedi ki:

  Süpersiniz, iyi niyetli ve çalışkansınız.Başka sitelerin sizden alıntı yapmasına lütfen izin vermeyin.Kolaycılık diz boyu herkes işin kolayını arıyor,bence izin vermemek lazım.iyi çalışmalar dilerim.
  ***
  İmren Hanım takdirinize ilginiz çok teşekkür ederim. Ne yazık ki yapılacak bir şey yok. Namussuzluğu iffetsizliği akıllılık sanan rezil insanlarımız maalesef haddinden fazla çoklukta. Bugün on kişiye yazıları sildirsem yarın 50 kişi aynı şeyi yapmış oluyor. İnanın bu hırsızlıkları önlemek hiçbir şekilde mümkün değil.

 2. İmren, Ankara dedi ki:

  Alıntı yapmanın önüne geçmenin sanırim yolu var.Bazı sıtelerde bunun olduğunu gördüm, ancak nasıl yapıyorlar bilmiyorum,beğendiniz yazıyı ya da resmi seçemiyorsunuz o zaman da koplayamıyorsunuz.Bazen de yazınıziın üstüne transparan ve büyükçe bir yazı diyelim ki sitenizin adı yapıştıyorsunuz o zaman kopyalansa bile sizden alıntı olduğu anlaşılıyor.Bu konuda uzman biri yardımcı olabilir sanırım.tekrar iyi çalışmalar dilerim.hoşçakalın..
  ***
  Sağolun. Resimlerin alınmasına hiç karşı değilim. Ben de resimlerin çoğunu zaten amerikan sitelerinden alıp küçültüyorum. Verdiğim bilgiler de alınabilir. Sonuçta bitkiler hakkında yazmak benim tekelimde değil. Doğru bilgiler verdiğimi düşünüyorlarsa o bilgileri alabilirler. Doğru bilgi yayılır. çirkin olan şey yazılarımın aynen benim yazdığım şekilde kopyalanıp alınması. Ben saatlerce, bazen günlerce emek verip bir yazı hazırlıyorum. Ama o şerefsizler birkaç saniyede kopyalayıp hemen o anda kendi sitelerine mal ediyor. Biraz insanlık onurları olsa bilgileri kendi tarzlarında yeniden yazarlar biraz emek verirler. Ama yapmazlar bunlar o derecede aşağılık emek hırsızları, emek düşmanları. Bari şurdan aldım diye kaynak gösterseler, onu da yapmazlar. Boşuna namussuz iffetsiz demiyorum bunlara. Kopya engeli bir yıldır burda da var. En azından profesyonel olmayan hırsızları engelliyor. Diğer saydığınız çözümler ise zararlı. O zaman google yazıları endeksleyemez sonuçta bu site biter.

 3. Recep Ö. -İzmir dedi ki:

  Bilgiler çok güzel. Ancak nasıl temin edebilirim bu güzellikten?
  ***
  Henüz ben de hiçbir yerde satıldığını görmedim. Yakında birileri ithal eder çiçekçilerde görürüz sanıyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)