Meyveler niçin renkli olur?

Meyvelerin renklenmesinin sırrı, ayrıca yenilmemesi gereken meyveler konusu..

Bitkilerin üstünde meyveler olgunlaşana kadar yeşil kalıp olgunlaştıklarında renklenirler. Meyvelerde en çok kırmızı, turuncu, sarı ve morumsu tonlarda renkler görürüz. Meyvelerin dış kabuğundaki renklenme aynı zamanda içerdeki çekirdeklerin olgunlaşmasının tamamlanmasıyla aynı zamana denk gelir.

Bazı meyveler olgunlaştıklarında yeşil kalsalar bile çatlayıp yarılırlar, içerden çarpıcı renk görünür. Ya da cezbedici kokular çevreye yayılır. Onları da hayvanlar bu yolla bulup yerler.

Peki ne gerek var renklenmeye, hoş koku yaymaya?
Bitkiler hayvanlara lisan-ı hal ile “gel meyvelerimi ye” diyorlar. Bu bilim adamlarının açıklaması, halk hikâyesi değil. Böylelikle bitkiler tohumlarını hayvanlar sayesinde uzak yerlere yayabiliyorlar. Eğer meyveler renkli olmasa, kokulu olmasa hayvanların farketmeleri pek mümkün olamazdı.

Tohumların olgunlaşmasıyla birlikte meyvelere renk geliyor, koku geliyor, lezzet geliyor. O zaman hayvanlar görüyor yiyorlar. Biz insanlarsa biliyoruz ki meyvelerin en lezzetli hali renklendikten sonradır o zaman toplar yeriz.

Ham meyve yemeyin.
Birçok meyveler olgunlaşmadan önce zehirli olabilir, sağlığa zararlı maddeler içerebilir. Ama olgunlaşınca artık güvenlidirler. Hamken zehirli olmalarının sebebi bitkilerin savunma mekanizmasıyla ilgili. Yani “benden uzak durun meyvelerime dokunmayın çünkü tohumlarım henüz olgunlaşmadı” demek istiyorlar.

Her meyve yenmez.
Her hoş renkli olgun meyve insanlar için değildir. Buna dikkat edelim. Yenilebilir mi bilmiyorsanız sakın tadına bile bakmayın. Kıbrıs Rum kesiminde bir kadın geçtiğimiz yıllarda bir süs ağacının güzel görünen meyvesini yemek istemiş. Isırmış, tadı o kadar kötüymüş ki yiyememiş. Bir parçasının, belki de sadece suyunun mideye gitmesi kadının zehirlenip ölmesine yetmiş.

Onun için, yenilir mi yenilmez mi bilmediğiniz meyvelerin tadına bile bakmayın diyorum. Başka hayvanlar yiyebilir onlara bir şey olmaz. Onların bünyelerinde bizde olmayan enzimler vardır o meyveleri yiyince zehirlenmezler ama biz zehirleniriz.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler:

'Meyveler niçin renkli olur?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. CelalS İzmir dedi ki:

    … …
    ***
    O konuda pek bilgim yok. İncir vb ficus türlerini ve manolyaları uzağa dikin derler ama bence bu çok eski evler içindi. Yeni teknolojiyle yapılmış binalara köklerin zarar vereceklerini sanmıyorum. evden 1,5 – 2 metre uzaklık yeterli bence.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)