Şebboy, Erysimum cheiri

Parfümcülükte de önemli yeri olan şebboyun çeşit çeşit hibrit ve kültivarları türetilmiştir. Küçük çiçekli, iri çiçekli, katmerli, yalınkat, iki yıllık ve uzun ömürlü. Bazı çeşitleri kesme çiçekçilikte değerlidir. Şebboy kelimesi dilimize Farsçadan (İran dilinden) geçmiş. Gece kokusu (veya geceleri kokan çiçek) anlamında.

Şebboy Brassicaceae (Turpgiller) familyasının Erysimum (wallflower – duvar çiçeği) cinsindendir. Bu cinsten birçok türler süs bitkisi olarak yetiştirilir. Şebboy Erysimum cinsinin çok güzel kokulu bir türüdür. Bilimsel adı: Erysimum cheiri.. Cheiranthus cheiri bir diğer adıdır (veya eski bilimsel adı). Ana vatanı Avrupadır.

Parfümcülükte de önemli yeri olan şebboyun çeşit çeşit hibrit ve kültivarları türetilmiştir. Küçük çiçekli, iri çiçekli, katmerli, yalınkat, iki yıllık ve uzun ömürlü. Bazı çeşitleri kesme çiçekçilikte değerlidir. Şebboy kelimesi dilimize Farsçadan (İran dilinden) geçmiş. Gece kokusu (veya geceleri kokan çiçek) anlamında.

İri çiçekli bazı çeşitleri park ve bahçelere kısa dönemlik mevsimlik gibi dikilir, çiçekler geçince sökülüp atılır.

İklim: Aşırı sıcakları sevmez (ama dayanıklıdır). Havadar, serin esintili, iyi güneş alan bahçeleri seviyor. Kışa dayanıklılığı türüne göre değişir. -20°C dereceden -40°C dereceye kadar.. İki yıllık olanlar ikinci yıl çiçek açar ve sonra ölür. Uzun ömürlüler ikinci yıldan itibaren her yıl kökten yeni sürgünlerle çiçeklenmeye devam eder. Kış mevsimi fazla soğuk geçen memleketlerde diplerine koruyucu kuru yaprak + toprak + eski sığır gübresi vb. çörçöp karışımı yaymalısınız ki kökler korunsun.

Güneş ihtiyacı: Tam gün güneş veya günde en az 4 saat güneş.

Şebboyun doğal gelişim biçimi

Şebboyun doğal gelişim biçimi

Toprak: Ne kadar havadar ve taşlı, o kadar iyi. Çünkü Erysimum türlerinin doğada en iyi geliştiği yerler duvar gibi dimdik yokuş kayalık yüzeylerdir. Onun için bu türlere duvar çiçeği denir. Bahçenizin toprağı killi ise bol bol ponza taşı karıştırın. Şebboylar çok sevecektir. Toprak alkalinli, en azından nötr olmalı. Asitli topraklarda iyi bir gelişim göstermeyeceği gibi hastalıklara hiç direnci kalmaz. Doğal gübre ve yaprak çürüntüsü karıştırılmış gerçek topraklarda (havadar ve suyu iyi süzdüren olması şartıyla) sulamaya da dikkat edilirse çok gür yetişir çiçek sayısı ve kalitesi yükselir. Sırf kompost topraklarda ne olacağı belli olmaz.

Sulama: Susuzluğa çok dayanıklı olması sizi yanıltmasın. Kış sonu ve ilkbahar yağışsız geçerse şebboyları susuz bırakmayın. Daya iyi gelişir. Eğer fazla çiçeklenmişse, tohum oluşturmasına da izin vermişseniz uzun ömürlü olsa bile kuruyup gidebilir. Bu yüzden ihtiyacınız kadar tohuma izin verin ve solan çiçeklerin saplarını yukardan kesin. Alt yapraklı kısım dursun ki kökleri kuvvetleştirmek için çalışsınlar. Böyle yorgun düşmüş şebboyları yaz boyunca susuz bırakmasanız iyi olur.

Şebboy çiçeğiTürüne veya iklime, hava durumuna göre şebboy şu zamanlarda çiçek açar: Kış sonuna doğru, ilkbahar başında, ortasında ve sonunda ya da yaz başında çiçek açar. İlkbaharda çok erken çiçeklenen şebboyunuzun çiçek saplarını dipten keserseniz tekrar sürgünler çıkarıp tekrar çiçek açma ihtimali var ama kesin değil.

