Mevsimlik – yıllık bitkilerin özellikleri ve yetiştirilmeleri

Parkların, bahçelerin ve balkonların renkli çiçeklerle süslenmeleri amacıyla kullanılırlar. Kesme çiçek ticaretinde de önemli yerleri vardır. Kimileri mevsimlik, kimileri yıllıktır. Bu türler çoğunlukla fazla güneş isterler. Bazıları çok yıllık (uzun ömürlü) olmalarına rağmen mevsimlik muamelesi ile yetiştirilir, kışın ölmeye terk edilir.

Parkların, bahçelerin ve balkonların renkli çiçeklerle süslenmeleri amacıyla kullanılırlar. Kesme çiçek ticaretinde de önemli yerleri vardır. Kimileri mevsimlik, kimileri yıllıktır. Bu türler çoğunlukla fazla güneş isterler. Bazıları çok yıllık (uzun ömürlü) olmalarına rağmen mevsimlik muamelesi ile yetiştirilir, kışın ölmeye terk edilir.

Çiçeklenmeleri: İlkbahardan sonbahara kadar devamlı çiçeklenenler genelde gerçek mevsimlikler ve mevsimlik olmayıp gerçekte uzun ömürlü olanlarıdır. Yıllıklarsa genelde bahar veya yaz mevsiminde sadece birkaç hafta boyunca çiçekli olurlar (bazıları diğerleri gibi kışa kadar çiçek açar durur).

Çoğaltılmaları: Mevsimliklerin çoğaltılmaları genelde sadece tohum ile mümkündür, pek azı yaz sonunda çelik alınmasıyla sonraki yıl için çelikle üretilebilir. Yıllıkların ve yanlışlıkla mevsimlik denenlerin çoğaltılmaları tohumla olduğu gibi yaz sonuna kadar alınacak çeliklerle de yapılabilir. Veya kışın korunurlarsa hayatlarına devam ederler, bunlardan ilkbahar başında çelik almakla sayılarını arttırmak yine mümkündür.

Gerçekte uzun ömürlü olup mevsimlik gibi yetiştirilenler:
Kolyos çiçeği, vinka ve şeker begonyası gibi, hem tohumdan yetiştirilmesinde hızlı büyüyen, hem soğuklara hiç dayanıklı olmayan bitkilere yanlış olarak mevsimlik denir. Bunlar soğuklardan bozuldukları gibi yeterli fotosentez saatine de ihtiyaç duyar. Bu yüzden sonbaharın ortasına gelmeden evvel daha güneşli, daha aydınlık, daha sıcak bir yere alınmalılar. Yoksa tohumlarından ilkbaharda tekrar yetiştirilmeleri gerekiyor. Kolyos ise hafif soğuklara bile dayanamaz, kışın hayatta kalabilmesi için insanların rahat ettiği ev ortamında güneşli pencere önünde bulundurulmalı.

Mevsimlikler:
Tohumdan yetişince hızlı büyür, yaz boyunca susuz bırakılmadıkları takdirde devamlı çiçeklenir, devamlı tohum bırakır ve kışa doğru ölürler. Soğuğa hiç dayanamazlar. Örnek: Kına çiçeği ve fesleğen.

Yıllıklar:
Çiçeklenmeden önce iyi bir yapraklanma ve köklenme devresi geçirirler. Yeterince geliştiklerinde gündüz süresine ve güneşin eğim derecesine göre çiçeklenmeye karar verirler; zaman uygun değilse sonraki yılı beklerler. Onun için tohumlarını ilkbaharın en başında ekmeniz gerekiyor; eğer geç kalınırsa sonraki yıla kadar sadece dal ve kök geliştireceklerdir (şebboy ve hüsnüyusufta olduğu gibi). Bazılarıysa yaz mevsiminin başına doğru ekildiği takdirde telaşla çiçeklenir: yeterince dal, yaprak ve kök geliştirmeden tohuma kaçtıkları için çiçeklenme az ve düşük kalitede olur. Tohum verip ölürler. Turp bitkisinde de bu yanlış zamanlama sonucu aynı şey olur. ilkbaharda yanlış bir ayda dikilirse ani bir uzama göstererek aceleyle çiçek açarlar ve tohum bırakıp ölürler. Bu şekilde gelişen turplarda kök zayıf bir kazık kök olarak gelişir, yumrulaşmaz.

Fakat her yıllık bitki bu özelliği taşımaz. Bazıları her zaman dikilebilir, yeterince geliştiklerinde mevsime dikkat etmeden çiçeklenirler.

Yıllık bitkilerin çoğu kış soğuklarına dayanıklıdır; bazıları pek değildir, kışları sert geçen yerlerde kışın dondan korunmalıdır.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler: |

'Mevsimlik – yıllık bitkilerin özellikleri ve yetiştirilmeleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayşe - Almanya / Bochum dedi ki:

  Ben bu sene balkonlu eve tasindim balkonumda cicek bakmak istiyorum fakat hangi cicekler uzun ve tüm yaz boyu kurumadan balkonumda tutabilirim bana yardimci olursaniz cok tesekkür ederim.
  ***
  Bu konuda en iyisi en güzeli petunyalardır. Farklı cinslerinden alıp sadece petunya yetiştirmenizi tavsiye ederim.

 2. Mehmetcan - Samsun dedi ki:

  ben 11 ağustos’da yani 3 gün önce kına çiçeği tohumu ektim. Geç mi ektim? Havalar soğudu çünkü burada biraz. Çimlenir mi tohumlarım? Ayrıca feslegenim de var ama bu iki çiçeğin solmasını istemiyorum kışın ne yapabilirim bu konuda?
  ***
  Temmuzdan itibaren tohum ekilmez. Çok geç kalınmış olur. Yapacağınız şey bahsettiğiniz her iki bitkinin tohumlarını alıp nisan ayında ekmektir. Bunlar kışın ölür. Korumaya çalışsanız bile yaşatamazsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)