Mor kadife çiçeği Gynura sarmentosa

Yaprakları incecik mor tüylerle kaplı olup kadife gibi görünür. Gynura (cinyura okunur) ayrıca bahçelerde de yetiştirilebilir. Kışa -7°C dereceye kadar dayanabiliyor.

Yaprakları incecik mor tüylerle kaplı olup kadife gibi görünür. Gynura (cinyura okunur) ayrıca bahçelerde de yetiştirilebilir. Kışa -7°C dereceye kadar dayanabiliyor.

Asteraceae (Papatyagiller) familyasının ‘Senecioneae’ sınıfından olup » şu yazımdaki iki bitki ile yakın akrabadır. Cins olarak adı ‘Gynura’.. Resmini gördüğünüz tür ise çiçekçilerde bulamadığımız, halk arasında elden ele dolaşan ‘Gynura sarmentosa’ türüdür.

Mor kadife çiçeği ilkbaharda havalar iyice ısındıktan sonra (bazen yaz başında) turuncu renkte çiçek açar. Aslında yaprak güzelliği için yetiştiriliyor. Çiçekleri şirin görünümlü olsalar bile tomurcuklar ilk göründüğü zaman koparılması tavsiye edilir. Sebep kuvvetin çiçekleri gitmemesi için değil. Çiçekleri kötü kokulu olup insanları rahatsız ettiği için.

Fazla güneş istemez ama yeri çok aydınlık olmalı. Pencereye ne kadar yakın olursa o kadar iyidir. Direkt güneşin fazlasından koruyun.

Toprak orta veya hafif asitli olmalı. İyi kalitede besleyici bir toprağa 1/4 oranında ponza taşı, ayrıca biraz da perlit karıştırın.

Mor kadife yapraklı çiçek

Mor kadife çiçeği

Toprağı farkedilir derecede nem kaybetmedikçe sulamayın ama sulama aralarında toprağın fazla nem kaybetmesini de beklememelisiniz. Devamlı sırılsıklam ıslak kalan toprakları hiç sevmez. Suyu emen eski usul basit toprak saksılarda yetiştirmek bu yüzden daha uygundur.

Boyu bir metreyi fazlasıyla geçebilir. Sarılıcı ve sarkıcı olarak yetiştirebilirsiniz. Dalları uzadıkça kırıp aynı saksıya dikerseniz saksıda daha çok sayıda, daha gösterişli, daha zengin görünümlü olur.

Çoğaltılması, ilkbaharda havalar iyice ısındıktan itibaren yaz boyunca dal çeliği ve tek yaprak çeliği ile kolayca yapılabilir. Dal çeliklerini direkt toprağa dikebilirsiniz veya önce suda köklendirebilirsiniz. Yaprak çeliği de aynı şekilde. Aslında en iyi zaman ilkbahar sonudur. Sıcak yaz aylarında köklenmesi hava neminin sıcağa oranının düşük kalması yüzünden zor olabiliyor, o zaman naylonla kapatmalı veya şeffaf kap içinde tutmalısınız ki kısa zamanda kolayca köklenebilsin.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)