İlkbaharda alıp ektiğiniz şebboy fidelerinin çiçek açması gelecek yıla kalabilir. Bunun bir garantisi yok. Tomurcuklu fidelere de güvenmeyin. Hava fazla sıcak giderse vazgeçebiliyor gelecek yılı bekliyor. Eğer ilkbaharın ilk başında (bulabilirseniz) fidelerini uzun süre güneş alan bir yere dikerseniz birkaç hafta sonra çiçek açabilir.

Şebboy tohumla çoğaltılır. İlk yıl çiçek açmayacağından dolayı tohumları ilkbaharda erkenden ekmeye gerek yok. Zaten fazla serin havada kolay çimlenmezler. Tohumları mayısta ya da kışın pek don olayı görülmeyen yerlerde yaz sonunda (eylül başında) ekebilirsiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |

'Şebboy, Erysimum cheiri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Evet. Hüsnü Yusuf, Şebboy gerçekten baharın çiçekleri. Ben tamamen unutmuştum bunları. Şimdi sitenizde görünce evet kesinlikle bu güzel bitkileri bahçelirimizde görmemiz gerek diye düşündüm.

 2. Nuri, Mudanya-Bursa dedi ki:

  Kırmızı karanfil tohumu diye aldığım tohumlar çimlenince şebboy olduğunu yeni anladım. Belki bu sene açmayacaklar ama daha çok sevindim. Her yere de ektim. İnşallah renkleri çeşitlidir. Bu sitede meraklılara çok faydalı olduğunuza inanıyorum. Teşekkürler.
  ***
  Gelecek yıl çiçek açarlar. Paketlerde satılan tohumları çeşitli renklerde karışık çıkıyor. Çiçeklerinin kokusu çok güzel.

 3. Hülya, İzmir dedi ki:

  Ben bu çiçeği ilk defa yetiştiriyorum. Ocak ayının sonuna doğru, kokusuna vurulup aldım. Aldığımda çiçekleri tomurcuk halindeydi. Bir hafta öncesine kadar mis gibi kokusuyla ve görüntüsüyle balkonumu süsledi. Son 1 haftadır çiçekleri (Bendeki katmerli cinsinden) dökülmeye başladı. Gövdesi halen sağlam durumda. Nisan ayına girdik. Tam olarak nasıl bir işlem yapacağımı bilemedim. Bu yıl içinde tekrar çiçek açması mümkün mü?
  ***
  Benim bildiğim şebboyların yaz başında kısa bir çiçeklenme dönemi var. Sizinkiler nasıl nerede yetiştirilmişse kışın çiçeklenmişler. İlk defa böyle bir şey duydum. Şimdi eğer her dalda en altta beş kadar sağlıklı yaprak kalacak şekilde budarsanız yeniden filizlenebilir, filizlenme olursa onlar birkaç hafta sonra çiçek açar. Budarken her dalda beş kadar yaprak kalmasına dikkat edin.

 4. Ali, Mersin dedi ki:

  Şebboy çiçeği balkona gece çok hoş koku veriyormuş. Bu çiçek yazın güneş alan balkona uygun mudur? Güneşli balkona uygunsa uzun ömürlü olanı nasıl anlarım? Çünkü bu çiçek mersinde çok satılır. Genelde beyaz ve mor renktedir.
  ***
  Ali Bey uzun zamandır yazmıyordunuz sizi çok merak ettim. İnşallah iyisinizdir. Şebboyların hepsi uzun ömürlü. Ben çocukluğumda turuncu-kahverengi karışık renkli olanını uzun ömürlü sanıyordum. Ama ilk defa Didim’de pembe ve mor, hem de katmerli çeşitlerini gördüm aldım. İki yılı aştı. Uzun ömürlüler fakat bunlar tohum vermiyor. Şebboylar şiddetli güneşe, şiddetli sıcağa ve kuraklığa dayanıklıdır. Her tipi aynı dayanıklılıktalar. Fakat sadece ilkbaharda çiçek açarlar. Yazın durgun olup sonbaharda yeniden serpilmeye başlarlar ve kışın ya da kış sonunda çiçeklenmeye başlarlar. Yıllarca böyle devam ederler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)