Küçükken meyve veren ağaç yetiştirmek

Bir metre bile olmayan meyveli ağaçlar aşı ile veya çelik ile üretilmiştir. Tohumdan yetiştirmede o kadar çabuk meyve verimi olamaz. Genetik olarak cüce olanlar hariç.

Bahçesi olmayan kişiler, güneşli geniş balkonları varsa bu sayfaya eklediğim üç resimde görüldüğü gibi saksılarda birkaç karış boydayken meyve verebilen çeşitli meyve ağaçlarını yetiştirebilirler. Meyve veren cüce elma ağacıBunlar cüce veya cüceleştirilmiş değil. Sadece küçük fidanlar. Yeterince geniş olmayan bahçelerde de aşağıdaki tekniklerle üretilmiş meyve verebilen genç fidanlardan çok sayıda yetiştirmek mümkün. Büyük meyve veren küçük ağaçlar hiç de alışılmış bir şey değil.

Doğal prosedürlere göre ağaçların genetik olarak meyve verme yaşı vardır. Tohumdan yetiştirdiğiniz meyve ağaçlarının meyve verecek yaşa gelmeleri, cinsine göre uzun yıllar alır (genetik olarak cüce olanlar hariç). Bazı hızlı büyüyen türler ve gençken meyve veren türler (şeftali, kayısı gibi) iki – üç yılda meyve verecek yaşa gelebiliyor. Diğer çoğunluk türlerde genelde daha uzun sürer. Beş yıl, on – onbeş yıl, hatta 20 yıl. Ağacın türüne göre, genetik açıdan döl verme yaşına gelmesi gerekiyor. Bu sebeple tohumdan üretilmiş meyve ağaçlarına olgun bir ağaçtan aşı yapılır ki daha erken yaşta meyve verebilsin.

Meyveli küçük bir incir ağacı fidanıNormal bir meyve ağacı türüne küçük bir fidanken meyve verdirmenin üç yolu var. Birincisi çelikle üretmek, ikincisi kök çeliği ile üretmek, üçüncüsü genç bir fidana aşı yapmak (aşılanacak fidan en azından 1 yaşında olmalı, dal yeterince kalın olmalı).

1- Kök çeliği ile en hızlı yol
Şimdi kış mevsimindeyiz. Bu zamanda yapılacak çok avantajlı bir üretim şeklini size bildireyim: Kök Çeliği… Bilinen çelikleme yöntemleri birçok türde çok zordur. Kök çeliği daha kolay bir yöntemdir; üstelik bu fidanların büyümeleri müthiş süratli olur. Kışın yaprağını dökmeyen ağaçlarda genellikle işe yaramaz ama portakal, limon gibi turunçgillerde olur. Kök çeliği ile üretimde, çeliklerin alınma zamanı ağaçların uyku döneminde olduğu zamandır. Uykuda olduklarının en kesin olduğu zaman yurdumuz şartlarında her yerde ortalama olarak aralık ayının son yarısıdır. Gerçi kasımdan mart sonuna kadar uyku dönemi sürebilir. Yöreye göre ve ağaç türüne göre bu zaman aralığı değişebilir.

Cüce limon ağacıKök almada ağaç seçimi: Aşılı ağaçlarda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Kök alacağınız ağacı iyi tanıyor olmanız gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi: Kök çeliği ile bitki üretmek nasıl yapılır?

2- Limon, portakal, mandalina gibi turunçgillerde çelik veya aşı ile
Çelik hem zor hem dezavantajları var (» şuradan okuyun). Aşı daha uygundur. En az bir yaşında, aşılamaya uygun bir fidana meyve veren olgun bir ağaçtan aşı yapmakla, aşılı yerden dallanan kısımdan sonraki yıllarda çiçeklenebilir ve meyve verebilir. Sadece aşılı yerden gelişen kısım olmalı, bitkinin kendi dallarını geliştirmesine izin verilmemeli. Aşı için kök fidanları greyfurt ağaçlarından olmalı.

Kategori: Sektörel, Uncategorized Yazar:

Etiketler: | | | | | | |

'Küçükken meyve veren ağaç yetiştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. admin dedi ki:

  Meyveli satın aldınız ama sonraki yıllar çiçek açıp meyve oluşturmadı ise:
  Saksıda meyveli olarak aldığınız (özellikle turunçgillerden) cüce ağaçları doğadan uzak yerlerde ya da kapalı mekânlarda yetiştirdiğinizde sonraki yıl yine çiçek açar ama meyve vermeyebilir. Sebebi, çiçeklerde polenleşmeme sorunudur. Bunun için arı benzeri böcekler ve rüzgâr gerekiyor. Bazı melez türlerde (özellikle elmalarda) ise kendi poleni işe yaramıyor, ancak yakınlarında aynı cinsten olmayan arkadaşları olacak ki onların polenleri işe yarasın. Yörenizde bal arıları ne kadar çoksa ağaçlarınızda polenleşme o kadar garantidir. Bazı ağaçlarda polenleşme arılara bağımlı değildir, rüzgâr yeterlidir. Bazı türlerde havanın nemsizliği polenleşmeyi engeller.

 2. Hakan - İzmir dedi ki:

  Öncelikle verdiginiz bilgiler için teşekkürler gerçekten harika bir iş yapıyorsunuz. Peki bu limon agacından aldıgımız filiz cüce bir ağaç mı olacak?
  ***
  Hayır, cüce kalmaz. Ama cüce boydayken meyve vermeye başlar. Bunun için büyüdükçe kenarlara doğru dallanmasını sağlayın. Budamaları gerektiği gibi yaparsanız yanlara doğru gelişen dalların bir iki yıl içinde meyve vermesi gerçekleşir. Eğer dümdüz uzayıp gitmesine izin verirseniz birkaç yıl daha fazla beklersiniz.

