Lantana çalı minesi

Verbenaceae familyasının Lantana cinsinden bitkilerin 150 kadar türü ve bunlardan türetilmiş 650yi aşkın çeşitleri vardır. Biz ağaç minesi, çalı minesi vb. isimlerle tanıyoruz.

Verbenaceae familyasının Lantana cinsinden bitkilerin 150 kadar türü ve bunlardan türetilmiş 650yi aşkın çeşitleri vardır. Biz ağaç minesi, çalı minesi vb. isimlerle tanıyoruz. Küçük çiçekler top top açar: Bir top çiçek gurubunda ortada yeni açanlar açık renkte olup iyice açılana kadar renk değiştirir. Anavatanı güney Amerika kıtasının kuzeyi ile kuzey Amerika kıtasının güneyidir.

En çok ‘Lantana camara’ türünün çeşitleri tanınmıştır. Soğuğa dayanıklılıkları, türüne göre -4°C ila -12°C dereceler arasında değişir. Kışın -2°C dereceden daha soğukta toprak üstü kısımları kurur. Baharda kökten kuvvetli sürgünler yeniden çıkar.

Lantana’lar güneşi çok sever. Hava sıcaklığı uygun olduğu sürece bütün yıl çiçek açabilir. Fazla sulanan, iyi bakılan, pek fazla güneş alamayan lantana mineleri iyi çiçeklenemez.

Yaz boyunca solmuş çiçekleri zayıf dalları kontrol ederek budarsanız dah iyi çiçeklenmeye devam eder.

Sulama, yeni diktiğinizde iyi gürleşene kadar toprak nemini fazla kaybetmeden önce yapılmalı. Yerinde iyice gelişince sulama aralıklarını daha gevşek ve düzensiz tutun. Arada sırada bırakın iyice kurusun. Sonra iyice sulayın. Toprak çok süzekse beş dakika ara ile iki defa bol su ile sulayın.

Toprak: Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli topraklarda daha iyi gelişir. Fazla asitli veya fazla kireçli toprakları pek sevmez. Toprak iyi besleyici olmalı. Killi topraklarda gerekmediği halde sulamamalısınız kökler çürüyebilir. Lantana çalı minesi denizden etkilenmiş tuzlu topraklara uygun bitkilerdendir.

Besin, fazla kumlu ve zayıf topraklarda her bahar toprak gübrelenmeli. Duruma göre yaz ortasında bir defa besleme yapılabilir.

Lantana, çalı minesi

Lantana, çalı minesi

Çoğaltılması: Tohumla kolayca çoğaltılır fakat tohumdan pek hızlı büyümez. Çelikle daha hızlı büyüyüp çiçeklenen mineler yetiştirebilirsiniz. İlkbahar sonuna doğru (mayıs sonu gibi) iyi olgunlaşmış ama yeşil dallarından çelikleri açık havada, az gölgeli yerde, yarıya yarıya ponza taşı karıştırdığınız besleyici toprağa dikin toprak kurumadıkça sulamayın. Birkaç hafta içinde köklenip büyümeye başlarlar.
Sonbaharda ise odunsu hale gelen dallarından çelikçe çoğaltabilirsiniz. Bu çelikleri kışın dondan korumak gerekir.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Lantana çalı minesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Şeyda B. -İstanbul dedi ki:

  Bu sene tekrar mine çiçeği aldım. Sezonluk mu yoksa ben mi bakamıyorum ya da balkonum mu müsait değil? Çiçekli bir halde alıyorum. Toprağını saksısını değiştiriyorum. Fakat çiçekleri bittikçe yeni çiçekler vermiyor. Aldığım hiçbir mine çiçeğim bir dahaki bahara çıkmıyor. Balkonum kuzeye bakıyor. Oldukça havadar ve rüzgarlı.
  ***
  Rüzgarlı olması yer minesi için faydalı ama kuzeye bakan cepheler güneşsiz olur. Kışın ise dondurucu soğukları direkt alır. Mine çiçeği güneşi sever. Ne kadar uzun süreli olursa o kadar iyi. Kullandığınız toprak hazır poşet topraklarından ise yazın sıcağı kışın dondurucu soğuğu köklere ilettiği için açık havada tutulması gereken bitkilere zarar verir.

