Philodendron tortum – Hemiepiphyte

Philodendron tortum Araceae familyasındandır. Anavatanı Brezilya’nın kuzey batı kısımlarındaki tropikal ormanlardır. | Hayatına önce ağaç dallarında veya kayalarda kökleri açıkta olarak başlayan, daha sonra köklerini toprağa ulaştırıp topraktan besinini alan bitkilere ‘Hemiepiphytic’ denir.

Hayatına önce ağaç dallarında veya kayalarda kökleri açıkta olarak başlayan, daha sonra köklerini toprağa ulaştırıp topraktan besinini alan bitkilere ‘Hemiepiphytic’ denir.

Ficus cinsinden bazı bitkilerde bu özellik var. Diğer çoğunluk ficus’larda ise aynı özellik yarı olarak var. Şöyle ki, meselâ Ficus türlerinden bildiğimiz incirin tohumlarının toprak dışında çimlenme şansı çok daha yüksektir. Şimdiye kadar çok yerde ağaç kabukları arasında, duvar çatlaklarında minik incir fidanları görmüşümdür. Tohumları toprağa gömünce çimlenmesi ya da o çimlenmiş tohumun gelişebilmesi pek mümkün olamıyor. İlkin kökler nemli ağaç kabuğunda veya nemli taşlarda yapışık olacak, devamlı temiz hava alacak bu şekilde tohumdan yetiştirmek daha kolay. Fakat bir iki yıl içinde kökler toprağa ulaşamazsa hayatta kalabilmesi mümkün değil. Ağaç üstünde çimlenip büyüyen incir fidanları zaten köklerini toprağa ulaştıramaz ölür. İşi şansa kalmıştır.

Resimdeki bitki Araceae familyasının Philodendron cinsi bitkilerinden, Philodendron tortum.  Anavatanı Brezilya’nın kuzey batı kısımlarındaki tropikal ormanlar. Hemiepiphyte‘tır – hayatının ilk devresinde kökleri açıkta ağaç dallarının üstünde yaşar. Kökleri toprağa ulaşamazsa bu bitki ölmez, köklerini toprağa ulaştırabilmek için çalışmalarına devam eder, bu şekilde epiphytic özellikte yaşar. Ama kökler toprağa ulaşınca toprak içinde saçaklanarak hızla yol alır, böylece Philodendron tortum artık Hemiepiphytic olarak hayatına devam eder: Hem toprak dışındaki ‘aerial’ kökleriyle çevreden gıdasını suyunu alır hem toprağa ulaşmış kökleriyle gıdasını suyunu alır, daha da kuvvetli büyür.

Philodendron tortum

Philodendron tortum

Fotoğrafta gördüğünüz gibi parçalı yapraklarıyla palmiye görünümlüdür. Uzaktan bakınca ayırt edilemeyecek kadar benziyor. Bir ev bitkisi olarak bakımı için devetabanı gibi veya antoryum gibi düşünebilirsiniz (ikisinin de şartlarına uyar). Çoğaltılması da aynı şekilde kolaydır.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | | |

'Philodendron tortum – Hemiepiphyte' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Özlem, Erzincan dedi ki:

    Philadendron tortum yaklaşık 4 yıldır bakıyorum. Gelişimi pek ilerlemiyor. Kuruyan yapraklarını makasla kesiyorum. Alttan fide vermişti komşum istedi ve fideyi aldı. Bir zaman sonra fide kurudu. Acaba benim cicegim kusmuş olabilir mi? Çiçekcilere sordum bana bir ilac verdiler sulama zamanında bir kapak suya döküp ciceklere veriyorum galiba hormon ilacı. Bu ilacı adı Nilfra yada Nilfa. Menekşelere de veriyorum acaba yanlış mı?
    ***
    O ilacı bilmiyorum ama kullanmayın derim. Bitkilere besin vermenin bir yolu yordamı vardır. Besin kutularında yazılanlar yanlış. Ticari maksatla üretim yapanlar kafalarına göre birşeyler yazıyor. Siz iyi bir toprak bulun mayıs ayında toprağını değiştirin. Sonra iyi havadar esintili yerde tutun. Bir parça güneş ve esinti hayat verecektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)