Renkli aglaonema çeşitleri

Renk renk yapraklı çeşitleri var. Bu kadar dayanıklı, iyi huylu, sabırlı, cömert bir bitkinin Türkiyeye getirilmemiş olması çok yazık. Resimlerde gördükleriniz ve çok daha alımlı renklileri Tayland’da üretiliyor, dışarıya ihraç ediliyor.

Allah aracaea familyasından bitkileri sanki insanlara evlerinde yoldaş olsunlar diye yaratmış. Evlere en uygun bitkilerin başında bunlar geliyor. Devetabanından barış çiçeğine, antoryumdan salon sarmaşığı potosa kadar birçok tür.. Aglaonema türleri de bunlardan.

Aglaonema 'Miss Thailand'
Aglaonema ‘Valentine’
Familya: Araceae
Cins: Aglaonema
Tür / kültivar: Aglaonema ‘Valentine’
Kışa dayanıklılık: -1°C
Işık: Az filtrelenmiş güneş
Toprak pH: Hafif asitli ve nötr
Bugünkü yazımda çevremde hiçbir yerde henüz görmediğim renkli aglaonema türlerinden bahsediyorum. Renk renk yapraklı çeşitleri var. Bu kadar dayanıklı, iyi huylu, sabırlı, cömert bir bitkinin Türkiyeye getirilmemiş olması çok yazık. Resimlerde gördükleriniz ve çok daha alımlı renklileri Tayland’da üretiliyor, dışarıya ihraç ediliyor.

Bende düz yeşil yapraklısı var (» Aglaonema modestum). Yıllar geçtikçe birbirinden güzel renk ve desenlerde güzel yapraklı çeşitleri üretilmekte.

Aracaea familyasının bataklıklara özgü bir cinsi olan Aglaonema her olumsuz şarta iyi dayanır. O kadar egzotik güzelliğine rağmen ev / ofis ortamlarında ihmallere son derece dayanıklıdır. Çiçekçilerde, satış yerlerinde de hiç bozulmadan uzun süre bekleyebilirler.

Toprak seçici değildir ama elbette kötü topraklarda iyi gelişemez.

Güneşi severler. Koyu gölgede iyi bir gelişim göremezsiniz. Hızlı gelişip serpilebilmesi için biraz filtrelenmiş güneş ve sıcak nemli hava gerekiyor. Aşırı güneşten koruyun ki yaprakları daha iyi genişleyebilsin. Gölgede ise yapraklar hem küçük kalır hem kıvrık, bozuk şekilli olur. Nemli havada daha iyi gelişirler bu da önemli bir faktör.

Aglaonema 'Harlequin' Renkli aglaonemalar
Soldaki Aglaonema ‘Harlequin’ — Sağdaki Aglaonema ‘Miss Thailand’

Aglaonemalar suyu çok sevmelerine rağmen susuzluğa müthiş dayanıklıdırlar. Bu özellik birçok bataklık bitkilerinin ortak özelliğidir.

Kışın 0°C ve -1°C soğuklara dayanıklıdır. Birkaç derece daha soğuk havaya saatlerce sürmemek şartıyla dayanır. Uzun sürerse yapraklar bozulur, duruma göre dallar ve kökler tümüyle ölebilir.

Çoğaltılması dal ve tepe çeliği ile gayet kolaydır. En basit yolu herhangi bir dal parçasını ilkbahar ortasında açık havada güneşin ısıttığı bir yerde direkt toprağa dikmek ve bol bol sulamaktır. Diğer mevsimlerde dallarını önce suda köklendirin sonra dikin. Sıcağı, güneşi sevdiğini unutmayın.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)