Saxifraga stolonifera (taşkıran çiçeği)

Taşkıran ve çilek begonyası gibi isimleri var. Tüylü yaprakları yaldızlı gibi, gösterişlidir. Çiçekleri küçük ama çok güzel olur.

Taşkıran ve çilek begonyası gibi isimleri var. Tüylü yaprakları yaldızlı gibi, gösterişlidir. Çiçekleri küçük ama çok güzel olur. Saxifragaceae (Taşkırangiller) familyasından, Saxifraga cinsi türlerinden biri.

Bahçelerde uzun ömürlü yer örtücü olarak: Tüm kıyı bölgelerimizde Saxifraga stolonifera’nın kış soğuklarına dayanıklılığı tamdır. Bütün yıl yapraklı kalır. Diğer bölgelerde, hava çok kuru olmamak kaydıyla en fazla -18°C derece soğuklara dayanabilir. Ankara’da kuzeyli rüzgârları almayan yerlerde kışın hiç zarar görmez diye düşünüyorum (çok şiddetli don olaylarında kar altında korunamazsa belki yaprakları kurur, ilkbaharda köklerden tekrar yeşerir). Aşırı sıcak bölgelerimize uygun değildir. İstanbulda ise aşırı güneşli yerlerde haziran ortalarından eylül sonuna kadar iyi bir performans göstermeyecektir. Daha az güneşli ve esintili yerler daha iyidir.Taşkıran çiçeğinin yaprakları

Dekoratif kayalıklarda yetiştirilmeye uygundur, böyle yerleri sever. Yeter ki susuz kalmasın.

Taşkıran çiçeğinin toprağı: Asitli toprakları sevmez. En azından nötr civarı (pH 6,6 – 7) olmalı. Az ve orta alkalinli toprakları daha çok seviyor. pH 8,5 gibi yüksek alkalinli, kireçli topraklara uyum sağlayabiliyor. İşte bundan dolayı, ne kadar kaliteli olursa olsun torflu özel karışım topraklarda pek iyi bir gelişim göstermez. Hatta kolayca çürüyebilir. Saksıda yetiştirecekseniz toprak saksılarda olması şart, toprağı ise iyi bir bahçe toprağına dörtte bir ponza taşı ve biraz da eski sığır gübresi karışımı olmalı.

Balkonlarda askılı toprak saksılarda hoş görünümlü sarkan bitki olarak yetiştirebilirsiniz. Aynen çilek gibi devamlı uzantılar çıkarır, o uzantılarda çok sayıda köklü fideler üretir durur.

Yaz dışında diğer mevsimleri daha çok seviyor. Hava pek soğuk olmazsa ve kar altında kalmazsa kışın da gelişime devam eder.

Evde Saxifraga stolonifera yetiştirilmesi: Kışın direkt güneş, yazın filtrelenmiş güneş ister. Bulunduğu oda sıcak ve havasızsa kolayca bozulur. Havası kuru yerleri sevmez. Evlerde toprak saksıda yetiştirmek ve nemlendirici çakıl taşlı tepsi düzeneği sayesinde ihtiyacı olan nemliliği sağlayabilirsiniz. Havası kuru olan bölgelerde bu lazım. Çoğu kıyı illerimizde gerekmez.

Yüksek hava nemliliğine ihtiyacı var. Terraiumlara uyum sağlar.

Çiçek açabilmesi kışın iyice üşümesine bağlıdır. Çiçekleri oldukça küçüktür ama çok güzeldir. Genelde ilkbahar sonuna doğru çiçeklenirler.

Çoğaltılması: İp gibi uzantılarda kendi ürettiği fidelerle kolaylıkla çoğaltılabilir. Tutmasını kesinleştirmek için fideleri kesmeden önce köklendirmelisiniz. Belki biraz köklüdürler ama yetmez. Bahçede yetiştiriyorsanız fideler zaten toprağa kök salmada çok heveslidir. Köklenmiş, toprağa bağlanmışlarsa ayırabilirsiniz. Ya da fideyi uzantısından kesmeden ayrı bir saksıya dikeceksiniz üç dört hafta sonra keseceksiniz. Bu mümkün değilse fidenin kök kısmına topraklı mini bir torba bağlayarak ve devamlı nemli tutarak köklenmesini bekleyeceksiniz sonra kesip ayıracaksınız.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Saxifraga stolonifera (taşkıran çiçeği)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seher, Eskişehir dedi ki:

    Bu çiçeği nerden bulabilirim? Aramadığım yer kalmadı. Taşkıran deyince o nasıl bir çiçek diyorlar.
    ***
    Gelin teli çiçeği diye daha çok biliniyor. Bu isimle arayın. Ama kolay kolay bulamazsınız sanıyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)