Latin çiçeği Tropaeolum majus

Mevsimlik olarak en yaygın yetiştirileni Tropaeolum majus türünün katmerli, yalınkat, çeşitli renklerde ve çeşitli iriliklerde çiçek açan çeşitleri ve kültivarlarıdır. Bunlar hava şartları elverdiği sürece bütün yıl çiçek açabiliyor.

Tropaeolaceae familyasının tek cinsi latin çiçeğidir (Tropaeolum). Seksene yakın türü var. Anavatanı Güney Amerika’dır. Latin çiçeği genel olarak mevsimlik yetiştirilir. Soğuğa dayanıklı olmadıkları için kışın ölürler. Bazı türleri -7°C dereceye kadar kışa dayanır.

Mevsimlik olarak en yaygın yetiştirileni Tropaeolum majus türünün katmerli, yalınkat, çeşitli renklerde ve çeşitli iriliklerde çiçek açan çeşitleri ve kültivarlarıdır. Bunlar hava şartları elverdiği sürece bütün yıl çiçek açabiliyor. Her şeyi yenebilir. En çok çiçekleri salata süsü olarak kullanılır. Bu türün tohumları ilkbahar başında ekilir. Fideler biraz büyüyünce ayırıp 25cm aralıklarla dikmelisiniz.

Tropaeolum majus; Latin çiçeği

Tropaeolum majus; Latin çiçeği

Tür özelliğine göre uygun olan latin çiçeği çeşitleri yer örtücü olarak kullanılabilir. Balkonlarda saksılarda sarkıcı olarak yetiştirebilirsiniz. Aşırı güneşe uyum sağlayabilir. Gölge olmamak şartıyla az güneşli yerleri daha çok sever.

Toprak fazlaca süzek olmalı. Toprağına ponza taşı katsanız iyi olur. 3 ölçü iyi bir kompost toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü derekumu gibi bir karışım çok uygun olur. bu karışım pek besleyici olmadığından dolayı bitki besini düzenli aralıklarla verilmeli.

En dayanıklı türü Tropaeolum polyphyllum kışın -20°C derece soğuğa dayanır. Yumruludur. Her ilkbaharda köklerden yeniden yeşerir. Saksıda yetiştirecekseniz saksı oldukça derin olmalı. Bu türü tohumdan yetiştirmek iterseniz sonbaharada ekeceksiniz ve kışın kar altında üşümelerini sağlayacaksınız. İlkbaharda tohumlar çimlenir. Çok hızlı büyürler yazın çiçek açarlar.

Tropaeolum pentaphyllum türü 4 metreye kadar uzayabiliyor. Sarmaşık gibi yetişir. Soğuğa dayanıklılığı hakkında bilgi bulamadım. Bu da yumrulu olup tohumlarının çimlenmesi için önce birkaç hafta buzdolabında 4 / 5°C derece soğukta iki üç hafta bekletmek üşümelerini sağlamak gerekiyor. Tohumları bu şekilde üşütmek için nemli toprakla karıştırıp naylonla kapalı tutmalısınız.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: |

'Latin çiçeği Tropaeolum majus' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mustafa, Konya dedi ki:

    Latin çiçeğini nereden temin edebilirim? Ülkemizde nerelerde en çok yetişir?
    ***
    Mevsimlik olarak tohumdan yetiştirilir. Her yerde tohumları satılır. İlkbaharı bekleyin o zaman arayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)