Selaginella kraussiana

Selaginella kraussiana bir yosun türü gibi düşünülse de yosun değildir. Eğrelti otlarından da değildir. Biyolojik olarak çiçeksiz bitkilerden, tohum yerine spor’la çoğalanlardandır; yosundan daha gelişmiş, eğreltilere göre daha ilkel kalmış bir bitki olarak kabul ediliyor.

Çok küçük ve incecik yapraklara sahip Selaginella kraussiana bitkisini saksılarda çiçekçilerde satıldığını görmüşsünüzdür. Ne işe yarar diye düşünmüş olabilirsiniz. Çiçek açmaz, mini mini bir şeydir. Saksı yüzeyini kaplayan bir yeşilliktir. Bir şekilde özenir alır eve getirirsiniz. Kısa sürede sararır kurur gider.

Selaginella kraussiana bir yosun türü gibi düşünülse de yosun değildir. Eğrelti otlarından da değildir. Biyolojik olarak çiçeksiz bitkilerden, tohum yerine spor’la çoğalanlardandır; yosundan daha gelişmiş, eğreltilere göre daha ilkel kalmış bir bitki olarak kabul ediliyor. İngilizcede ayrıca “Krauss’ Spikemoss” ismiyle biliniyor.
çiçeksiz bitkilerden Selaginella kraussiana
Geçen yıl yaz aylarında terrarium (yüksek hava nemi isteyen bitkilere kapalı kavanoz gibi ortam) yapmak için kara yosunları ararken bir arkadaşım bir yerden küçük bir parça koparıp almış bana verdi. Güzelce toprağa diktim fakat ev içinde açık havada birkaç saat bile geçmeden ölmüş gibi pörsüdü. Terrarium içine koydum. Bir saat sürmedi dipdiri oldu. Mucize gibi bir canlanma gösterdi.

Yetiştirilmesinin, bakımının ve çoğaltılmasının püf noktası:
Çoğaltmak için herhangi bir dalını toprağa gömmenize gerek yok, sadece toprak üstüne bırakabilirsiniz. Ortam havası yüzde yüz nemli olacak. Yani terraium içinde köklenebilir. Veya üstüne bir bardak geçirin. O zaman incecik beyaz kılcal kökler çıkarıp toprağa tutunuyor. İşte ondan sonra terraium dışında yaşayabilir. Ama yine de havası çok yüksek nemli yerlerde iyi bir gelişim gösterebiliyor buna dikkat edin. Toprak olarak iyi humuslu toprak veya torf yeter. Toprak nemini biraz kaybedince sulanmalıdır. Toprak ıslak olsa bile hava yüksek nemli değilse yaşayamaz.

Aslında ancak terrariumlar için uygun bir bitkidir. Eğrelti otları terrarium içinde yaşayabiliyor fakat gelişemiyor. Bu bitki (Selaginella kraussiana) terrarium içinde hızlı büyüyor. Kara yosunlarından daha iyidir çünkü kara yosunlarının terrarium içindeki faaliyetleri çok dengesizdir. Bazen tümü bozulur, sonra bir bakarsınız sporları ani bir gelişim göstererek terarium içinde her yeri yemyeşil kaplamış hiç boş yer bırakmamış. Selaginella kraussiana ise öyle dengesiz hareket etmez, her zaman yemyeşil olarak hayatına devam eder.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | | | |

'Selaginella kraussiana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Bu tür bitkileri seviyorum. Teraslara, verandalara çok yakışıyorlar. Benim de bir iki denemem oldu ama yaşatamadım. Yazınızı dikkatle okudum. Tekrar deneyeceğim.
  ***
  Evet, yüksek hava nemliliği istiyor. Üstlerini zaman zaman tam şeffaf bir şeyle kapalı tutmanız iyi olur. Bir de güneşin fazlası bunlara zarar verir.

 2. İdil - İstanbul dedi ki:

  Selaginella çiçeğine ne kadar miktarda su verebiliriz?
  ***
  Su değil, hava nemliliği çok istiyor. Ben cam kapta tutuyorum. Toprağı kurusa bile bir şey olmuyor ama toprak tamamen kurumadan taş gibi olmadan önce tekrar sulamak lazım.

 3. Çiçekçi, Ankara dedi ki:

  Ömürleri ne kadar acaba?
  ***
  Uzun ömürlüdür. Eski kökler ölse bile toprak yüzeyinde ilerleyen incecik dallar daima köklenip toprağa tutunur. Böylece bakımda kusur edilmezse ölümsüzdür.

