Süs Bitkileri'ne Hoş Geldiniz

Önsöz

Bu web sitesi evlerinde bahçelerinde uzun yıllar boyu çiçek yetiştiren gerçek meraklılara yönelik konulardan oluşuyor. Süs bitkilerinin sektörel boyutu ile gerçek meraklıların arasında büyük fark var.

Meraklılar bitkilerini uzun yıllar boyunca yaşatmak isteyen kişilerdir. Mesela bende çocukluğumdan beri baktığım iki ayrı bitki var. Diğerlerinin çoğunluğu da uzun yıllardır ölmeden benimle beraber hayatlarına devam etmekteler.

Ama üreticiler, özel sistemlere sahip seralarda sadece üretir, kısa süreliğine yetiştirir satar. İthalatçılar getirdikleri gibi dağıtırlar. Perakendeciler de kısa süre ellerinde tutarlar, hatta ellerindeki bitkilerin bir kısmının ellerinde çürüyüp çöpe gideceğinin hasabını önceden hesaplamış ve ona göre fiyat belirlemişlerdir. Yani bunların hiç biri çiçekleri yıllarca yaşatmakla uğraşan kişiler değildir. Ne kadar kısa sürede üretip elden çıkararak satarlarsa onlar için o kadar iyidir.

Peki ya sonrası? Süs bitkileri esas sahiplerine ulaşınca? İşte meselenin bu kısmı benim işim. Sitemin yazıları büyük çoğunlukla ev, ofis, bahçe, balkon şartlarında nasıl süs bitkisi yetiştirileceğine dairdir. Hangi bitki hangi mekanda olur, ne gibi şartlar ister, uzun yıllar yaşatabilmenin püf noktaları nelerdir vesaire.

Ve bu konularda uzmanların bilgileri gerçekten işe yaramıyor. Yıllarca ev gibi ofis gibi mekanlarda, seralardaki şartların hiç olmadığı yerlerde uzmanların değil tecrübelilerin bilgisi çok daha önemlidir. Ne demişler: “Hekimden sorma çekenden sor.”

* * *

Tüm yazılarım kendi tecrübelerimden ve araştırmalarımdan oluşmuştur. 2006 yılında başlayarak internette açtığım bloglarda yayımladığım süs bitkileri ve çiçek bakımı hakkındaki yazılarımı 2010 ocak ayında buraya aktardım. Siteyi sık sık yeni konularla zenginleştirmeye çalışıyorum.

Evinde, ofisinde, bahçesinde, balkonunda çiçek yetiştirmeye meraklı kişilere, iç veya dış mekân süslemelerinde / dekorasyonunda süs bitkilerini tercih eden kişilere yardımcı olabilecek türden yazılar, çok önemli bakım bilgileri sitenin başlıca konularıdır.

Yazılarımın birebir kopyalarını başka sitelerde görmüşseniz benden almışlardır. 2006 yılından beri neredeyse bütün yazılarım yüzlerce siteye izinsiz kopyalanmaktadır, büyük çoğunluğu kaynak bile göstermiyor.

Halbuki yazmak, yazı üretmek çiçek yetiştirmek gibidir. Ben sitedeki yazılarımı sık sık kontrol eder yeni keşfettiğim önemli püf noktalarını ekleyerek daha iyi hale getiririm. Gelen sorulara verdiğim cevapları dahi zamanla tekrar tekrar okurum, onlara verdiğim cevaplarda gerekli yenilikleri yaparım.

Bu site yaşayan bir site. Taklitlerime aldanmayın güvenmeyin.

Erdal Yüksel
Şişli, İstanbul