Saksıda çiçek satın alırken nelere dikkat etmeli?

Almadan önce, o bitki evinizin, balkonunuzun ortamına / bahçenizin toprak ve güneş şartlarına uygun mu değil mi bunu iyi bilmelisiniz. Önceden çok iyi bir araştırma yapın ama çiçek satıcılarına sormayın daima yanlış ve zararlı bilgi verirler. Onlar sadece satıcıdır.

Almadan önce, o bitki evinizin, balkonunuzun ortamına / bahçenizin toprak ve güneş şartlarına uygun mu değil mi bunu iyi bilmelisiniz. Önceden çok iyi bir araştırma yapın ama çiçek satıcılarına sormayın daima yanlış ve zararlı bilgi verirler. Onlar sadece satıcıdır.

Neyi nasıl araştırmalısınız, birkaç ipucu:
Çiçek açtığı için almak istediğiniz bitkinin çiçeklenme mevsimini iyi öğrenin. Kış ortasında tutup da gardenya almayın. Özel seralarda çiçek açtırılması doğaya aykırı olup ev şartlarında hemen bozuluyorlar. Sonra bitkilerin çoğu türleri devamlı çiçek açıp durmaz. Size içmekan süs bitkisi olarak siklamen, orkide, Atatürk çiçeği, yılbaşı kaktüsü, açelya, gardenya, kamelya, lale, sümbül, küpe çiçeği gibi bitkileri yılın hiçbir zamanında asla almamanızı tavsiye ederim. Bunların uyum sağlayacağı iç mekânlar şanslarına kalmış bir şey. Uyum sağlasalar bile yıl içindeki yaşam döngülerini kontrollü bir şekilde takip edemezsiniz gerekeni yapamazsınız. En uygunu antoryumdur, bir parça güneş alırsa bütün yıl kesintisiz çiçek açar.

Güneşe ihtiyacı, nasıl toprak ister hatta nasıl saksı ister.. Evde havadar ortama ihtiyaç duyar mı yoksa havasız mekanlara uyum sağlar mı.. Genelde hiçbir bitki sık sık esinti olmayan ortamlarda sağlığını koruyamamaktadır. Güneş de birçok tür için büyük önem taşıyor. Eviniz hiç esintili olmuyorsa / güneş almıyorsa / iyi aydınlık olmuyorsa bu sevdadan vazgeçmelisiniz.

Aklimasyon – İklime adaptasyon süreci kimsenin dikkate almadığı bilinmeyen bir şey..
İçmekânlara, evlere, ofislere yeni bir bitki almanın en iyi zamanı ilkbaharda havaların ısınmaya başladığı zamanlardır. Her şehirde bunun zamanı değişir. Ayvalar çiçek açtıktan bir iki hafta sonra desek daha iyi hesaplanır. Böylece o süs bitkisi sera dışı hava şartlarına çok daha hasarsız olarak uyum sağlar. Özellikle kışın alınan bitkiler büyük bir şok yaşıyor, esintisiz ortamlarda çabucak bozuluyor.

Bir süs bitkisi satın alırken..

Alışveriş için gittiğiniz yerde sadece almak istediklerinizin değil, diğer bitkilerin de sağlıklı olup olmadıklarına iyi dikkat edin. Tüm bitkilerde gördüğünüz sağlık ve hijyen mükemmelse buralardan alışveriş yapın.

Yapraklar canlı, dallar tertemiz olmalı. Yeni filizler varsa bunlar en bilgisiz kişiler tarafından bile capcanlı, hayat dolu oldukları anlaşılacak kadar sağlıklı görünüyor olmalı. Bütün bitkiyi iyice inceleyin. Yapraklarda ve yeşil dallarda bitkinin esas görünümüne aykırı olan herhangi bir pas benzeri leke, küf gibi oluşumlar ya da küçük noktalar halinde çürümeler vesaire olmamalı. Yapraklarda kahverengi noktalar halkalar vesaire olmamalı.

Bitkinin çok sağlıklı durumda olmasının başka bir alameti, toprağı “ıslak” olmadığı halde, biraz kuru olduğu halde yaprakların ve nazik genç dalların dipdiri, capcanlı görünmesidir. Çiçekçilerde süs bitkilerinin topraklarını daima “sıksanız şarıl şarıl su akıtacak derecede” ıslak görüyorum. Sakıncalı bir durum. İşi bilmeyen satıcılar bitkileri her gün suluyor. Sanki kiloyla odun satıyorlar da ağır olsun diye yapıyorlar gibi.. Hem mantıksız hem çok zararlı.

Çiçekli olduğu için almak istediğiniz bitkilerde solmuş çiçekler önemli değil, taze çiçekleri ve henüz açmamış tomurcukları dikkatle incelemelisiniz. Yeterli büyüklüğe gelmeden açmış tomurcuklar bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir; yeni yaprak filizleri yoksa veya bunlar da sağlıksız görünüyorsa ve bitkilerden iyi anlamıyorsanız bu bitkileri hiç almayın daha iyi. Açmadan kurumaya başlayan tomurcuklar varsa, yeni yaprak filizlerinde hiçbir sorun yoksa bunları alabilirsiniz. Çünkü bazı bitkilerin yer değişiminde çiçek tomurcukları kuruyabilir / dökülebilir normaldir.

Ucuza maletmek için kötülemiş bitkilerden alacaksanız: Bu konuda bitkileri tanıyan tecrübeli kişilerin kendi ölçüleri vardır. Pek bilgisi olmayanlar, bitkinin başına gelen zarar şu şekillerde ise alabilirler: Yaprakların kazayla yırtılması, yan dalların kırılması, çiçeklenme döneminin sona ermiş olması, yapraklarında tam değil “kısmi” güneş ya da soğuk yanıklarının olması.. Fakat bit mantar virüs vb. hastalıklar, çürümeler, pörsümeler varsa bedava bile verseler almayın.

Kategori: Uncategorized Yazar:

Etiketler: |

'Saksıda çiçek satın alırken nelere dikkat etmeli?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Helena dedi ki:

    Siteniz çok güzel, afrika menekşeleri ile ilgili bilgi ararken keşfettim :) çok faydalı oldu, teşekkürler…

  2. Kadir, Şanlıurfa dedi ki:

    Şanlıurfada oturuyorum. Emekli ast.subayım. En büyük hobilerimden biri çiçek yetiştirmek. Çiçekler üzerine bayagı çalıştım. Çiçekleri almak kolay ama onun dilinden anlamak çok önemli.. Ben de kendime ait dükkanınımda çiçek satışı yapmak ve türlü türlü çiçeklerle tatmin olup müşterilere de bu bilgilerimi paylaşmak istiyorum.. Ki aldıkları çiçeklerle diyalog kurup severek çiçeklerinin çogaltabilsinler. Ben hangi serayla çalışacak olsam gelen ürünlerin üzerine o bitki neden hoşlandıgını kagıt reçetelerle yazıp müşteriye öyle vermek istiyorum. Bana lütfen Urfaya en yakın bu işi yapan yani satan dagıtan firmanın telefon ve adresini verirseniz sevinirim. Sizin şayet çalışma alanınız içindeyse sizinle de seve seve çalışırım.
    ***
    Bitkileri bakım kılavuzu ile satmak bence de çok iyi bir fikir. İnşallah bunu gerçekleştirebilirsiniz. Seracılar hakkında hiç bilgim yok. Antalya civarında çok var. Size en yakın sanıyorum orasıdır. Gidip bir araştırma gezisi yapmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)