Philodendron bipinnatifidum (Philodendron selloum)

Philodendron bipinnatifidum evlerde yaprakları için yetiştirilir. Ev şartlarına çok dayanıklıdır. Uzun süreli güneş ister. Tam gölgeli ortamları sevmez.

Devetabanına çok benzese de aynı cinsten değildir. İkisi de Araceae familyasındandır. Devetabanı Monstera cinsinin Monstera Deliciosa türü, bugünkü bitki ise Philodendron cinsinin Philodendron bipinnatifidum türü.

Philodendron selloum eskiden ayrı bir tür zannediliyormuş. Daha sonradan onun farklı etkilerle farklı gelişim gösteren Philodendron bipinnatifidum olduğu anlaşılmış.

Yaprakları için yetiştirilir. Philodendron bipinnatifidum evlerde aynen devetabanı gibi çok dayanıklıdır. Daha fazla güneş ister. Tam gölgeli ortamları sevmez. Evlerde yapraklar gerektiği gibi serpilemez. Eğer iyi bakılırsa yaprak genişliği 1 metreye yakın olur. Yaprakları o kadar büyük olmasa bile her yöne uzattığı yaprak sapları uzun olduğundan dolayı çok fazla yer kaplar.

Ağaç gibi dik duruşlu. Yeterince güneşli yerde tutulur ve gerektiği gibi besleyici toprak sağlanırsa gövdesi ağaç gibi sağlam ve dik duruşlu gelişir. Diğer filadendronlarda bu özellik yok. Antalya, Alanya vb iklimi uygun yerlerde çok gösterişli bir park / bahçe bitkisi olarak kullanılabilir. Güneşten zarar görmez bilakis ne kadar çok güneş alırsa o kadar sağlıklı gelişir. Boyu 5 – 6 metre uzar.

Philodendron bipinnatifidum

Philodendron bipinnatifidum

Toprak: Hafif alkalinli toprakları sever. Asitli topraklarda iyi bir gelişim gösteremez. Ayrıca toprak tuzlu olmamalıdır. Bu sebeple doğal gübrelerden en iyisi koyun ve keçi gübreleridir. Kalker taşı kırpıntıları içeren kompost topraklar (kts marka gibi) uygundur. Böylece bitki besinlerinin asitleri toprakta birikse bile zararı olmaz; kökler kalker taşlarından ihtiyacı olan kalsiyumu alır.

Sulama: Güneşli esintili yerlerde toprak ıslaklığını yitirdikçe, diğer durumlarda toprak nemini de hafifçe yitirince sulama zamanı gelmiştir.

Soğuğa dayanıklılığı: Azot oranı yüksek bitki besini vermemek şartılya -5°C dereceye kadar dayanır. İstanbul’da bile kuzeyli yönlerin rüzgârlarını almayan cephelerde bütün yıl açıkta yetiştirilebilir. Kışın buralarda fazla şiddetli soğuk olursa toprak yüzeyine kadar zarar görüp kuruyabilir fakat yazın köklerinden hızla yeniden gelişmeye başlar. Yapraklarının çok geniş olabilmesi için azot oranı yüksek gübrelere bitki besinlerine kesinlikle gerek yok.

Çiçek açması: Kuvvetli güneş aldığı takdirde genelde yaz ortasında çiçek açar.

Çoğaltılması: Devetabanı gibi, salon sarmaşığı potos gibi, difenbahya gibi bu da dallarının parçalara ayrılmasıyla veya yandan verdiği yavruların ayrılmasıyla çoğaltılır.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)