Sedum multiceps

Anavatanı Cezayir’in dağlarıdır. İngilizcede yaygın adı miniature Joshua tree’dir – minyatür Yuşa ağacı. Bonsai meraklılarına nadide bir tür.

Dallanıp budaklanarak yayılan ve yükselen, yapraklar dal uçlarında top top deniz kestanesi gibi gelişen, bonsaide bazı dev ağaçların kolay yoldan minyatürü gibi yetiştirilen mini bir sedum türü.

Crassulaceae familyasından Sedum cinsinin ‘Sedum multiceps’ türü tek çeşittir. Henüz kültivarı filan geliştirilmemiş. Anavatanı Cezayir’in dağlarıdır. İngilizcede yaygın adı miniature Joshua tree’dir – minyatür Yuşa ağacı. [Gerçek Yuşa ağaçları bir Yucca türü olup Sedum multiceps onun minyatürü gibi bir görünüm sunar.] Sedum multiceps mini bir çam ağacı görüntüsünde de olabiliyor. Bonsai tutkunlarının sahip olması gereken ilginç türlerden biri.

Sedum multicepsKısa boylu kalır. Boyu 20cm’yi bulmaz. Fakat yan dallar geliştirmede iyidir. Aktif gelişim kış aylarında görülür. Yaz sıcaklarına, susuzluğa direnci yüksektir. İklimi ve toprağı uygun yerlerde çevreye çabuk yayılan bir yer örtücü olarak kullanılabilir. Kayalık süslemeli bahçelerde kayalık bitkisi olarak tam uygundur.

Güneş ihtiyacı: Tam gün direkt güneş.

Kış soğuklarına dayanıklılık: -12°C soğuklara dayanır. Gelişimi sonbahardan ilkbahar ortasına kadardır. Yaz boyunca uyur dinlenir.

Toprak: Sedum multiceps diğer sedumlara göre daha hassastır. Suyu çok iyi süzdüren çabuk kuruyan toprak istiyor yoksa kökleri hemen çürür. Toprak olarak şunlardan herhangi biri uygundur:
— Yarı yarıya dere kumu karıştırılmış kırmızı killi toprak
— 1/3 oranında dere kumu karıştırılmış normal bir toprak
— 1/4 oranında ince ponza taşı karıştırılmış poşet toprak
— Özel kaktüs toprağı
— Kalanchoe toprağı (»»)

Sedum multiceps (minyatür Yuşa ağacı)

Sedum multiceps (minyatür Yuşa ağacı)

Saksı:Mini bir bitki olup çok az köklendiğinden dolayı mini saksılar uygundur. Ağır toprak saksı hem kök sağlığı için hem devrilmemesi için tavsiye edilir. Veya kendiniz yapacağınız succulent saksıları (»»).

Sulama: Gelişim dönemlerinde açık havada ise toprak biraz kuruduğunda, evlerde ise toprak iyice kuruduğu zaman sulayın. Diğer zamanlarda daha da nadir sıklıkta su yeterli.

Besin: Her gelişim döneminin başında sadece bir defa hafif dozda suya karıştırılan bitki besinlerinden vermelisiniz. Yeni diktiğiniz toprakta ilk yıl besin istemez.

Çoğaltılması: Dallarından ayırmakla ve tek yaprakla çoğaltılabilir. En uygun zamanlar sonbahar başı ve ilkbahar başıdır. Çoğaltmak için ayırdığınız dalı veya yaprağı birkaç gün açıkta bekletmelisiniz. Sonra dikin sulayın. Köklenene kadar açık havada tutmakta yarar var. Tohumla çoğaltmak ise ilkbaharın başında, sıcaklıkların gün içindeki ortalaması 10 – 15 derece gibi serin olduğu zamanlarda yapılır. Tohumları toprak yüzeyine serpip sonra su fısfıslayarak güzelce sulayın. Sonra toprağın yüzeyini naylonla kaplayın. Tohumlar ışıkta çimleniyor. Yeni kuvvetli aydınlık olmalı. 15 günde, en geç bir ay içinde çimlenirler. Şartlar yanlışsa aylarca çimlenmezler.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)