Mini Terrarium / Kapalı kavanozda bitki yetiştirme

Terrairum içinde bitki yetiştirmek, aslında yoğun nemli hava isteyen bitkileri yaşatabilmek içindir. Gerçi terrarium daha çok görsel zevk için yapılır. Hangi bitkiler uygundur iyi bilmek gerekiyor.

Terrairum içinde bitki yetiştirmek, aslında yoğun nemli hava isteyen bitkileri yaşatabilmek içindir. Gerçi terrarium daha çok görsel zevk için yapılır.

Hangi bitkiler terraium için uygun? Afrika menekşesi, reks (kral) begonyası çeşitlerinden yaprakları fazla büyük olmayanlar, bodur paşa kılıcı, özellikle fittonia ve selaginella tavsiye ederim. Bromeliad türünden küçük bitkiler ve küçük veya yavru guzmanyalar.. Böcekle beslenen bitkiler.. Eğrelti otlarından aşk merdiveni terrariumlarda çok kullanılır ama ben tavsiye etmem – ancak hava üflemeli özel büyük teraryumlara uygundur. Kara yosunları da terrarium için çok ideal bitkilerdendir. Betonlarda kadife örtü gibi olanlardan değil, meşe odunlarında gördüklerinizden, püskül gibi iplik iplik gibi olanlardan. Akvaryum bitkilerinden bazıları terrarium içinde oldukça sağlıklı bir gelişim gösterir. İsimlerini öğrenip haklarında bilgi araştırın: Eğer aslında su altı bitkisi değillerse bilin ki terrarium için ideal türlerdir. Yalnız, fazla büyüyen fazla iri yapraklı türlerden olmamalı. Çünkü teraryumda hızlı büyürler sığmazlar.

Terrarium içinde bitki yetiştirmek.

Terrarium içinde bitkiler

Bitkiler için küçük bir terrarium nasıl yapabilirsiniz: Camı düz ve pürüzsüz olan bir kavanoz gerekiyor ki içerdekileri iyi göstersin. Sonra çakıl taşları, en alt zeminde kullanılacak. Çakıl taşlarının üstüne bulabilirseniz kuru sphagnum yosunu yayın ki daha yukardaki kum taşların arasına yürümesin. Akvaryumcularda kilosu 1 TL olan akvaryum kumunu kuru yosunun üstüne yayın. Kuru yosun olmazsa kum çakıl taşlarının arasına girecektir. Aslında hiç de önemli değil.. Kumun üstüne ise akvaryumlarda kullanılan kömür tozu yayılacak; bu toz içerde küf kokusu oluşmaması içindir. Bulamazsanız hiç önemli değil. Onun üstüne temiz bir toprak. 3 – 4 cm yeter. En sağlıklısı, toprak yerine iyi kalitede saf torf kullanmaktır – saf torf hiç küflenmez. Toprak nemliyse sulamayacaksınız buna dikkat edin. Kupkuru ise önceden nemlendirin sonra kullanın. Bazı bitkiler için toprak değil sadece sphagnum yosunu veya sadece ponza taşı ya da perlit kullanılabilir.

Kavanoza eliniz girmiyorsa şiş, çatal, bıçak gibi şeylerle bitkileri toprağa yerleştirin. Üstüne çok hafif su püskürtün sonra kapağı kapatın. İçerdeki yoğun nemli hava sayesinde bitkiler bir iki saatte dirilir. Pörsümüş, yeşilliği gitmiş yosunlar şaşırtıcı bir hızda canlanıyorlar. Günler geçtikçe daha da güzelleşirler. Her gün geceleri kapağını açın bir saat kadar açık bırakın. Yeri çok aydınlık, hafif güneşli bir yer olmalı ama güneş ışınları diret olarak cama değmemeli – eğer güneşlendirecekseniz o esnada kapağı açık tutun. Serin günlerde bütün gece kapağı açık tutabilirsiniz. Evin havası fazlasıyla nemli ise kapak devamlı açık kalabilir. Evinizde normal şartlarda yetişen bitkilerden terrarium yaparsanız üst kapağı devamlı açık bırakın.

küçük bir kavanozdan terrariumSulama: Arada sırada sisleme gibi su püskürterek sulamalısınız – ne zaman toprak kurursa.

