Saksıda minyatür bahçe

Bahçeden topraktan uzak çocuklarınıza böyle uğraşıları sevdirmelisiniz. Gerçi yetişkinlerin daha fazla ilgiyle yapacağı güzel bir iş. Aşağıda benim tarifim var, resimlerde daha farklı örnekler var.

Bahçeden topraktan uzak çocuklarınıza böyle uğraşıları sevdirmelisiniz. Gerçi yetişkinlerin daha fazla ilgiyle yapacağı güzel bir iş. Aşağıda benim tarifim var, resimlerde daha farklı örnekler var.

balkonlarda küçük bahçecikler

Aşağıdaki fikirden ayrı, balkonunuz varsa ilkbaharda veya yazın çocuklarınıza resimdeki gibi bir bahçe yaptırabilirsiniz. Bütün dekor tasarım ona ait. :)

Evlerde minyatür bahçe için gereken malzemeler:
1) Geniş ama derin olmayan saksı veya herhangi bir kap, tepsi gibi, eğer balkonda yağmur altında bırakmayacaksanız altı delik olması gerekmiyor. En az 7 cm derinliği olmalı. Genişliği 30 cm’den dar olmamalı.

2) Temiz bir bahçenin veya doğal bir arazinin el değmemiş toprağı. Meydan parklarının toprağı fazla gübreli olabilir, bunlar ev içlerinde hiç işe yaramaz. Özel süs bitkisi toprakları ise ince köklü hassas bitkilere zararlı olabiliyor.

Çevremizde sokaklarda gördüğümüz bitkiler

Tabiat ana bize rağmen çevreyi güzelleştirmek için didinip duruyor. Biraz duyarlı gözlere sahip isek hayatta her şeyi daha fazla güzellik için değerlendirebiliriz.

3) Büyüklü küçüklü taşlar.. Ortalama yumurta büyüklüğünde. Veya akvaryumculardan çakıl taşları alabilirsiniz. kilosu 1 lira gibi ucuz fiyattan satılır.

Mini bitkilere gelince:
Bunların kimisini sokaklardan, parklardan, kimisini eşten dosttan, kimisini kendi çiçeklerinizden alabilirsiniz.
Yol kenarlarında, kaldırım taşları arasında kendiliğinden biten çimenler, otlar olabilir.
Yavrulayıp duran bitkilerinizin yavrularından, mesela kurdele çiçeği, barış çiçeği, afrika menekşesi..
Hedera sarmaşığı dalları (bunlar köksüz olsa bile toprağa dikince yapraklar hiç bozulmaz, zamanla köklenir – bu sarmaşık sokaklarda bahçe duvarlarında bulunuyor.. küçük yapraklı cinsinden lazım)..
Sokaklarda bulabileceğiniz yapışkan otu çok güzeldir – bugünlerde istanbulda eski tip duvarlarda ve akasya, palmiye gibi ağaçların ağaç kabuklarında daha da canlı görünüyorlar. Çevreden bulabilirsiniz. Yalnız bunun köklerini tam gömmemelisiniz. Alırken de köklerinin yapışık olduğu yerden kazıyarak almaya çalışın. Kökler tutunduğu şeylerle birlikte alınırsa daha iyi.

Mini bahçenin yapılışı:
Toprağı kabın içine dümdüz değil bazı yerleri alçak bazı yerleri yüksek olarak yerleştirin. Taşlarsa aralarında en az kendi hacimleri kadar boşluk olacak şekilde yarısı toprağa gömülü olacak. Veya canınızın istediği gibi yerleştirin.
Bitkileri dekoratif bir şekilde taşların diplerine, kenarlarına dikeceksiniz. Taşların aralarına filan. Her şey sizin hayal gücünüze bağlı olarak değişebilir elbette.

Minyatür bahçemizin bakımı:
Fazla sulamayın. Nemli kalması yeterli. Saksı veya onun yerine kullanacağınız yayvan kabın dibi delik olmasa da olur demiştim. Bu durumda fazla sularsanız her şey çürüyecektir. Sulamayı toprak kurduğu zaman fısfıslama şeklinde, toprağın yüzeyi iyice ıslanana kadar yapmanız yeter.

Bulunduracağınız yer çok iyi aydınlık olmalı. Devamlı açabileceğiniz bir pencerenin yanı en iyi yerdir. Yerini hiç değiştirmemelisiniz.

Şimdi bu bitkiler yavaş yavaş büyür ama esinti olmazsa hayatta kalamazlar. Onun için sık sık pencereyi açık tutarak esinti almalarını sağlayın.

Otlar pek uzun ömürlü değildir. Zamanla yerlerine yenilerini dikersiniz. Süs bitkileri yavruları büyüdükçe oradan alıp normal saksılara dikmelisiniz yerlerine yine küçük şeyler bulmalısınız.

Ve birkaç örnek resim:

saksıda mini bahçe Minyatür bahçe örnekleri

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |

'Saksıda minyatür bahçe' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Selime, Amasya dedi ki:

  Bu bahçeleri nerden temin edebiliriz?
  ***
  Yazı içinde anlattığım gibi kendiniz yapacaksınız.

 2. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Minyatür bahçeyi sepete hazırlamak için sepetin içine naylon mu serelim?
  ***
  Evet iyi olur.

 3. Yurdagül, Marmaris dedi ki:

  Merhaba, minyatür bahçe yapmak istiyorum ama malzemeleri nerden bulabilirim? Sandalye, masa gibi. İnternet de aradım ama bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Ben de bilmiyorum ama size tavsiyem kendiniz yapmaya çalışın. Çok güzel bir el uğraşısı olur size. Mesela camcı macunundan kolayca her şey yapabilirsiniz. Sonra mutfak fırınında pişirip iyice kurutun. Sonra da üzerlerini boyarsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)