Primrose, Polyanthus ve Primula

Çuha çiçeği ve akrabası türler hakkında yabancı kaynaklardan araştırma yapınca en sık karşılaşılan isimler …

Çuha çiçeği ve akrabası türler hakkında yabancı kaynaklardan araştırma yapınca en sık karşılaşılan isimler Primrose, Polyanthus ve Primula. Bilimsel olarak ayrı ayrı şeyleri ifade etmeleri gerekirken çiçek meraklıları bu isimlerin her birini Primula cinsi bitkilerden söz ederken rasgele türlerde rasgele şekilde yanlış olarak kullanır.

İngilizcede çuha çiçeğine ve benzeri Primula türlerine verilen adlardan biri Primrose’dur. Eski İngilizceden kalmış latince kökenli bir sözcük. Günümüz İngilizcesinde first rose (ilk gül) anlamına geliyor. Aslında primrose ilk gül değil, ilk çiçek demektir (yani şimdi Azericede olduğu gibi eskiden İngilizcede de çiçek yerine gül deniyormuş). Baharın ilk çiçekleri çuha vb. türlerin çiçekleri olduğu için öyle ad verilmiş.

Primula ise Latincede bir şeyin ilki gibi anlamda, ama baharda erkenden çiçek açan bitkiler kastedilir; dolayısıyla Primula da baharın ilk çiçeği anlamına gelir.

Çuha vb bitkilerin bir diğer adı: Polyanthus.

Polyanthus tarzı

Polyanthus tarzı çuha çiçeği

Polyanthus (eski Yunancadan, polýanthos) çok çiçekli, top top çiçekli demektir. Birçok çiçek bir arada. Çoklu çiçekli. Meselâ sardunya bu tarzda çiçek açar -bir sap ucunda çok çiçekli olarak. Polyanthus terimi halk arasında Primula türlerine ad olmuş. Başka cinslerden bitkilerin sadece bilimsel adlarında kullanılır.

Parklarda gördüğümüz renk renk çuha çiçekleri Primula cinsinin örnek türü olan Primula vulgaris’in çeşitlerinin islah edilmesiyle oluşturulmuş kültivarlardır. Bunlarda çiçekler kısa saplar ucunda birer tanedir (polyanthus tarzında değil). Böylece kışın ve ilkbaharda yapraklandıkça yeni yeni birçok mini saplar çıkarır her sapta bir çiçek oluşur.

Primula vulgaris

Primula vulgaris

* * *

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler:

'Primrose, Polyanthus ve Primula' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl Koçtaş’tan 9 saksı çuha almıştım. Mevsimlik bitki olduğu için de fiyatları çok uygundu. İki uzun saksıya yanyana dikmiştim.
  Yazın sonlarına doğru 9 kökten 7 si yeniden yeşerdi ama birisini daha kaybetmişim, 6 tanesi kaldı. Yazın gölge yere alıp az sulamıştım. Çiçekleri uzun süre dayandı. Yaprak kurumaları da çok geç başladı. zaten kısa bir süre yapraksız kalıyor sonra hemen yeniden yeşermeye başlıyorlar.
  Geçen gün kar hep üzerlerine yağmış. Bugün baktım hepsi erimiş hiçbiri de bir zarar görmemiş.
  ***
  Her yerde başarılı bir şekilde yetiştirmek hayatta tutabilmek pek mümkün değil. Siz iyi başarmışsınız. Nisandan haziran ortalarına kadar güç toplamasını sağlamak ve yaz boyunca kuzeye bakan serin cephelerde dinlendirmek gerekiyor. Bir de kök kesme olayı var orikula konusunda anlatmıştım oradan okuyabilirsiniz (lithopslarda da yapılır). Çuha çiçeği sayfamı da yeniledim.
  https://www.bitkivecicek.com/orikula-primula-auricula
  https://www.bitkivecicek.com/cuha-cicegi

 2. Hakan, Bursa dedi ki:

  Şu en son paylaştığınız çiçeğe yerel olarak mart çiçaği de denir. Mart ayı dolaylarında açtığı için. Uludağın eteklerinde bolca pembe renginde bulunur. önceleri diğer renklerinden de bolca bulunurdu ama insanlar değişik renkleri sahiplendikleri için sadece pembe renklerinden bolca bulunduğunu görüyorum.
  ***
  Evet onlar Primula vulgaris. Türkiyede en çok pembeleri var. Zaten başka renkleri pek yok. beyaz var, sarı var. Diğer renkler özel türetilmiş kültivarları. Belki bir ara oralara dikilmişse onların tohumları çevreye yayılmış olmalı. Doğal çeşitlerde öyle renklilikler görülmez. Ya da ben bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)