Minyatür bambu (Pogonatherum paniceum)

Aslında bir çimen türüdür, buğdaygillerdendir. Bilimsel adı: Pogonatherum paniceum. Bambuya benzetildiği için minyatür bambu demişler. Anavatanı Çin ve güneydoğu Asya.

Aslında bir çimen türüdür, buğdaygillerdendir. Bilimsel adı: Pogonatherum paniceum. Bambuya benzetildiği için minyatür bambu demişler. Anavatanı Çin ve güneydoğu Asya.

Fazlasıyla nemli hava istiyor. Her yerde yetiştirilemez. Havası nemli olan yerlerde çok şık bir süs bitkisidir. Saksılarda evlerde, ofis masalarında yetiştirilebilir. Boyu 45 santimi aşmaz. Sararma bozulma görüldüğü zaman 10 santim kalacak şekilde kısaltılırsa daha güzel gelişir. Bahçelerde zemin örtücü olarak kullanılabilir. Saksı aranjmanlarında başka bitkilerle aynı saksıya dikilebilir.

Minyatür bambu -6,6°C derece soğuğa dayanır deniyor ama sadece havanın yüksek nemli olduğu ve kışın çoğu zaman alçak basıncın egemen olduğu bölgelerde dayanabilir. Aksi takdirde -4°C dereceye belki zor dayanır.

Cilasız kalın toprak saksılarda yetiştirilmesi iyi olur. Toprak saksıların devamlı havaya nem salma özelliği çok nemli hava seven bitkiler için hayati önem taşıyor.

Minyatür bambu

Güneşi ve suyu çok sever. Toprak ıslaklığını kaybedince fazlaca nem kaybetmeden tekrar sulamak geriyor. Yazın öğle vakti kızgın güneşinden korumalısınız. Hiç güneş almayan yerlerde en azından tam pencere önünde, odanın en aydınlık yerinde tutulmalı.

Toprak iyi humuslu, iyi besleyici ve hem çok havadar hem çok süzek olmalı. Özel lifli toprağa dörtte bir oranında ponza taşı eklerseniz evlerde çürüme riski olmaz. Veya humuslu bir bahçe toprağına hem ponza taşı hem dere kumu karıştırın. Saksı değiştirme iki yılda bir yapılmalı.

Minyatür bambu kökten ayırmakla çoğaltılır. Yılın her zamanında ayırabilirsiniz: Saksısında fazlaca çoğalan minyatür bambu birkaç parçaya ayrılarak birkaç saksıya paylaştırılır.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |

'Minyatür bambu (Pogonatherum paniceum)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seren Feriha Derin, Şanlıurfa dedi ki:

    Bambu bitkisinin kendisi de mi humuslu toprakta yetişir?
    ***
    Bu bitkiyi değil de gerçek bambuyu sordunuz galiba. Evet, her bitki humuslu toprakta daha sağlıklı gelişir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)