Mercan çiçeği Russelia equisetiformis

Meksikalı, sıcağı güneşi seven, hava şartları müsait oldukça bütün yıl çiçek açmaya devam eden çalı türü bir bitki mercan çiçeği saksılarda sarkıcı bitki gibi yetiştirilebilir hem iyi bir yer örtücüdür.

Meksikalı, sıcağı güneşi seven, hava şartları müsait oldukça bütün yıl çiçek açmaya devam eden çalı türü bir bitki. Çalı süpürge gibi incecik zarif dalları uzadıkça öne eğilir. Mercan çiçeği asla dik durmaz.

Plantaginaceae familyasının Russelia cinsi gurubunun Russelia equisetiformis türü. Biz mercan çiçeği diyoruz. Diğer bir adı ada mercanıdır. İngilizcede coral plant deniyor. Diğer yaygın adı fire cracker ‘ateş çıtırtısı’.. Plantaginaceae familyasından olmakla sinirotu ve aslanağzı ile akrabadır.

mercan çiçeği, saksıda, sarkıcı

Saksıda mercan çiçeği

Kökten çıkan sürgün saplar üzerinde ince ince yüzlerce dallanıp budaklanarak ve dik durmayarak püskül görünümlü olur. Bu yüzden saksılarda sarkıcı bitki gibi yetiştirilebilir. Aynı zamanda iyi bir yer örtücüdür. İnce uzantıları baharda havalar iyice ısındıktan sonra sonbaharın veya kışın elverişsiz hava şartlarına kadar devamlı çiçeklenir.

Kuraklığa, yakıcı güneşe dayanıklıdır. Akdeniz iklimi görülen memleketlerin en sevilen süs bitkilerinden olmuştur.
Kış soğuklarına -7°C dereceye kadar dayanabiliyor. Fakat -2°C dereceden daha soğukta, hava şartlarına göre büyük zarar görebilir. Önemli değil. İlkbaharda yeniden kökten sürgünler çıkarır. İstanbulda hiç sorunsuz bahçelerde yetiştirebilirsiniz. Balkonlarda ve teraslarda ise kalın kenarlı toprak saksı gerektirir.

Mercan çiçeğinin yeri çok iyi güneş alan yer olmalı. Aksi takdirde (kış hafif de olsa sert geçen yerlerde) baharda bir hayli geç uyanır, çiçeklenmesi de ağustosu bulur. İstanbulda güneyli cephelere bakan yerlerde bulunuyorsa, kış pek soğuk geçmediği takdirde çiçeklenmeye devam eder. Kışın ne zaman fazla soğuk görülürse o zaman durur uykuya geçer.

Evde yetiştirilebilir: Ama çok iyi güneş almalıdır. Güneş ve sıcaklık şartları uygunsa evlerde kışın da çiçeklenebilir.

Toprak: Bahçelerde pek toprak seçmez, yeter ki suyu iyi süzdürebilir toprak olsun. Humuslu, iyi süzdüren topraklarda iyi gelişir. Saksılar için: Humuslu bahçe toprağına eski sığır gübresi ve ponza taşı karıştırın. Bu yeter.

Sulama: Toprak ıslaklığını yitirmeli, ama nemini fazla yitirmeden sulayacaksınız. Fazla sulama zarar verir.

Besin: Yaz başından yaz sonuna kadar arada  sırada hafif dozlarda besin verilebilir.

Budama: İlk yıl dokunmayacaksınız. İkinci yıldan itibaren çiçekleri giden dalları dipten keserseniz daha fazla yeni sürgünler çıkarır. Ama aşırıya kaçmadan kontrollü yapmalısınız; bitkiyi zamanla tanıyarak. Ayrıca, en az iki yıllık mercan çiçeğinizi kış sonunda dipten budayın.

Çoğaltılması:
1- Birkaç yıllık mercan çiçeği ilkbaharda köklerinden ayrılarak çoğaltılabilir.
2- En az 8 cm boyunda yan sürgünler ilkbahar sonunda (havalar iyice ısındığı zaman) dipten kesilerek alınır, kumda veya perlitli çok süzek bir toprakta köklendirilir. Sıcak yer veya alttan ısıtma sağlayacaksanız ilkbahar başında da çoğaltabilirsiniz.
3- Tohumla çoğaltılması da kolaydır. Zaten tohumları düştüğü yerde çimlenir kendi kendine çoğalır.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | | | |

'Mercan çiçeği Russelia equisetiformis' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz - Aydın dedi ki:

  Kendi deneyimimi aktarmak istiyorum. Ben uzun yıllardır mercan çiçeği yetiştiririm. mart ayı sonuna doğru, taze, yetişkin, küçük, büyük demeden tüm dalları dibine yakın 4-5 cm yukarıdan budarım. Nisan ortasına doğru daha gür bir halde çıkar ve bütün yaz boyunca dalları kıpkırmızı çiçek olur.
  Şimdi benim mercanım dallı budaklı, balkondan aşağıya 1 m kadar sarkıyor. Çiçeksiz. öyle bekletiyorum. Mart sonunda dipten tamamını kesicem. Ve dibine 2 avuç kadar yanmış keçi gübresi koyucam. Çok zahmetsiz ve çıtır çıtır kırmızılığıyla bir anda balkonu cennet bahçesine çeviren bir çiçek. Çiçek yetiştirmeye yeni başlayan herkese öneririm. :)

 2. admin dedi ki:

  Fakat kışın çiçek açmaya devam edebilecek kadar sıcak uygun havalı yerlerde bulunanlar (ya da bazı yıllar havanın sıcak gitmesi yüzünden kışın gerektiği gibi üşüyemeyenler) bahsettiğiniz gibi bir budamada (özellikle de gençleri) hayatta kalamayabilir. Kışın iyice üşüyebilirlerse dallardan köklere enerji – besin çekip biriktirme oluyor böylece kök kısmı fazlaca kuvvetleşiyor. İyi toprakta olmalarının da etkisi büyük. Zayıf toprakta olanların bünyesi çok zayıf olur. Budamada bütün bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle de ilk yılda.

