Latin güzeli Solandra

İngilizcede bir adı altın fincan çiçeği, diğer adı kadeh sarmaşığı. Bilimsel adı ise Solandra maxima. Solandranın ana vatanı iki Amerika kıtasının orta bölgesinde tropikal kuşaktır. Havai’de gururla yetiştirilen bitkilerden biridir. Tırmanıcı ve uzun ömürlüdür.

İngilizcede bir adı altın fincan çiçeği, diğer adı kadeh sarmaşığı. Bilimsel adı ise Solandra maxima. Solandranın ana vatanı iki Amerika kıtasının orta bölgesinde tropikal kuşaktır. Havai’de gururla yetiştirilen bitkilerden biridir. Tırmanıcı ve uzun ömürlüdür. Solanaceae (Patlıcangiller) familyasından.

Solandra yaprakları manolya yaprakları gibi büyük, kalın ve parlaktır. Çiçekleri çok büyük, güzel, çok da hoş kokulu olur. Bizim manolyaların sarmaşık özellikli bir benzeri ama çok daha cömert. İklim uygunsa yılın her mevsimi çiçek açıyor. Çok hızlı büyür.

Çiçekleri vanilya + Hindistan cevizi kokularının karışımı hissini veren oldukça hoş bir kokuya sahip olup solandra en çok geceleri koku salar. Eskiden Maya’lar, Aztek’ler solandrayı çikolatalarında kullanırmış. Şimdi bazı kadınlar kendi yaptıkları dondurmalara katıyor. Ama aslında zehirlidir, yenmemelidir, kokulu kısmını nasıl kullandıklarına dair bilgi bulamadım. Çiçekleri ilkin sarı açar. Zamanla altın sarısı olur, sonra daha koyu bir renk alır.

Ülkemizde solandra açıkta yetiştirilebilir mi? Akdeniz kıyı kesimlerimizde kesinlikle olur. Özel bir mikro klimaya sahip doğu Karadeniz kıyılarımızdaki kuytu vadilerde de belki olabilir. Yeterli bilgi bulamadım. -1 (sıfırın altında 1) kadar olan soğuklara, uzun sürmeyen don olaylarına dayanıklıdır. Bu tür dayanıklılık hali, aslında günün sadece birkaç saatinde görülen -4 dereceye kadar geçerlidir. Daha şiddetlisinde veya daha uzun sürelisinde duruma göre zarar büyük olur. Köklere kadar donma çok daha şiddetli veya daha uzun süren soğuklara bağlıdır.

Açıklı ve geniş bahçelerde çok yer kaplaması sağlanarak yetiştirilebilir. Saksılarda yetiştirilmez. Belki büyük saksılarda olabilir.

Tırmanıcılığı: Solandra bitkisi, Üzüm asması gibi, kabak ve karpuz gibi her yaprakla beraber bir “el” çıkarıyor ve o eli ile tutunacak bir şey bulursa sıkı sıkı tutunuyor, o şekilde ağaçlara tırmanıyor. 60 metre kadar uzayabiliyormuş. Dalları kalın ve ağır olduğu için çok sağlam destekler sağlamak lazım. Ama isterseniz devamlı budayarak belirli ebatlarda çalı görünümünde tutabilirsiniz.

Solandra nasıl toprak istiyor? Pek fark etmez. Tuzlu, alkalinli deniz kıyısı toprakları için çok uygundur. Antalyalılara Mersinlilere tavsiye ederim.

Sulama: Yeni dallar çıkarırken düzenli su istiyor. Fakat yeni gelişimler biraz ilerleyince sulamayı keseceksiniz. Ondan sonra sadece yapraklar susuzluktan pörsüdüğü zaman sulayacaksınız. Yoksa çiçek açmayabilir.

Yılın her zamanında istediğiniz gibi budayabilirsiniz. Aşırı budama zarar vermediği gibi solandra taze dallarda çiçek açtığı için çiçeklenmesine zararı olmaz.

Çoğaltılması dal çeliğiyle olur. Yılın en sıcak aylarında yapmalısınız. Aksi takdirde solandra çeliklerini alttan ısıtmalı özel düzeneklerde köklendirebilirsiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | | |

'Latin güzeli Solandra' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mustafa - Adana dedi ki:

    Terasıma çiçeklik yaptım oraya yaprak dökmeyen kokulu bir bitki düşünüyorum çiçekliğim yan tarafı tel örgü oraya çok rahat sarılabilir. Bu bitki uygunmudur? Mandavila dediler.ben kokulu olmasını istiyorum.
    ***
    Çok hızlı büyüyen solandra için çok büyük saksılar gerekiyor. Teras ve balkon için pek uygun değil aslında. Madem Adana’dasınız madagaskar yaseminini deneyin, bir de Ful var ki bizim akdeniz bölgemizde çok tutulan bir şey. Hem bunları Türkiyede bulabilmeniz kolay. Solandra Türkiyeye henüz gelmemiştir sanıyorum.

  2. Anonim dedi ki:

    Ben doğa ve bitkilerin hayranıyım elimden geldiğince koruyup kolluyorum ama öyle insanlar var ki bu otlardan ne anlıyorsun diyorlar. Ot da bir canlı. Bunu bile ayıramayan insanlarla muhattap olmak çok acı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)