Plastik saksı mı toprak saksı mı daha iyi?

Her halükarda hem çevre dostu hem bitki dostu en iyi saksı toprak saksılardır. Toprakla bütünleşir, nefes alır, çevreye nem salar, kökleri şiddetli sıcaktan da şiddetli soğuktan da korur.

Her halükarda hem çevre dostu hem bitki dostu en iyi saksı toprak saksılardır. Toprakla bütünleşir, nefes alır, çevreye nem salar, kökleri şiddetli sıcaktan da şiddetli soğuktan da korur. Özellikle açık havada, balkonlarda bahçelerde yetiştirilen bitkileriniz için daima toprak saksıları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Toprak saksı ama nasıl? Cilalı ve sırlı olmayacak. Eski usulle yapılmış, rengi kiremit rengi olan, kolayca kırılabilen, suyu çok çabuk emen toprak saksılar en faydalı saksılardır. İçerdeki toprakla saksı adeta bütünleşir. Toprak saksı nefes alan bir saksıdır. Hem yapısındaki hava gözenekleri dışarısının soğuğunu ya da güneşin yakıcılığını asla iç çepere yapışmış köklere iletmez. Saksı devamlı buharlaşmayla su kaybederken bitkilere iyi bir nemli hava ortamı sağlar. Yaz sıcaklarında sıcağı içeri geçirmez, kökler sanki doğal bir orman zeminindeymiş gibi sağlıklı ortamda bulunurlar.

Eski usul toprak saksılar sıcak havada kolay su kaybeder, çevreye nem salar. Bu da nemli hava isteyen bitkiler için çok iyi bir şeydir. Fakat su kaybederken toprağın nemini çeker. Onun için sıcak günlerde böyle saksılara ekilmiş bitkilerinizi daha sık sulamanız gerekir.

Toprak saksıların zararları: Ev içlerinde dış yüzeyi yosun ve ince mantar tabakasıyla kaplanır. Bu canlılar havaya daima “spor” adı verilen toz tohumlarını salarlar. Eğer ev içinde çok sayıda toprak saksı olursa bazı hassas insanlara alerjik etkisi olabilir. Ayrıca yosun, küf, mantar kaplanmış saksılar ev içinde çirkin olur. Ama bunun da çözümü var; toprak saksıları hoş görünümlü sepetlerin içine veya şık seramik saksılara geçirebilirsiniz.

Kışı dışarda geçirmesi gereken bitkilere ve fazla güneş isteyen bitkilere kesinlikle toprak saksı gerekiyor. Hava sıcaklığı 30 derecenin fazlaca üstüne çıktığı yerlerde de, bitkiler güneşte bırakılmıyorsa bile toprak saksı şarttır ki toprak serin kalabilsin.

Plastik saksı şunlar için uygun olabilir: Daima içmekânlarda hiç güneş almayan yerlerde tutulan bitkilere, dışarda olsa bile fazla güneşten korunması gereken bitkilere..

Plastik saksıların zararları: Eğer ince plastiktense, saksıyı her tuttuğunuzda içerdeki toprak sıkışır. Hiç iyi değil. plastik saksılar güneşli ortam isteyen bitkilerin toprağını fazla ısıtır, toprağı adeta pişirir, bitkiye büyük zararı olur. Kışın dışarda kalırsa saksı iç çeperine gelmiş dayanmış kökleri üşütür büyük zarar verir. Şiddetli donlarda toprağı da tamamen dondurur, kökler tümüyle ölebilir.

Sonuç olarak, her halükârda en iyi saksı eski tip toprak saksılardır diyebiliriz. Bir yerde toprak saksı görürsenin hemen almalısınız. Çünkü kolay kolay bulunmuyor. Bugün ihtiyacınız olmasa bile ilerde saksı değiştirirken ihtiyacınız olacak. Hazır bulunsun.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler: |

'Plastik saksı mı toprak saksı mı daha iyi?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Hatice, Kocaeli dedi ki:

    Bu durumda toprak saksılarda delik olmasa olur mu? Cilasız ve sırsız bir çömlek vardı. Hurma bitkisinin kökleri çember şeklinde sarılmış. Ona göre bir saksı olur diye düşünüyorum.
    ***
    Dibi delik olması her türlü saksı için kesin şart. Toprak veya çömlek saksının dibi delik değilse delmek çok kolay. Sivri uçlu bir bıçağın ucunu bastırarak çevire çevire delik açmaya çalışın. Beş altı dakikada kolayca deliniyor. Acele etmeden, tornavida ile vida söküyor gibi bıçağın ucunu hep sağa sola çevirin. Ben böyle yapıyorum kolayca deliniyor. Sakın çivi çakar gibi delmeye çalışmayın kırılır.

  2. Şaban, İstanbul dedi ki:

    Plastik saksılar için şöyle bir çözüm olabilir: İki plastik saksıdan küçük olanı büyük olanın içine aralarına boşluk olacak şekilde yerleştirilir. Aralarına ısı geçirgenliği düşük bir madde(köpük gibi) koyulur ya da direk tek bir plastik saksının içine konularak nispeten ısı yalıtımı sağlanmış olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)