Mesemb succulent doğa harikaları

Gerçek olduklarına inanmak zor.

Mesembler (İngilizcede mesembs) garip succulent bitkiler arasında en ilgi çekici bulunanlarıdır. Mesem veya mesemb denir. Anlamı öğlende çiçek açan demekmiş. Mesemb tabiri aslında Buzçiçeğigillerden tüm bitkilere yöneliktir. Fakat succulent tutkunları her türe heveslenmiyor. Böylece mesemblerin sadece en ilginç türleri tanınmış oluyor ve mesembler denince bu ilginç türler anlaşılıyor. Buz çiçeği aptenya, acem halısı, damat mendili vb. türler de mesemblerdendir ama bunlara pek değer verilmez mesemblerden sayılmaz. Bu yazımın konusu onlar değil, buzçiçeğigiller familyasının birkaç ilginç türü. Amerikadaki Avrupadaki succulent tutkunları mesembs olarak heyecanla hangi türleri kastediyorlarsa onlardan söz ediyorum.

yapraklı mesemb

Mesemb türlerinin popülaritesi son birkaç yılda hızla yükseldi, şimdi yükseliş hızlanıyor. Önümüzdeki yılların en popüler hediyelik süs bitkilerinden bile olabilirler. Şimdilik succulent tutkunları arasında bütün dünyada yavaş yavaş yayılıyorlar. En çok Lithops türleri tanındı. Mesemblere tutkunluk antika eşya tutkunluğu gibi, mücevher tutkunluğu gibi bir şey. Keşke yetiştirilmesi de kolay olabilseydi.

kalpler

kalpler

Doğada Güney Afrika çöllerinde bulunurlar. Güzel mesembleri yaşadıkları coğrafyada görebilmek zor. Bulundukları arazilere kamufle olma yönünde evrim geçirmişler. Örneğin lithops bitkileri keşfedildikten birkaç yıl sonra o bölgeye gidenler lithopsları bir türlü bulamamışlar. Beyaz kuvarsların olduğu arazideki litopslar beyaz, kahverengi topraktakiler ise asker kamufle elbisesi rengine ve desenine sahip.

taşların arasında lithops çeşitleri

Lithops mesembleri bunlar saksıda

Diğer mesemblerin de benzer kamufle taktikleri var. Çevredeki taşlara, kuru yapraklara, böcek ölülerine, kuş boklarına, mineralli renkli topraklara benzerler. Bunların hem bulundukları arazinin rengine göre hem çevredeki cisimlere göre evrim geçirmiş olma özellikleri var.

taşlar arasında bir mesemb

Taşların arasında mesemb görebiliyor musunuz?

Bazıları yılın çoğu zamanında üstleri tozlarla kaplıdır ancak yağmur yağdığında tozlardan arınıp görünür olurlar. Yağmur yok denecek kadar nadir olduğu için de çevrede görmek pek kolay olmuyor.

yuvarlak mesembler

Kimi türleri de susuzluktan dolayı yılın çoğu zamanında yarı ölü, rengini yitirmiş olur, güzel türler oldukları anlaşılmaz. Farkedilmezler bile. Yarı ölü hallerinde de sağlıklı hallerinde de genellikle bulundukları arazide kamufle olmuşlardır.

lithopslar

Mesembleri doğada bulmanın en kolay yolu çiçeklenme zamanlarında aramaktır. Çiçekleri sayesinde kolayca bulabilirsiniz. Tabi eğer Güney Afrika çöllerine yolunuz düşerse. :)

taş benzeri

Mesembler insanların özel bakımıyla bütün yıl güzel görünümlü olabiliyor. Bunların her biri özel tasarım sanat eserlerine benzer.

lale şekilli mesembler

Osmanlı Lâlesi :)

Yetiştirilmesi, bakımı çok zor. Hayatta tutabilmek için bilgiler yetmiyor, ortam şartları da önemli. Kısaca işiniz biraz da şansa kalmış. İlerde mesemb çeşitlerini konu ettikçe bakım bilgilerini de yazmaya çalışırım.

kalp mesembler

Kalplerin içinden kalpler çıkıyor :)

Bu sayfaya sadece birkaç örnek resim ekleyebildim. Daha yüzlerce mesemb çeşitleri var. Garip ama gerçek. Google görseller aramasına mesembs yazın aratın. Birçok resim göreceksiniz.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | | |

'Mesemb succulent doğa harikaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Çok ilginç bitkiler.
  İlk lithopsum aldığımda dokunamıyordum. :)
  2.fotoğraftaki Titanopsis türünden bende de var, kışa kadar çok iyi gelişiyordu. İki orta saksı vardı. İçeri, dışarı derken bayağı zarar gördü; kurtarabileceğimden emin değilim. :( Köklerde çürüme başlamış.
  Burada paylaştığınız türlerin hiçbirinin bakımı kolay değil zaten.
  Neyse ki Lithopslarım sağlıklı, umarım bir şey olmaz.
  5.fotoğraftaki sukulentten iki tane vardı. Birisi aldığım ilk hafta öldü. Diğerini balkona çıkardım, o daha uzun yaşadı.
  Almayı düşünenler önce bir tane alıp denesinler, yaşatabiliyorlar mı? Biraz zahmetli bitkiler. Kısa sürede de kayıp olursa yazık oluyor.
  ***
  Bunlardan almak isteyenlerin öncelikle bakımlarının püf noktalarını iyi öğrenmeleri lazım. Duruma göre alır almaz toprak değiştirmek gerekebiliyor çünkü bunlara yaşanılan yerin hava nemliliğine göre farklı toprak karışımı gerekiyor. Bu çok önemli bir püf noktası. İkincisi yazın güneşte pişirmemek (yazın güneşi filtrelemek), üçüncüsü devamlı esinti sağlamak.

 2. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu çiçeğin taşa benzeyen türü Köyceğiz Palmiye Merkezi’nde var. ”yaşayan taşlar” ismiyle bu bitkiye serada özel bir köşe ayrılmış. İlk gördüğümde taşların çiçek açmış olmasına çok şaşırmıştım:) Yanılmıyorsam satışı da yapılıyordu.

 3. Anonim dedi ki:

  Ben en son fotodakine benzeyen bir taneyi 3 ay önce Agac aş’den aldım. her şey çok güzel giderken, resmen bir gecede jöle haline geldi. Balkona çıkardım biraz kurtulur gibi oldu ama yaşayacağını sanmıyorum. Toprak ponzalı ve su çok az. içme suyu verdim ama sanırım gene de çok geldi. kışın ayda bir yarım çay bardağı gibi mi vermek lazım? Biliyorum ölçü verilemez ama üzüldüm ölmelerine.
  ***
  Sulamak öyle olmaz. Lithops hakkında yakında bir yazım çıkacak orada işin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Şimdilik bir şey demiyorum zaten çürümüş gitmiş. Sadece bunlardan değil hangi tür bitki olursa olsun önce haklarında çok detaylı araştırmalar yapıp sonra gereken şartları sağlayabilecekseniz ona göre almalısınız.

 4. Abdullah dedi ki:

  Ben Hollandada bu işlerşe uğraşıyorum. Bu tür çiçekler genelde suyu pek sevmezler. Çünkü kalın yopraklı olduğu için kendi ihtiyacını uzun zaman koruyabirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)