 4. Yeşim, İstanbul dedi ki:

  Ben de bir tane edindim bu çiçekten. İki haftayı geçti alalı. Saksısını bir cam vazoya koyup içine de (vazonun) su koymuştum. Toprağını bu yüzden çok sulamadım ama vazoda hep su bulundurdum. Yani saksı suyun içindeydi. Ama şimdi baktım ki küf benzeri bir organizma oluşmuş, saksı kenarına yakın yaprakları da kısmen sarmış. Toprak değiştirmeyi ve küflü kısmı atmayı düşünüyorum. Ne önerirsiniz? Çok üzüldüm çiçeğim için. Benimki tam sizin fotoğraftaki gibi değil, daha ince dal ve yapraklara sahip. Kavanoza koymaktan vazgeçip banyoda mı tutsam acaba?
  ***
  Yani çürüyüp ölmesi için gereken şey ne ise onu yapmışsınız. Öyle kapalı tutulacaksa toprak bir hayli kurudukça çok az miktar suyla hafiften sulamak lazımdı. Şimdi suyunu iyice süzüp açıkta bekletin. Toprağı değiştirmeyin yeni toprağa uyum sağlamaz büsbütün çürür gider. Toprağın ıslaklığı gidince, orta nemlilikte kalınca tekrar kapatabilirsiniz. Günün çoğu zamanında açıkta tutmalısınız. Gündüz vakti cam içinde kapalı tutun. Yaz sıcaklarında daha uzun süre kapalı tutun.

 5. Selin, İstanbul dedi ki:

  Ben bu bitkiyi terrarium içine ekmek için almıştım, iki hafta kadar üstü cam fanusla kapalı olarak çok güzel yaşadı, daha sonra köklerinden ikiye ayırarak terrarium içine ektim, doğrudan güneş almıyor, ortamı da nemli. Terrarium içinde selaginella dışında fittonia ve arapsaçı da var, onların hiçbir sıkıntısı yok ancak selaginella iyice kendini bıraktı, hatta bazı yerleri koyulaşmaya başladı.sanırım çürüyor. Acaba bir fikriniz var mıdır?
  ***
  Çürüyorsa toprak yüzünden çürüyordur. Sebep toprağın yakması. Hazır poşet topraklar bazen bazı hassas bitkileri çürütüyor. Sağlıklı kalmış parçaları alın başka bir fanus veya teraryuma koyun. Sokaktan, parktan, herhangi bir yerden alacağınız arazi toprakları bile o topraklar kadar tehlikeli değil.

 6. İlke, Ankara dedi ki:

  Merhaba, ben çiçeğimi alalı baya oldu. Gayet iyi gidiyordu. Odamda mini seramın içine koydum. Işık almıyor ama nemli. Üstelik sizin yazdıklarınızı da okudum, ona göre bakımını yaptım. Fakat az önce yapraklarının eğildiğini ve üstünün kahveleştiğini gördüm. Ne yapabilirim?
  ***
  ışık almıyor demişsiniz. Işık almazsa ya da ışık güçsüz ise fotosentez yapamaz. Gelişim tamamen durur. Bir süre sonra ölüm sürecine girer. Direkt güneşin yakmasından koruyun. Yeri en azından kuvvetli aydınlık olmalı. Sabah erken saatlerde direkt güneş alması zarar vermez. Güneş hiç almasa da olur ama kuvvetli aydınlık yer şart.

 7. Tuğçe, İstanbul dedi ki:

  Ben de bitkiyi severek aldım. İlk haftalarda saksı içinde baktım. Sonra bu bilgileri okuyunca saksı ile birlikte buzdolabı poşeti içine aldım ve ağzını bağladım. Bir süre sonra içi fazlaca buhar oldu . İki gün sonra poşeti çıkarttığımda bitkinin üst yaprakları biraz çürümüş gibiydi ve çok iğrenç kokuyordu. Bir gün daha saksıda baktım. Ondan sonra fanusa diktim. Nemli bir ortamı olması için de fanusun ağız bölümünü streç filmle kapladım. Ve bir süre sonra yine nemlendi ama ben bir şey olur diye kürdanla küçük delikler açtım. Yaptığım doğru mu? Yoksa ne yapmalıyım?
  ***
  Doğru yapmışsınız. Eviniz serin ise fanusun üzerini kapatmaya gerek bile yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)