 3. Filiz – Aydın dedi ki:

  Haklısınız. benim mercanım sürekli dışarıda. yaz kış aynı yerde ve şimdi sanırım yeterince üşüyor. :)

 4. admin dedi ki:

  Üşümek birçok bitki türü için büyük avantaj aslında. Çünkü kökler büyük güç toplamış olur. “Dinlendirme gerekliliği” birçok türe bu yüzden tavsiye ediliyor. Daha güçlü olup dinlenme sonrasında daha gür gelişirler. Kök sisteminin güçlü olması çok önemli. Her bitki için..

 5. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, bugun cicekciden bir mercan cicegi aldim. Kirmizi istiyordum ancak beyaz varmis ki beyazini hic gormemistim, yine de aldim. Su an hic cicegi yok belki bir umit kirmizi cikar. Suladigim zaman tum suyu saksinin dibinden geri veriyor. Acaba topragini degistirmeli miyim? ve kuzeye bakan bir kapali balkon ne kadar uygun olur?
  ***
  Toprağı iyi. Ben kapalı mekanlar için hep böyle toprak tavsiye ederim. Kuzeye bakan yerler ya hiç güneş almaz ya çok az alır. Mercan çiçeği saatlerce kızgın güneş istiyor. Benimki camekanlı balkonda bu şekilde, adeta pişiyor ama gelişimi çok iyi.

 6. Ahmet Aba, Konya dedi ki:

  2012 mayıs ayında Mersin – Silifke’den gelirken saksıda kırmızı açmış süpürge çiçeği (mercan çiçeği) aldım. Dışarıya bahçeye koydum. Zaman zaman suluyorum. Şu anda Ağustos çok güzel açıyor. Kışın bunu nasıl biryerde barındırıp zarar gömeden bahara çıkartabilirim? Konya şartlarında yere ekebilir miyim?
  ***
  Kış soğuklarına ne kadar dayandığı yazı içinde gördüğünüz gibi. Konya’da bahçeye dikilmez. Saksıda yetiştirip kışın yüksek don olayının erişmediği soğuk bir yerde tutmalısınız. Camekanlı balkon olabilir, havadar bir bodrum, garaj, kömürlük gibi yerler olabilir.

 7. Suzan Güven, Zonguldak dedi ki:

  Mercan çiçegi satın almak istiyorum. Nereden bulabilirim?
  ***
  Şimdi boşverin mevsim sonu.. Gelecek yıl ilkbaharda arayın.

 8. Berna Ö. -Antalya dedi ki:

  Antalya’da birkaç site bahçesinde ve özellikle kumlu Lara sahilindeki plaj işletmelerinde bu çiçekten gördüm. Çok beğendim, evim konum itibari ile denize yakın, bitkiyi koyacağım balkonum güney,batı yönünde bol güneşli. Gölge köşeleri de var. Ancak kışın denize yakın olunca fırtınaya şiddetli rüzgara açık, yazın da bol esinti alır meltem, poyraz farketmiyor. Balkonda yetişir mi? üreticiden mi almalıyım yoksa arkadaşlarımın bahçelerinden alıp çoğaltma imkanım var mı? İlkbahar da mı ekmek gerekli?
  ***
  Hazır saksılarda satılıyorsa onlardan alın. Bahsettiğiniz şartlarda Antalyada hiçbir zarar görmez. Güneşi seviyor. Saksılarda sorunsuz yetişir. Bende de var (iki yıldır balkonda yetiştiriyorum). istanbul iklimine bile uyumlu.

 9. Emine, Antalya dedi ki:

  Mercan çiçeğim iki yıldır bende. Ancak biraz dallanmaya başlasa dalların bir kısmı kuruyor ve saksıyı bir türlü doldurmuyor. Ayrıca tomurcukların çoğu açmadan kuruyor ve sayılabilir sayıda çiçekleniyor. Bol güneşli balkonda duruyor. Yanlışım nedir bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Ben de üç yıldır yetiştiriyorum. Gördüğüm kadarıyla en çok sonbaharda kuvvetli sürgünler çıkarıyor ve o sürgünler ilkbahar başında çiçeklenmeye başlıyor. O güçlü sürgünler bir yandan da daha fazla dallanıyorlar ve böylece yaz boyu çiçeksiz kalmıyorlar. Sizinki anlaşılan çok güçsüz kalmış. Susuzluğa dayanıklı olsa bile bol bol sulamalısınız. Şimdi daha büyük saksıya dikin. Kesinlikle hazır poşet toprak kullanmayın. Çevredeki bahçelerden, tarlalardan verimli bir toprak bulun. Biraz koyun veya keçi gübresi karıştırın. Büyük saksıyla o toprakla aktarın. Sonbahara kadar kökleri iyice güç toplar ve sonbahardan kışa kadar güçlü sürgünler verir. Gelecek yıl çok şahane olur. Yanlışım nedir bilmiyorum demişsiniz. Bence toprağının uygunsuzluğu başlıca sebeptir.

 10. Sabiri, İstanbul dedi ki:

  Mercan çiçeği alcacam nereden alabilirim?
  ***
  İstanbul’da satıldığını hiç görmemiştim. Ama eğer yolunuz Yalova’ya düşerse oradaki toptancı çiçekçilerde belki bulabilirsiniz. Ege sahil kesimlerinde nisan sonundan itibaren yaz boyunca semt pazarlarında köylü çiçekçiler getirip satıyorlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)