Sinocrassula yunnanensis Kirpi kaktüsü

Kirpi kaktüsünün özelliği dallanmayıp toprak yüzeyinde kalmasıdır. Rozet şeklinde yapraklanarak gelişir. Görüntüsü kirpiye benzetilir. Dal veya uzun gövde sadece çiçek açması için oluşur.

Kirpi kaktüsü Crassulaceae familyasından, Sedum cinsinin türlerinden biridir. Çin’e mahsus olduğundan dolayı Sedum cinsinden ayırıp ‘Sinocrassula’ diye bir cins adı altında dört Sedum türünü toplamışlar. Bunlar:
Sinocrassula densirosulata
Sinocrassula indica
Sinocrassula paoshingensis
Sinocrassula yunnanensis

Bu türlerden süs bitkisi olarak dünyada en yayılmış olanı Sinocrassula yunnanensis türüdür. Çünkü sadece şekliyle değil rengiyle de Sinocrassula yunnanensis eşsiz görünüme sahiptir. Yaprakları koyu metalik yeşil olur.

Sinocrassula Çin krasulası demek. Yunnanensis ise Çin’deki Yunnan bölgesine aittir gibi bir manada.

Kirpi kaktüsünün özelliği dallanmayıp toprak yüzeyinde kalmasıdır. Rozet şeklinde yapraklanarak gelişir. Görüntüsü kirpiye benzetilir. Dal veya uzun gövde sadece çiçek açması için oluşur.

Sinocrassula yunnanensis, Kirpi kaktüsü

Sinocrassula yunnanensis – Kirpi kaktüsü

Cristate – tepe uzaması: Çiçeklenme mevsiminde yuvarlak kirpi görünümü bozulabilir. Yani yanlardan sürgünler halinde çiçek dalları çıkarmak yerine merkez gelişim yerinden yükselir. Yükselme tam yassı gövde olarak devam eder. Bu hal bazı insanlara göre üzücü bir deformasyon, bazı insanlara göre çok güzel bir şeydir.

Yassı şekilde uzayan gövde tepede horoz ibiği gibi genişler sonra çiçeklenir.

Kirpi görünümünün uzun süre bozulmaması gündüz vakti kuvvetli aydınlıkta kalmasına, bitkinin gündüz süresini iyi algılamasına bağlıdır. Bu şartta ancak sonbahar sonuna doğru çiçek açar. Yoksa yaz aylarında çiçek açabilir dolayısıyla görünümü farklılaşabilr.

Güneş ve sıcaklık: Güneşi sever. Gölgede sağlılık gelişim gösteremez. Kış soğukların en fazla -20°C dereceye kadar dayanır (orta şiddette don olaylarına dayanıklı). Kışa dayanıklılığı için -6°C diyenler de var, tedbirli olmalısınız. En iyi gelişim ilkbaharda hava sıcaklığının 18°C / 22°C derecelerde olduğu günlerde görülür.

Toprak: Suyu hemen süzdüren çabuk kuruyan çok havadar succulent toprağı.

Saksı: Krasulalar pek fazla köklenmez. Büyük saksılara gerek yoktur. Toprak saksılarda yetiştirmelisiniz büyüklükleri önemli değil. Bir şeye dikkat: Toprağı rahatça yoklayabileceğiniz şekilde geniş saksı olmalı. Yoksa sulamak gerekiyor mu gerekmiyor mu anlayamazsınız. Mini saksılar kullanacaksanız bunun tek çözümü, suyu şiddetli emen eski tip kalitesiz toprak saksı ya da hindizstancevizi liflerinden keçe saksı kullanmaktır. Saksı kupkuru oldukça güzelce sularsınız.

Sulama: Kirpi kaktüsünün sulama sıklığı, sulama aralığı şöyle: Tekrar sulamak için toprağının tamamen kurumasını bekleyin. Sonra bol bol su ile sulayın. Sulamada az buçuk su kullanmayın. Sulamada az su kullanmayı kışın yapacaksınız.

Besin: Suya karıştırılan bitki besininden çok hafif dozlu olacak şekilde ikbaharda bir defa, yaz başında bir defa ve sonbahar başında bir defa (İstanbulda nisan ortası, temmuz başı, eylül ortası).

Çoğaltılması: İlkbahar ve yaz aylarından tek yaprak ile (yaprak çeliği usulü).. Kökten ayırma yoluyla çoğaltma ilkbaharda ve yaz sonunda.. Bir parçasını kesip başka yere dikmek ise ilkbahar ortasından yaz sonuna kadar yapılabilir. Tohumları kış sonunda ekmelisiniz.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |

'Sinocrassula yunnanensis Kirpi kaktüsü' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Selam, bahçemin bir köşesini kaktüs bahçesi olarak düzenlemek istiyorum. Aslında fazla büyük bir bahçem yok ama bu cefakar bitkiyi seviyorum. Burada tanıttıklarınız harika. İki üç metrekarelik bir köşe ayırsam nasıl olur? Kaktüsleri bu mevsim dikebilir miyiz? Seradan alıp dikmeyi düşünüyorum.
  Bahçemin son hali burada
  http://begonvilliev.blogspot.com/2012/07/begonvilli-ev-halleri_15.html
  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Begonvilli Ev’den selamlar..
  ***
  İki üç metrekarelik bir alan bence yeterli, küçük türler için fazla bile.. adam boyu büyüyen büyük türler için ise anca yeter. Bu mevsimde de dikilebilirler mi, türe ve nasıl şartlara alıştırılmış olarak yetiştirildiklerine göre değişir. özellikle çöl şartlarına uyumlu olanlar (gerçek kaktüsler ve onlara tıpatıp benzeyen bazı öforbiyalar) için bu zaman hiç riskli değil.. sadece tropikal orman kaktüsleri olmaz, bunlar uygun değil. Ayrıca yer öğle civarı güneşini direkt alıyorsa bazı türler şimdi yer değişikliğine dayanamayabilirler. sebep üretildikleri büyütüldükleri yerin şartlarına göredir. Eğer filtrelenmiş güneşte ve aşırı olmayan sıcaklıkta seralarda nemli esintilerle süratle büyümüşlerse yaz ortasında yer değişikliğinde Antalya direkt güneşi altında adeta çarpılırlar bozulurlar. Toparlanabilmeleri aylar sürer. Bunlara örnek aloeler, sedumlar, kalançoeler, yeşim ağacı vesaire.. hazırladığınız yer öğle civarı güneşini direkt almıyorsa bu mevsimde alıp dikmenizde bu türler için hiçbir tehlike yok. Yer aşırı güneşliyse hassas olabilecek türleri sonbahar başında ya da ilkbaharda dikmelisiniz ki oranın şartlarına hiç bozulmadan adapte olabilsinler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)