Ayrıca: Terrarium içinde süs bitkilerinizden aldığınız çelikleri kolayca köklendirebilirsiniz. Hatta terrariumunuzu sırf bu amaçla kullanabilirsiniz.

Terrarium içinde biblolar ve yosun tutmuş taş aksesuarlar: Bitkilerin arasına küçük biblolar koyabilirsiniz. Kara yosunlarının hangi çeşidi olursa olsun, şekerli süt veya şekerli bira içinde mikserden geçirin ve elde ettiğiniz sıvıyı kuru bir taşın üstüne püskürtün. Taş tamamen ıslanınca biraz kurumasını bekleyin sonra terraium içine koyun. Birkaç saat içinde yosunların hızla büyüdüğünü göreceksiniz. Taş ufalanabilen yumuşak kayadan olsa daha iyi olur yosunlar daha iyi tutunurlar yerleşik olarak kalırlar. Yosunlar zamanla bütün toprak yüzeyini kaplarlar.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | | | | | |

'Mini Terrarium / Kapalı kavanozda bitki yetiştirme' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  1-Sphagnum Torfu – Beyaz Baltık; hangi çiçeklerim için kullanabilirim? 2-Sphangum Yosununu nereden temin edebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Önce her iki sorunuzun cevabını bilmediğimi söyleyeyim.. Merak ettim bulamadığınız maddeleri hangi çiçekleriniz için kullanacağınızı niçin soruyorsunuz?

 2. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Bir tanesi elimde mevcut. Sphagnum yosununu ise Afrika Menekşelerim de kullanacağım.. hem köklendirmek, hemde yetiştirmek için.
  ***
  Hiç gerekmez. Hem bu tür şeylerde pamukçuk bit salgını çıkabiliyor kökler mahvoluyor bitkileri kurtaramazsınız. Tavsiye etmem. Güvenilir marka özel süs bitkileri toprağı kullansanız çok daha iyi olur. İyice eleyip tozunu giderirseniz köklendirmede çok iyi iş görürler. Denemişimdir.

 3. Esin İ. -Gaziantep dedi ki:

  Bende eskiden kalma 40-45cm yüksekliginde 20-25cm çapında fanuslar var. Boylarının biraz uzun olan hangi bitkiyi bu fanusların içinde yetiştirebilirim?
  ***
  En uygunu fittonia çeşitleridir.

 4. Selcen Y. -Bursa dedi ki:

  Benim terraiumum yaklaşık altı ay oldu ama bir aydır ise minik minik böcekler oldu. bitkim ölmeye başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Siz onu bozun daha sonra temiz toprak ve uygun bitki bulunca yeniden yaparsınız. Her bitki uymaz.

 5. Fem G. -İstanbul dedi ki:

  Kaya yosunu nereden temin edebilirim? Yapma çiçekçilerdeki kuru yosunları canlandırmak olası mı?
  ***
  Yosunları her yerde bulabilmek mümkün. Rütubetli bahçelerin kuytu köşelerinde kesinlikle kendiliğinden oluşuyor. Kuru yosunlar canlanabilir mi, tohum işlevi gören spor denen tozları varsa oluyor. şansınıza kalmış.

