Mercan boncuğu – Nertera granadensis

İncecik, mini dalcıklarında minicik yaprakları olup mini mini meyveler verir. Meyveleri için sevilen bir süs bitkisidir.
Farklı farklı isimleri var. Yastık iğnesi topu, yosun mercanı vesaire. Nertera meyveleri açık domates renginde veya turuncu olur.

İncecik, mini dalcıklarında minicik yaprakları olup mini mini meyveler verir. Meyveleri için sevilen bir süs bitkisidir.
Farklı farklı isimleri var. Yastık iğnesi topu, yosun mercanı, mercan boncukları vesaire. Adının aksine meyveleri mercan rengi değil, açık domates renginde veya turuncu olur.

Nertera hakkında şunu bilmenizde yarar var: Daha güzel görünsün diye meyveleri boyayıp öyle satanlar var: dikkatli olun boyalıları almayın. Bunların çürüme ölme ihtimali yüksektir. Dikkatle bakarsanız boyalı olduklarını anlarsınız. Mutlaka meyve saplarına da boya bulaşmıştır.

Anavatanı ve doğal yaşam alanı: Güney yarım küresinin havası fazlaca nemli olan tropikal bölgelerinin yüksek kesimlerindeki ormanlardır. Bu da demek oluyor ki kuytu ve havasız yerlerde yaşaması zor.

Bilimsel adlandırma: Rubiaceae familyasının Nertera cinsinin 15 türü vardır. Bunların içinde süs bitkisi olarak en yaygın yetiştirileni Nertera granadensis’tir.

Evde olur mu? Evlerde yaşatabilmek çok zordur. Eğer evinizde siklamen veya küpe çiçeği veya açelya en az 6 ay gayet sağlıklı gelişim / büyüme göstermişse onların yaşadığı yerde bu da olur. Yoksa almayı hiç düşünmeyin.

Nasıl ortamda yetişir? Nertera en iyi açık havada yetişir. Havası nemli memleketlerde bahçede ya da balkonda yetiştirilebilir. Sıcak havayı sevmez. Güneşin fazlasını sevmez. Yeri ‘serin esintili’ olmalı.

Güneş ihtiyacı: Sabahın en erken saatlerinde bir iki saat direkt güneş alabilirse çok iyi. Diğer vakitlerin güneşi zarar verir. Bulunduğu yere diğer vakitlerde güneş geliyorsa yaprakları belli belirsiz ısıtabileceği kadar iyice filtrelenmelidir. Koyu gölgede ise hiç çiçek açmama, dolayısıyla meyve oluşturamama problemi olabilir. Yeri hiç güneş almasa bile kuvvetli aydınlık olmalı.

Kışa dayanıklılığı: -7C derece soğuğa dayanabilir. İstanbulda sorun yok. Yine de kışın kuzeyli rüzgarlardan korumanızı tavsiye ederim.

Yaygın görülen problemleri: Esintisiz ortamlarda kolayca çürür gider. Evlerde yaşaması çok zordur. Ayrıca, kapalı yerlerde, ya da etçil böceklerin pek görülmediği bölgelerde açık balkonda olsa bile yaprak bitleri salgınına kapılmasının önünü almak çok zor. Bu iki sebepten dolayı kimseye tavsiye etmem. Her gördüğünüze heveslenmeyin.

Meyveleri zehirli midir? Değildir ama bazı insanlara fena dokunur. Zaten nertera meyveleri yenilesi bir şey değildir.

Nertera granadensis

Nertera granadensis

Nasıl sulayacağız? Saksının altından sulayın diyorlar. Yanlış. Üstten sulamada çürüyorsa zaten çürüyeceği varmış ki çürümüş. Zira hem toprağı hem bulunduğu yeri çok havadar olmak zorunda. Bu şartlar yoksa herhangi bir sebep kolayca çürümesine sebep olur.
Saksıda nertera dalları aşırı sıklıkta ise, alttan sulamak daha iyi olur ama besin filan vermemelisiniz. Çünkü alttan sulamalarda toprakta daima baz tuz vesaire oluşumları artarak devam eder ve bitkilere çok büyük zarar verir.

Sulama sıklığı: Sonbahar ve kış aylarında toprak bir hayli nem kaybettiği zaman sulayacaksınız. İlkbaharda yeni filizler çıkarmaya başladığını gördüğünüz andan itibaren toprak ıslaklığını yitirdiği zaman yani hafifçe kuruduğu zaman sulayacaksınız, ilkbahar ve yaz ayları boyunca böyle devam edeceksiniz.

Yapraklarına su püskürtmek: Sıcak günlerde sık sık yapmalısınız. Suyu sis gibi püskürten bir şey kullanın. Yapraklara zerreler konacak ama sırılsıklam ıslatmayacak, üstlerinde kocaman su damlaları oluşmayacak. Bu şekilde, sıcak günlerde her gün öğle vaktinde su fısfıslarsanız çok sevinir. Yalnız, esinti de olmalı. Esintisiz zamanlarda su fısfıslama yaprakların sararıp bozulmasına sebep olur. Evde yetiştiriyorsanız su fısfısladığınızda kuruyana kadar pencere açık durmak zorunda.

