Mikado Gold (Syngonanthus chrysanthus)

Yapraklarının ve uzun çiçek saplarının bir bütün halinde sergilediği dekoratifliği için yetiştirilir. Çiçekleri on hafta dayanabiliyor. Mikado çiçeğinin bakımı zordur. Evinizde hayatının devam edebilmesi için aşağıdaki şartları ortalamanın üstünde bir başarı ile sağlamanız gerek.

Anavatanı Brezilya, Eriocaulaceae familyasının Syngonanthus cinsindendir. Dalsızdır, kökten çıkan yaprakları 15 cm, çiçek sapları 35 cm kadar uzayabiliyor. Yapraklarının ve uzun çiçek saplarının bir bütün halinde sergilediği dekoratifliği için yetiştirilir. Çiçekleri on hafta dayanabiliyor. Sonra yenilerini çıkarmada geç kalmaz. Mikado bakımı yetiştirilmesiBakımı zordur. Evinizde hayatının devam edebilmesi için aşağıdaki şartları ortalamanın üstünde bir başarı ile sağlamanız gerek.

Syngonanthus chrysanthus ‘Mikado’ doğal bir tür olmayıp bilimsel adı “Syngonanthus chrysanthus” olan bitkiden özel melezleme çalışmalarıyla elde edilmiştir. Üreticisi bitkinin patentini almıştır. Dünyanın hiçbir yerinde izinsiz olarak ticari üretimi yapılamaz. Üretiminin inceliklerini öğrenerek ticaretini yapmak isteyenler lisans satın almak zorundadır. Aşağıdaki bilgiler sadece mikadoların ev ortamında bakımı içindir.

Işık: Kasımdan şubat ortasına kadar günde birkaç saat direkt güneş almalı. Diğer zamanlarda çok iyi aydınlık yerde bulunmalı ve günde birkaç saat şiddeti %60 filtrelenmiş güneş ışınları almalı. Mikado kuvvetli güneşten zarar görür. Zayıf ışıkta ise iyi gelişmez. İç mekânlarda, ışık ve diğer şartlar iyi sağlandığında bütün yıl çiçek açmaya devam eder.

Isı: Mikadonun yaşam faaliyetlerine en uygun ısı dereceleri 14 – 30 º C derece aralığı olup, en aktif gelişim gösterdiği sıcaklık 19 – 22 º C derecelerdir.

Ortam havası nemliliği: Yetersiz nemde fotosentez yapması zorlaşır, dolayısıyla gelişimi sekteye uğrar. %70 dolaylarında nem gerektiriyor. » Havayı nemlendirme hakkındaki tavsiyelerimden birini uygulamanız şart. 27º C derece ve daha fazla sıcak günlerde öğleden hemen sonra üstüne su fısfıslayın. Daha geç vakitlerde yapmayın. Hem nemli hava hem ıslaklık bu hassas bitkiye hastalık kaptırır ve çürütür.

Mikado bitkisinin görünümüToprak: En azından ilk yıl toprak değiştirmeyin. Mikado küçük saksılarda yaşayabilir. Zamanla irileşen bir bitki değildir. Toprak değişimi gerektiği zaman köklerin nefes almasını sağlayabilecek özellikte ve orta derecenin biraz üstünde (pH 4,5 – 5 dolaylarında) asitli toprak karışımı hazırlamalısınız. Açelya toprağı uygundur diyenlere aldanmayın; açelya toprağı tek başına köklere gerektiği gibi havadar ortam sağlayamaz, köklerin çürümesine yol açabilir. Toprak yerine sadece sphagnum yosunu daha iyi olsa da, besin içermediği için, mikadoya uygun özellikteki safi besini de bulamayacağınız için açelya toprağı ve sphagnum yosunu karışık kullanılmalı. Veya daha sağlıklısı açelya toprağına 1/3 oranında ponza taşı karıştırın bu en iyisidir.

Besin: Asitli toprak isteyen bitkilere uygun besinden. Açelya ve kamelyalara uygun olanı buna da uygundur.

Sulama: Yağmur suyu, arıtılmış su, en azından iyice dinlendirilmiş tortusu dibe çöktürülmüş musluk suyu ile sulamalısınız. Toprağın elinizi ıslatıcılığı gittiği zaman tekrar bol bol su ile sulayın. Su saksı dibinden bolca çıkıp gitmeli. Bütün yıl mikadoyu bu şekilde sulayacaksınız. Toprağın nemliliği asla orta dereceye düşmemeli. Nemi azalmış toprakta günlerce bekletilirse bozulur. Mikado çiçeğinizin sulamasını devamlı musluk suyuyla yapacaksanız üç ayda bir defa şunu uygulayın: Bir çay bardağı çaya iki damla limon ve bir çay kaşığı kahve katarak karıştırın, toprağına dökün. Böylece musluk suyu yüzünden zamanla azalan asitlilik doğal bitkisel asitlerle tekrar yükselir. Üç ayda bir bardak buna devam edin. Ayrıca dikkat: Sulamada saf veya pH7 (nötr) içme suyu kullanıyorsanız ya da düzenli olarak çeşitli asitler içeren besin veriyorsanız çay vs. karışımını uygulamayın asitlilik çok daha yükselir bitkiyi zehirler. Gerçi fazlaca asitli toprak istiyor ama tedbirli olmakta yarar var.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)