 6. Sükrü, İzmir dedi ki:

  30x20x20 ebatlarında cam bir kapta denemeyi düşünüyorum. Amatör işi olacak. Cüce sarmaşık ve kurdela çiçeği düşünüyorum. Toprak üstünü perlitle kaplamanın sakıncası var mı? Kara yosunu da koymak istiyorum ancak gölge istediğini söylüyorlar. Bu dediğim iki türü kuytuda tutmak mümkün olur mu? Kara yosunu olarak anca beton ya da toprak üstünde olanlara ulaşabiliyorum. Onlardan teraryumda yaşatmak mümkün değil mi?
  ***
  Perlitle nasıl olur bilmiyorum. İsterseniz deneyin. O bitkiler az bir parça güneş almalılar. en azından yer çok şiddetli aydınlık olmalı. Kara yosunu gölge istemez. Sadece fazla ve uzun süreli yakıcı güneş iy değil. Karayosunları teraryumlarda çok iyi gelişiyor hayatta kalıyor.

 7. Okay A. -Antalya dedi ki:

  Kuru yosun çeşitlerini nerden satın alabilirim?
  ***
  Bauhaus, Tekzen gibi yerlerde poşetlerde kuru sphagnum yosunu satılır. Başka yosun türünden bulacağınızı sanmam.

 8. Gökhan, İstanbul dedi ki:

  Yosun oluşturmak isteyenler için küçük bir bilgi: İki avuç olacak kadar yosun toplayın. Bunları suyla bigüzel yılayın. Ardından mutfak robotuna koyup içine bir bardak süt veya yoğurt ve bir çorba kaşığı toz şeker ekleyin. Ardından karıştırın. Oluşan bulamaçı terraium içinde yosunlandırmak istediğiniz alana fırça yardımıyla sürün. İki hafta sonra bu alanların yeşerip yosunlandığını göreceksiniz. Yalnız önemli konu yosunu uygulayacağınız yüzeye göre seçin. Yani mangrow gibi köklerde tutunsun istiyorsanız mutlaka ağaçlardan toplayın. Ben akvaryuma yapmıştım. youtube’da moss terrarium diye 7 dkk bir videoyu izleyip yaptım harika oluyor. :)

 9. Leyla, Bursa dedi ki:

  Ben teraryuma yeni başlayacağım. Küçük cam fanusa (üstü açık) ne tür bitkiler dikebilirim? Aklımda bir tema var o temaya da en uygun aşk merdiveni uyuyor. Temam evli çift olacak. Sizce bu aşk merdiveni uygun mu küçük fanus için? İçinde büyür mü? Büyümeyen bitki önerebilir misiniz? Toprak vs neler kullanabilirim?
  ***
  Aslında o kadar itinaya titizliğe hiç gerek yok çünkü güzelliği ve sağlıklılığı ancak birkaç ay devam ediyor. Terraium çok da sağlıklı bir ortam değil. Yani akla gelen her türlü bitkinin küçüklerinden dikebilirsiniz. Birkaç ay gayet güzel dururlar. Toprak da önemli değil. Neticede aynen vazoya kısa süreliğine çiçek koymak gibi bir şey. Sadece teraryumda daha fazla yani birkaç ay dayanırlar.

 10. Ayşe, Antalya dedi ki:

  Leyla Hanım’ a cevap verirken terrariumların ömrünün iki üç ay olduğunu yazmışsınız doğru mu anladım. Yani kullanılan bitki türü nedeni ile mi böyle yazdınız yoksa bu genel bir sonuç mu? Yosun, fittonia ve mini hedera türü ile kapalı bir terrarium yapmayı planlıyordum ama kısa ömürlü olacağını düşünmemiştim hiç. Verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkürler ayrıca.
  ***
  Sizin yaptığınız daha uzun dayanabilir. Bitkilerin özelliğine göre değişir. Mesela ben yosunlardan yapmıştım. Üç yıl hiç ilgilenmedim. Ağzı hep kapalı kaldı. Yazın sıcaktan bozuluyorlar, diğer aylarda yemyeşil oluyorlardı. Taşınırken balkonda unuttum. Herhalde atmışlardır.

 11. Gülsen, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ağzı açık büyük bir fanus içerisinde kaktüs yaşar mı? Kaktüsler için sağlıklı bir ortam mıdır?
  ***
  Onlara sağlıklı bir ortam değildir ama süs için zaman zaman fanusta tutabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)