Passiflora (Çarkıfelek)

Çarkıfelek sarmaşık gibi, asma gibi bir süs bitkisidir. Güzel çiçekleri için yetiştirilir. Bakımı, yetiştirilmesi ve çoğaltılması nasıl yapılır bilgileri için yazımın tümünü okumalısınız.

Çarkıfelek sarmaşık gibi, asma gibi bir süs bitkisidir. Güzel çiçekleri için yetiştirilir. Büyüdükçe bir desteğe ihtiyacı olur. Çok hızlı büyür. Direkt güneşe fazla ihtiyaç duyar. Günde az az 6 saat güneş görmesi gerekir.

Çarkıfeleğin anavatanı Güney Amerika kıtasının tropikal yağmur ormanlarıdır. Fazlaca nemli havada daha iyi gelişim gösterir. Sıcaklık ve bol güneş uygun olduğu sürece bütün yıl kesintisiz çiçek açabilir.

Soğuğa dayanıklılık: Neredeyse tüm çarkıfelek türleri kışın en hafif dondan ölür. Soğuğa dayanıklı tek türü mavi çiçeklisidir (Passiflora caerulea). Kışın en fazla -7° C dereceye kadar soğuklara dayanabilir. Yalnız, İstanbul gibi sıfırın altındaki soğukların ancak birkaç saat sürdüğü yerlerde tabi. Yoksa bir gün ve daha fazla süreyle sıfırın altında soğukta kalmaya dayanamaz. Kışın donmalardan korumak için dibine saman gübre karışımı yaymalı. İlkbaharda don tehlikesi geçince dibindeki koruyucu şeyler kaldırılmalı. Genç bireyler kışın sıfır derece ve daha fazla soğuklardan çok iyi korunmalıdır.

Toprak: “Suyu mükemmel geçirir olmak şartıyla” her toprakta olur. Çarkıfeleğin kökleri hem derine inmez hem fazla çoğalmaz.

Sulama: Sulama aralıkları yaprakların pörsümesi görülmeyecek şekilde olmalıdır ki çiçekler ve tomurcuklar bozulmasın. Susuzluktan ilkin çiçekler etkilenir, solma eğilimi gösterirler.

Besin takviyesi: Çarkıfelek devamlı ve hızlı büyüdüğü için gereklidir. En hafif oranda azot fosfor potasyum içeren sıvı besin ile düzenli aralıklara (örneğin 10 günde bir) beslemelisiniz. Dikkatli davranırsanız bol çiçekli olur. Besin çeşidinde hata yaparsanız yaprakları bol, çiçekleri az olur – Çarkıfelek için potasyum miktarı biraz yüksek besin daha uygundur.

Evlerde salonlarda çarkıfelek yetiştirilebilir mi? Günde ortalama 6 saat kadar kuvvetli güneş ister. Saksıda yetiştirmek için normal bahçe toprağına bol miktarda ponza taşı ve biraz perlit eklemelisiniz. Ev içinde toprağı ne kadar havadar ve yeri ne kadar çok güneş alırsa çarkıfelek için o kadar iyidir. Çarkıfelek, toprağının çok çabuk kurumasını ve sıcak aylarda “her gün” sulanılmasını sever.

Çoğaltılması: Hem tepe çeliği ile » hem aynen Gardenya ve Atatürk çiçeğindeki usulle » çoğaltabilirsiniz. Yalnız bu işi ilkbahar sonuna doğru yapsanız daha iyi olur (İstanbul için mayıs sonu, daha serin yerlerde haziran sonu). Tohumdan yetiştirilenlerin çiçek açacak yaşa gelmeleri 10 yıl gibi çok uzun bir süreyi bulur onun için tohumla çoğaltılması tavsiye edilmez.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler:

'Passiflora (Çarkıfelek)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Anonim dedi ki:

  passiflora ile ilgili eksikleriniz var, passiflora incarnata (maypop)u da sitenize ekleyebilirsiniz bu tür caerula’dan daha da fazla dona dayanıklı olup soğuğa en dayanıklı passiflora türü olarak caerulalanın değil bu türün adı geçer (-20dereceye kadar kendisi ve kökleri dayanabilir). Ayrıca gerek caerula’nın ve gerekse incarnatanın meyveleri olup bu meyveler yenilebilmektedir. Ancak caerulanın meyvesi maypop a göre daha tatsızdır. Meyvelerinin zararı olmasada uykusuzluk ve halsizlik gibi yan etkilere uğramamak için günde iki taneden fazla yenmesi tavsiye edilmez.
  ***
  verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Sadece bu değil birçok yazımda eksikler var. Bazı yazılarımı başta kasıtlı olarak eksik yazıyorum çünkü günü gününe yazılarımı takip eden, benim saatlerce günlerce emek verip yazdığım her yazıyı birkaç saniyede kopyalayıp kendi sitelerine ekleyen ahlaksızlar var. biraz zaman geçsin, o kişiler yeni yazılarıma bakarken ben zamanla eski yazılarımı zenginleştiririm diye düşünmüşümdür. Ama sonra da pek fırsat olmuyor :) Şimdiye kadar çok azını yeniden düzenleyebildim. Gerçi site biraz kuvvet buldu artık öyle yapmama gerek yok.
  Verdiğiniz bilgilere gelince, meyvesinin yenilebilirliği dışında -20 derece soğuğa dayanan cinsi olduğunu bilmiyordum. Uygun bir zamanda araştırıp resim de bulup yazıyı zenginleştiririm. Tekrar teşekkür ederim.

