Dam Koruğu – Sedum Palmeri (Sedum Compressum)

Succulent bitkilerden Sedum Palmeri kışın soğuğa dayanıklıdır, yazın kızgın güneşin altında susuz kalmaya dayanıklıdır. Kışın ortasından sonra çiçek açıyor ve her bir çiçek sapı iki ay kadar süreyle mini mini çiçekler açmaya devam ediyor.

Artık balkonumuzun emektarlarından olan Sedum Palmeri’yi iki yıl önce eski web sitemde yanlış bir isimle tanıtmıştım. Sitelerinin içeriğini arttırmak isteyen içerik hırsızları o yazımı benim özel anlatımımla aynen kopyalayarak resmi ve verdiğim yanlış bilgiyi alarak sitelerine mal etmişlerdi. Sedum Palmeriİşin daha trajikomik yanı, sözüm ona süs bitkileri hakkında uzman(!) kişiler o yazımı ya resmiyle “harfi harfine aynen” kopyalayarak ya da resmi ve verdiğim yanlış bilgiyi alarak sitelerine mal etmişlerdi. İki sene önce balkonda çektiğim yanda gördüğünüz resim şimdi hâlâ birçok sitede blogda yanlış verdiğim isimle kullanılmakta.
Aşağıdaki resimde ise aynı bitki aynı saksısında olarak bu sefer balkonun sağ tarafında, ipe asılmış olarak görülüyor. Resmi bugün çektim.

Söz konusu eski yazımda bu bitkiyi Crassulaceae familyasının Graptopetalum cinsinin bir türü olarak anlatmıştım. Şimdi araştırdım doğru bilgiyi zor buldum. Bu bitkinin gerçek bilimsel adı: Sedum Palmeri (diğer bir bilimsel adı: Sedum Compressum). “Sedum” Crassulaceae familyasının genel türlerinden biridir, çeşitli cinslere ayrılır. Bu sayfadaki Sedum Palmeri türüdür. (Daha sonra yerli sitelerden yurdumuzda bu bitkiye “Dam Koruğu” adı verildiğini öğrendim.)

Crassulaceae familyasının Graptopetalum, Echeveria ve Aeonium cinslerinin pek çok türleri var. Bazıları birbirlerinin tıpatıp aynısı gibi. Peki nasıl oluyor da aynı cinsin türleri olarak değerlendirilmiyorlar? “Ben bilmiyorum ama herhalde botanik bilimi erbabının bildiği bir şeyler vardır” demek isterdim. Ama hayır. Birçok bitki türleri gelişigüzel bir şekilde sınıflandırılmış.

Sedum PalmeriNasıl yetiştiriyorum: Aslında ben yetiştirmiyorum kendi başının çaresine bakıyor. Yaptığım şey arada bir su vermek o kadar. Altı yıl, belki daha fazla süredir aynı saksıda aynı toprakta hayatına devam etmekte. Bahçe toprağı bulduğum zaman saksısını da toprağını da değiştireceğim.
Kışın soğuğa dayanıklıdır, yazın kızgın güneşin altında susuz kalmaya dayanıklıdır. Kışın ortasından sonra çiçek açıyor ve Kalanchoe’lerde olduğu gibi her bir çiçek sapı iki ay kadar süreyle mini mini çiçekler açmaya devam ediyor. Resimde gördüğünüz gibi çiçekleri çok şirin.
Toprak olarak her kaktüste her succulent türünde olduğu gibi adi bahçe toprağı kullanmışımdır. Şimdiye kadar elimde hiçbiri çürümedi. Yalnız, benim kullandığım bahçe toprakları hiç killi değildi suyu iyi süzdürürdü çok da çabuk nem kaybederdi.

Çoğaltılması:
İki dalını bulup dikmiştim. İkisi de tutmuştu. Tek yapraktan da çoğaltabilirsiniz. Bunun için bir Sedum Palmeri yaprağını bir / iki gün kuru ortamda bekletin. Sonra, hangi bitkiniz çok güneş alan bir yerde bulunuyorsa ve susuz bırakmamaya gayret ediyorsanız o bitkinin toprağının yüzeyine koyun (gömmeyin). Eğer toprak bir gün içinde kuruyorsa yaprağı sap kısmına doğru hafifçe toprağa gömün. O bitkiyi sularken bu yaprağın sulama esnasında kaybolmamasına dikkat edin. En geç bir ayda köklenip minik bir filiz çıkarır. Yalnız bu işi en erken mayıs ortasında, en geç temmuz sonunda yapmalısınız. Uygun şartları sağlayacaksanız başka zamanlarda da olabilir. Yaprak çeliğinin köklenmesi için yaz sıcakları gerekiyor.
Dallarından ayırıp dikecekseniz her zaman yapabilirsiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Dam Koruğu – Sedum Palmeri (Sedum Compressum)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Dinçoğlu, İstanbul dedi ki:

  Bizim apartmanın girişindeki saksıya sardunyalarla birlikte ekili olan çiçek türünün bu olduğunu şimdi öğrendim. Kar yağdığı zamana denk geliyor sanırım, bir dalını koparıp ekmek istemiştim. Yaprakları donmuş, cam parçaları gibi tuttuğum elimde kaldı. Aldığım dal da tutmadı. Sağlam bir dalını bulabilirsem şimdi yeniden çoğaltmaya çalışacağım. Yaz kış balkonda tutabilirim anladığım kadarıyla, tabii don olaylarından korumak şartıyla.
  ***
  İstanbulda don olayları buna zarar vermez. Gerçi çok güzel bir bitki devamlı evde de yetiştirebilirsiniz. Toprağı çok fazla havadar olmalı. Adeta çörçöp karışımı gibi.

 2. Feyza, Burdur-Bucak dedi ki:

  Bana bu çiçeği eski bir komşum vermişti. O zamanlar pek sevmedim. Kış boyu dışarda kaldı pek sulamadım. Kışın yapraklarını döktü. Krudu öldü sandım ama o saksıdan yazın yenileri üredi kendiliğinden. Ben de onun yaşama azmine kıyamadım şimdi ilgileniyorum. Güzel bir saksıya aldım. Saksıyı doldurdu daha da şirin geliyor artık bana. Bu çiçeği kışın dışarda bıraktığımdan mı kurudu yoksa susuzluktan mı? Kışın dışarda mı kalmalı yoksa evde mi?
  ***
  İstanbulda kışın zarar görmediği gibi kış sonundan ilkbahara kadar sapsarı çiçeklerle bezeniyorlar. Bazen sonbahar sonunda çiçeklenmeye başlarlar. Burdur sanıyorum daha fazla soğuk olduğu için oraya uygun değil. Kışın içerde çok güneş alan pencere önünde tutmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)