 2. Mine, İstanbul dedi ki:

  Mine çiçeğinden tohum alma zamanı var mı yoksa her solan çiçekten sonra tohum verir mi? Nasıl toplayabilirim?
  ***
  Tohumla çoğaltmak çok uzun sürer. En kolayı dallarını kırıp dikin. Köklenip çabucak büyürler.

 3. Mine, İstanbul dedi ki:

  Kışın kuruyunca tekrar diğer bahar köklerinden canlanır mı?
  ***
  Evet İstanbul’da kışa dayanıklıdır. Bazı yıllar (eğer kış fazla sert olursa) hiçbir dalı sağ kalmaz ama ilkbaharda köklerinden hızla büyür. Merak etmeyin.

 4. Jale, İstanbul dedi ki:

  Lantana camara’nın ne kendisini ne de tohumunu bulamıyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Fidanlıklarda mutlaka bulursunuz. Şimdi belki olmasa bile haziranda kesindir. Özellikle de belediye fidanlıklarında.

 5. Manas, İstanbul dedi ki:

  Siyah renkli meyveleri oluyor. Meyveleri zehirli midir?
  ***
  Bu konuda bilgim yok.

 6. Tümü açık renkte ve sarı açıyor. Kırmızıya dönüştürmek istiyorum.
  ***
  Pekçok çalı minesi çeşitleri var. Bazıları sırf tek renk açar. Sizinki sarı. Bendekilerden biri de sizinki gibi sadece sarı. Dönüştürmeniz mümkün değil.

 7. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ağaç minesini bir serada gördüm ve aldım. Çok genç olmadığını düşünüyorum. Çiçekleri soldu ve dut gibi çıkıntılaŕı oluştu (açık yeşil). Bunların tohum olduğunu düşünüyorken bunların üzerinde yapışık yeşil top gibi yuvarlakların oluşup büyümekte olduğunu izliyorum. Bunların hangisi tohum? Bunları koparmalı mıyım? Bunlar tohumsa alıp saklamalı mı dikmeli mi?
  ***
  Ağaç minesi uzun ömürlüdür. Tohumlarını almanıza gerek yok ama çoğaltmak istiyorsanız olabilir tabii.. Tohumları tarif ettiğiniz gibi mini meyveler toplu halde gelişir. Tohum istemiyorsanız çiçekler solduğunda onları kesip atın. Tohumdan yetişenler çok hızlı büyürler. Eğer saksıda yetiştirecekseniz mümkün olduğunca derin saksı ve sıradan arazi toprağı kullanın. Tohumlar çimlendikten sonra bol bol sularsanız bir yılda 1 metre büyürler.

 8. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Serada sarı kırmızı renkleri olan kucuk saksılarda agaç mineleri vardı. Gorevli bunlar bodur cinsi dedi. Buyuseydi ne zamana kadar burdalar dedi. Yer minesi haric bodur cinsi var mı?
  ***
  Sarı kırmızı olanının bodurunu görmedim ama mutlaka vardır. Başka renklerde bodur denenlerden gördüm. İki renkten bahçemde var. Biri sapsarı biri lila-pembe arası renkte. Aslında daima kısa boylu kalmıyor. İncecik dallarla 2 metre kadar uzayabilirler. İnce dallar eğer bir yere dayanmazsa veya destek değneklerine bağlamazsanız dik duramayıp ya kavisli olur ya da yerde sürünür gibi gelişirler. İnce dallar iki üç yılda yavaş yavaş kalınlaşır. Kısa tutmak budamaya bağlı. Bodurlar büyükler gibi arsızca büyümez ve daha kolay kontrol altında tutulabilirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)