Ligustrum (Kurtbağrı ağacı)

Kurtbağrı Oleaceae (zeytingiller) familyasından familyasının Ligustrum cinsine bağlı ağaç ve çalı türü ağaçların ortak adıdır. Dünyada en yaygın adı Privet’tir. Çalı şeklinde gelişen türlerinin parklarda bahçelerde kenar çitleri olarak kullanılması çok yaygındır.

Kurtbağrı Oleaceae (zeytingiller) familyasının Ligustrum cinsine bağlı ağaç ve çalı türü ağaçların ortak adıdır. Dünyada en yaygın adı Privet’tir. Çalı şeklinde gelişen türlerinin parklarda bahçelerde kenar çitleri olarak kullanılması çok yaygındır. Aşağıdaki konu ve resimler Ligustrum lucidum türü hakkında.

Kurtbağrı, Ligustrum lucidum Mustafa Sarıgül bizim caddeye bundan diktirmişti. Çabuk büyüyorlar. Koca ağaç oldular. Bunlar Ligustrum lucidum türü, cüce kalmazlar – bir adı da ‘wax-leaf ligustrum’dur. Kışın yapraklarını dökmez. Wax-leaf ligustrum yanlışlıkla başka ligustrum çeşitlerine de deniyor.

İki yıl önce mezarlık ziyaretimizde, dayımın hanımının annesinin mezarında Ligustrum lucidum ağacından düşen tohumların çimlenip mini fidanlar olduğunu gördüm. Hatıra olsun diye bir tane aldım. Allah rahmet etsin ilk paskalya çöreğini ondan hatırlıyorum. Nimet teyze Ermeniydi. Evlenince müslüman olmuş ama kızkardeşinin de etkisiyle kilise ile ilişiği devam ediyordu. Çok fakir insanlardı. Ziyaretine gittiğimizde bizi çok iyi ağırlardı. Ben o zamanlar belki 3 – 4 yaşlarındaydım. Paskalya çöreklerini çok sevmiştim. Nimet teyzenin kocaman bahçesi olan küçük bir evi vardı. Bahçede yok yoktu diyebilirim. Ördek, at, güvercinler, tavuklar..

Kurtbağrı ağacını Nimet teyzenin anısına salonda yetiştirmeye çalışıyorum. Benden başka mezarlıktan bitki alıp yetiştirenler var mı acaba? :)

* * *

Kurtbağrı, Ligustrum lucidum

Kurtbağrı, Ligustrum lucidum

Evde Benjamin yerine ligustrum yetiştirebilirsiniz.
Belki daha uyumludur, benjamin gibi bitlenmez. Sadece parlatıcı sprey yapraklara zarar veriyor bunu özellikle belirtirim. Benimkinin yaprakları mahvoldu gitti. Hâlâ toparlanamadı yanda resmini görüyorsunuz.

Florida’da Ligustrum istilacı bitkilerden ilan edilmiş. Feriköy mezarlığında da, belki o kadar istilacı değil ama tohumları çevreye yayılıyor lingustrum fidanları oluşuyor. İhtiyacı olanlar Feriköy mezarlığını dolaşıp bol bol bulabilir. :) Sadece bundan değil, mini mini defne fidanları da. Feriköy mezarlığı kendi çapında “üretici bir botanik bahçesi” adeta. Çok fazla çeşitlilikte dışmekân süs bitkileri var. Ben mezarlıktan bitki almaya korkarım. Sadece dediğim gibi Nimet teyzenin anısına kurtbağrı ağacından aldım başka bir şey almadım almam da.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | |

'Ligustrum (Kurtbağrı ağacı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz – Aydın dedi ki:

  Nimet teyzeniz nur içinde yatsın. Benim de annemin mezarına birisi dikmiş. Sanırım teyzem dikmiş. Her gittiğimde dibinden kesiyorum ama yine çoğalıyor yemyeşil:)

 2. Hulya - Tokat dedi ki:

  Benim de mezarlıktan alınma bir siklamenim var zakkum ağacımın saksısında duruyor. Bir yaşlı yakınım bu konuda pek iç açıcı olmayan şeyler söylemişti ama birtürlü geri götüremedim…
  ***
  Bence kabirlerin üstünde değilse sorun olmaz. Bilemiyoruz, öteki alemde onlar mezarlarındaki bitkilerden alanlara kızar mı.. Hiç sanmıyorum. Ben olsam seven biri bir parça almış yaşatacak iyi bakacak diye memnun olurdum. :) Önemli olan şey rahatsız etmemektir sanıyorum.

 3. Süleyman - İstanbul dedi ki:

  Mezarların üzerine çiçek vs yeşillik dikmenin, ölüye faydası olduğunu kabir azabı varsa hafiflettiğini peygamberimiz hadislerinde belirtmiştir. Onun için mezarları çiçeklendirmek ağaçlandırmak niyete bağlı olarak sevaptır.
  Bunları koparmamak iyidir ama sararmış otlar temizlenebilir.
  ***
  Biz de ailece hep öyle inanmışızdır. Mezarları sularız. Rahmetli annem mezarlardaki yabani otları bile sökmezdi sadece diğer bitkileri fazla rahatsız edenleri söküp temizlerdi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)