Nertera nasıl toprak ister? Fazlasıyla havadar toprak istiyor. Mesela Dünya Bitki firmasının süs bitkisi toprağı bu bitki için biçilmiş kaftan. Bundan başka şu formülleri de uygulayabilirsiniz:
1- Bahçenizin toprağı humuslu ise, suyu iyi süzdürüyorsa ona yarı yarıya perlit karıştırın.
2- Özel süs bitkisi toprağına 1/3 oranında ponza taşı karıştırın.
Başka türlü topraklarda çürüme ihtimali yüksek.

Saksı: Resimde gördüğünüz gibi derin olmayan, 7 – 8 cm kadar derinlikte toprak saksılar nerteranın son derece sağlıklı gelişmesini sağlar. Piyasada satılanlar hem yanlış toprağa hem yanlış saksılara dikilmiş olarak satılıyor.

Besin vermeye ilkbaharda yeni filizler çıkıp ilk yapraklarını geliştirdikten sonra başlayarak, ayda bir defa, suya karıştırılan sıvı bitki besininden, çok hafif dozajda, çiçek tomurcukları görününceye kadar devam edin. Sonra bırakın. Yaz sonunda (eylül ortasında) sadece bir defa daha verin. Yıllık besleme bu kadar. Ayrıca her yıl veya en geç her iki yılda bir toprağını değiştirin.

Çoğaltılması: İlkbaharda tepe dallarından alıp direkt toprağa dikmekle, tohumla ve kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |

'Mercan boncuğu – Nertera granadensis' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Nertera hakkında bilgi verdiğiniz için. Toprak konusunda kararsızdım, onu da belirtmişsiniz. Yaklaşık 2 aydır bakıyorum Nerteraya (evde). Şimdilik sorun yok. Tabağında sürekli su bulunduruyorum, yavaş yavaş dışarı çıkmaya hazırlanıyor :)

 2. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Arapsacina cok benziyor. Hatta dun Besiktas’ta arapsaci ararken bu cicegin fiyatini sormustum, arapsaci oldugunu dusunerek:) Demek farkli bir turmus.
  ***
  Evet ikisini karıştıranlar çok. Bunun bakımı biraz daha zordur.

 3. İrem dedi ki:

  Yetiştirilmesi zor bir bitki olduğunu biliyorum ancak artık dayanmadım ve denemek için bir tane aldım. Bitkinin üstten sulanmasının daha doğru olacağını belitmişsiniz, ancak bendeki bitki o kadar sık ki gerçekten sulamak için bir kenar bile açamadım. Acaba üstten bir kısımdan su akıtsam daha mı iyi olur? Şimdilik altına su koymuştum. İnternette de çok fazla bir bilgi yok. Bu bitkiyi çürürtmeden çoğaltmak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Gözünüz korkmasın. İşin püf noktasını bilir ve uygularsanız zorluğu yok. Alttan sulama tavsiyeleri yanlış şartlarda yetiştirilmeye çalışılınca çürümesi yüzünden ortaya çıkarılmış bir hurafe. Yanlış ortamda, yanlış şartlarda ne yaparsanız yapın çürüyecektir.
  Anavatanı tropikal bölgelerin yüksek dağ ormanlarıdır. Geceleri yoğun esinti, soğuma ve nemli havanın yoğunlaşıp her yeri sırılsıklam ıslattığı, esintilerin bitkiler üzerindeki ıslaklığı götürmesiyle bitkilerin sabaha kadar daha da ısı kaybettikleri şartları düşünün.
  Yani püf noktası şudur: Geceleri serin saatlerde esinti sağlayın ve üstüne su püskürtün. Bol bol su püskürtün. Bunun dışında özel bir sulama yapmaya gerek yok. yapraklardan süzülen su damlacıkları köklere ulaşır. Yapraklardaki ıslaklık kuruyana kadar esinti devam etmeli. Esinti devam ettikçe tekrar tekrar üstüne su püskürtebilirsiniz ama gecenin serinliğinde yapmak şartıyla.
  Her gün yapamasanız da elinizden geldiğince sık yapmaya çalışın. Gündüz vakitlerinde çok susuz kalsa bile sulamasanız daha iyi olur.

 4. Melisa A. -İstanbul dedi ki:

  Ben de güzelliğine vurulup araştırmadan alanlardanım. Henüz bugün aldım. Kış aylarında olduğumuz için gece püskürtme ile açık havada sulama yapmadım. Nasıl bir yol izlemeliyim Ilkbahara kadar?
  ***
  Evinizde en havadar köşe neresi ise orada tutun. Başka yapılacak bir şey yok. Fazla susuz bırakmayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)