 2. Bulut dedi ki:

  Kopyala yapıştıryapanlardan biz birşeyleri araştıranlar da rahatsız oluyoruz. Yeni bilgilere ulaşmamızı engelliyorlar. Bir konu hakkında baktığımız her sayfa aynı çıkıyor..
  yalnız onlara karşı önlem amaçlı eksik yazmanız yanlış çok yanlış. MAYPOP Passiflora Incarnata siparişi veriyordum bir daha bakınıp öylece siopariş vereyim diye sitenize girdim. Yazınızı okuyunca alıp almamakta tereddude girdim. Allahtan Anonim arkadaşımızın yorumunu da okudum. ayrıca Tohumdan ekildiğinde 10 yıl sonra çiçek vereceği de doğru değil sanırım.
  ***
  Eleştiride haklısınız. Zaten artık öyle yapmıyorum. Yalnız, eksik bilgi vardır ama kasıtlı olarak yalan yanlış bilgi asla yoktur burası kesin. Tohumdan yetiştirilenlerin on yılda çiçek açması bilgisi doğru ama o bilgiyi iyi araştırmadığımı hatırlıyorum. Yani türün genel bilgisi açısından verilen bilgilerde bu bilgi vardır doğrudur. Fakat geneldir, kesin değildir yani her cinste o özellik yoktur.
  Dediğim gibi artık kısa ve öz bilgi yerine daha etraflı bilgi veriyorum. Son yazılarıma bakabilirsiniz. Örneğin altın çilek hakkında o kadar kapsamlı yazı (Türkçe web sitelerinde) sadece bu sitede bir ilk olmuştur sanıyorum. Gerçi pek araştırmadım ama bir iki yerli siteye baktığımda olağanüstü yanlış bilgilere rastladım.
  Her neyse, ayrıca düzenli takip edenler varlıklarını hiç belirtmiyor. Sanırım sessiz takipçi olan büyük bir kitle var. Kendilerini belli etmedikleri için ben de sanıyorum ki hep Google tarafından gelenler var, düzenli takip edenler tanıdığım bir iki kişi dışında hep içerik hırsızlarıdır diye düşünüyordum. Yani öyle sanıyordum. Şu anda ise gördüğüm kadarıyla gelenlerin ezici çoğunluğu Google’da bilgi arayan kişiler.
  Öte yandan bu sayfadaki yazımda hobi olarak çiçek yetiştirenler açısından pek bir eksik yok.
  Ayrıca: Sitemin “hakkında” sayfasında belirttiğim gibi, sitemin benim açımdan hedef kitlesi hobi sahipleridir. Bakın şu sözler “hakkında” sayfasında var:
  Bu sitede bütün içerik süs bitkilerine hobi bazında yaklaşım gösterilerek hazırlanmaktadır. Profesyonel anlamda ticari üretim yapanlara ve perakende çiçek satışı yapanlara yeterince hitap edebilmesi söz konusu değildir.
  Yani bu işin ticaretini yapanlar kendilerini en iyi bir şekilde geliştirmelidir. Üzüldüğüm başka bir nokta, takip edenlerin kendilerini tanıtmamaları. Yukarda iletişim linki var. Email adresime herkes sitemi ne amaçla takip ettiğini ve beklentilerini yazabilir. Bunu yapan hiç kimse yok. Yapsalar benim için sadece iyilik yapmış olurlar. Bana kalsa keyfime göre canımın istediği zaman yazarım. Zaten öyle yapıyorum. Ama istekler ve yönlendirmeler olsa çok daha iyi şeyler ortaya çıkabilir. Gerçi şimdi hatırladım bu konuda da istismar edildim. Bir ara şu bitki hakkında bilgi bu bitki hakkında bilgi gibi peş peşe talepler geliyordu. Sonra gördüm ki o talepler sonucunda yazdığım tüm yazılarım aynı sırasıyla bir çiçekçi esnafının web sitesinde! Adam utanmıyor böyle dolaplar çeviriyor. İyi niyetli ve saf diyebilirsiniz. Hayır öyle değil. Öyle olsaydı sorularında sitesinin linkini yazardı. Neyse, yine de gelenleri talepte bulunmaya teşvik etmek için benim bir şeyler yapmam gerekiyor. Baş köşeye bir not eklemek gibi. Düşüncelerinizi yazdığınız için teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

 3. Gonca - Adana dedi ki:

  Tohumunu bulamıyorum nerde bulabilirim acaba?
  ***
  Yapı marketlerde satılıyor bir defa görmüştüm. Fakat tohumdan yetiştirmek zor olur.

 4. Gonca - Adana dedi ki:

  Sağolun peki tohum değil de diğer türlü yani fidan şeklinda saksıda filan bulabilir miyim?
  ***
  Bulabilirsiniz. Fidanlıklardan seralardan araştırın.

 5. Esra Aytuna dedi ki:

  Çarkifelek ciceginden edinmek istiyorum fakat tam olarak hangi yone dikmem gerekiyor? ayrica marmaris iklimine uygun mudur? benim bahce kuzeye bakiyor ve yazin ogleden sonra gunesi aliyor. ne yapmali nasil bu bitkiyi bulmaliyim? Tohumdan cok zor oldugunu okudum fidan bulmam lazim.
  ***
  Evet sizin oraya uygundur. Bahçeniz hiç güneş almıyorsa orada iyi gelişeceğini sanmam. Çevredeki fidanlıklardan araştırın. Şimdi belki bulamayabilirsiniz ama nisan ayından itibaren kesin bulursunuz.

 6. Semra, Manisa dedi ki:

  Yazın ektim bahçeme çeltikle. Baya büyüdü. Ne zaman çiçek açar acaba?
  ***
  Gelecek yıl mutlaka açacaktır.

 7. Salim K. -Adana dedi ki:

  Ben nasıl bir budama yapılır onu ögrenmek istiyorum.
  ***
  İlkbaharda geçen yıldan kalmış cılız dallarını kesin. Güçlüler kalsın (çok fazla uzun olanları kısaltabilirsiniz). Daha sonra, yeni gelişimlere göre (gerekiyorsa) devamlı şekillendirme budamaları yapabilirsiniz: Bunda güdük kalan dallar, cansız kalan dallar kesilebilir. Böylece daha canlı gelişim gösterip daha iri çiçeklenecektir. Yaz ortasından sonra gerekli görünse bile budamayın.

 8. Bilal, Şanlıurfa dedi ki:

  Siz ektiyseniz eğer geçmişte, hafızanızı zorlarsanız çok sevinirim…
  ***
  Hayır bu bitkiden hiç yetiştirmedim. Bu yüzden daha fazla araştırma yapmam lazım. Ama görüyorum ki alelade bir bahçe bitkisi gibi yetiştirebilenler çok. Demek ki zor değilmiş.

 9. Yasemin, Balıkesir dedi ki:

  Çarkıfelek çiçeğini mayıs ayında ektik. Bakımını yapıyorum ama yapraklarında sarı lekeler var. Yaprakları cok baygın. Ne yapabilirim?
  ***
  Ya toprağı çok kötüdür hiç uygun değildir ya da yerini sevmemiştir. Bitlenmiş de olabilir. Bu şartlara dikkat etmelisiniz.

 10. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Birinin bahçesinde gördüğüm çarkıfelek bitkisi burada yazıldığı gibi sarmaşık tarzı bitkiydi. Yalnız tepe çeliği alırım ama dal çok güçsüz olacak, sarkacak ve köklenmeyip elimde kalacak diye korkuyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Sizi bilmem ama benim gibi meraklılar öyle şeylerden korkmaz her yolu denerler. Eğer cidden rahatsız oluyorsanız size tavsiyem fidanlıklardan araştırıp hazır yetişmişini almanızdır.

 11. Mert, Bursa dedi ki:

  Passiflora incarnata yetiştiriyorum. Çiçek açıyor aksam olunca kapanıyor ve bir daha açmıyor. Neden acaba?
  ***
  Normaldir. Bazı bitkilerin çiçekleri sadece birkaç saatliktir.

 12. Hikmet Ö. -Antalya dedi ki:

  Oğlum tanzsnysda yaşıyor. Oradan bana meyvesini getirdi. Birkaç tanesinin çekirdeğini çimledim. Sonra çıkan fideleri iki sene önce bahçenin muhtelif yerlerine fidelefim. Çok güçlü olarak büyüdü ağaçlara sardı ama çiçek açmadı. Ne zaman çiçek ve meyve yapar? Bana ne onerirsiniz?
  ***
  Bunun doğal ve hibrit çeşitleri var. Hibrit veya melez olanların tohumlarından çıkanlar ise önceki doğal çeşitlerinin özelliklerini taşıyabilir. Hangi çeşidinin kaç yaşında çiçek açacağını bilmiyorum. Bazıları 1 yaşında, bazıları 2 veya üç yaşında, bazıları en az 10 yaşında çiçek açar.. Yani bekleyip göreceksiniz.

 13. Taner, Ankara dedi ki:

  Merhaba. Ankara hava şartlarında güney cephe balkonda yetiştirilebilir mi?
  ***
  Olur da kış boyunca ya da kışın sadece ısı sıfırın altına düştüğü zamanlarda içerde soğuk bir yerde korumalısınız. Ankara’da ağır don olayları olmasa bile orta şiddet don olayları kışın birkaç defa olur. Çarkıfelek ancak çok hafif don olaylarına dayanabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)