 3. İsmail Çakır - Sakarya dedi ki:

  Yabani mandalin ağacım var iki metre büyüdü ama bir türlü meyve vermiyor. Sanırım yabani olsa gerek nasıl aşı yapmam lazım lütfen bir yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Yabanı değil, henüz çok genç. Eğer aşı yapmazsanız en az 6 – 7 sene beklersiniz. Aşı hakkında başka sitelerde açıklayıcı bilgiler var. Ben o konuya değinmedim. Ama çok ince püf noktalarını mutlaka bilmelisiniz, şu yazımda:
  https://www.bitkivecicek.com/bitkileri-asilamada-incelikler

 4. Mutlu - İstanbul dedi ki:

  Eminönünden bir mandalina ve gardenya aldım. Evde yetiştirmek için gardenya çiçek açmadan dökülüyor, du sitenizi okuduktan ve yazılanları uyguladıktan sonra gözle görülür bir yapraklanma oldu. Mandalina ise bütün ufakları döktü sadece 2 tane kaldı. Ben de kalorifer yanmayan bir odaya aldım. Şimdi daha iyi ama toprağı sürekli ıslak acaba sulamayı hangi sıklıkla yapmalıyım?
  ***
  Sulamanın düzenli sıklığı olmaz. Toprak önemli ölçüde kuruduğu zaman sulayacaksınız. Gelişim gösterdiği zamanlarda ise toprak üst yüzeyi kuruduğu zaman sulamak gerekir. Evde bozulmasına sebep kalorifer mi bilmem ama havasızlık esintisizlik büyük zarar verir buna dikkat edin.

 5. Serkan, Adana dedi ki:

  Büyük marketlerde colomondin ve kamkat gördüm ve ilgimi çekti. Bakımı ile ilgili tavsiyelerinizi alabilir miyim?
  ***
  Burada: https://www.bitkivecicek.com/kamkat-kumquat-fortunella-japonica

 6. Aslı, İzmit dedi ki:

  Çok beğenerek aldığım bodur mandalina bitkisi bahçemde ben yokken bakımsızlıktan kurudu ve öldü. Bir arkadaşımdam cüce nar aldım. Çok seviyorum ama bakım konusunda bilgisizim. Ev içinde diğer çiceklerimin yanında duruyor fakat yapraklarını döküyor. Toprağını kurudukça suluyorum. 2 hafta önce birkaç çicek açmıştı onları da döktü ve bazı dalları da kurudu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Ev bitkisi değildir. Zavallıya mevsimini şaşırtmışsınız. Dışarda tutun yapraklarını döksün. İlkbaharda çok daha sağlıklı olarak hayatına devam eder. Bu bir açık hava ve güneş bitkisidir. https://www.bitkivecicek.com/nar-agaci

 7. Mercan, İstanbul dedi ki:

  Selam. Site gerçekten harikulade. Emeğinize sağlık. Sorum şu: Buralarda mandalina, portakal ve limon ağaçları var. Meyve veriyor. Ben çelik ile çoğaltmak istiyorum. Bu ay uygun mu? Çelikler kaç cm boyunda olmalı ve kalınlığı ne kadar olmalı? Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar…
  ***
  Teşekkür ederim. Sitem zamanla daha iyi olacak inşallah. Bu sorunuzun cevabı için yeni sayfa hazırladım dikkatle okuyun bütün sorularınızın cevapları içinde:
  https://www.bitkivecicek.com/limon-portakal-vb-narenciyeleri-celikle-cogaltmak

 8. Figen, Frankfurt dedi ki:

  Benim citrus limonum var. Meyvesi de var ama dekor amacli oldugu yaziyor üzerinde. Meyvelerini yiyebilirmiyim?
  ***
  Bilmiyorum. Hangi tür olduğunu bilmelisiniz. Citrus limonu diye bir şey yok. Yanlış bilgi. Citrus ingilizcede narenciye demek; yani limon, portakal, greyfurt, kumkuat, mandalina ağaçlarının ortak adıdır.

 9. Figen, Frankfurt dedi ki:

  Cinsini biiyorum ama limonun yenmeyini de mi var? Agaci dikenli bir agac lutfen yardimci olun tesekkurler.
  ***
  Hiç bilmiyorum. Bunu sizin orada o tür bitkilerden kim satıyorsa onlara sormalısınız.

 10. Gül, İstanbul dedi ki:

  İlkbaharın başında bir küçük limon ağacı aldım. Üzerinde cevizden büyükçe yeşil limonlar vardı. haziran başına kadar o limonlar hafif büyüdüler, ancak yeterince büyümeden sarı renk aldılar ve döküldüler. Sonra da sanırım adına taç denilen dallar oluştu. Bana sanki limonların oluşumu, gelişimi zamansız gibi geldi ama limonlar konusunda çok da bilgi sahibi değilim. Ağacım oldukça sağlıklıydı taa ki geçtiğimiz 2 hafta tatile çıkana kadar… Benim yokluğumda balkonuma biri göz kulak olduysa da balkondaki herşey hastalıklanmış, kurumuş, bazı bitkiler ölmüş. Limonum da malesef bundan nasibini almış. Yapraklar hala yemyeşil ve hastalık yok, hafif küflenme vardı, fakat yok oldu ama ana dal dipten oldukça kuru görünüyor. Limonumu kurtarabilecek miyim? Önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Saksıda bitki yetiştirmek bambaşka bir sorumluluk işi. Daima aynı saksıda bekletirseniz bitki besini vermelisiniz. Ayrıca, yetiştirip satanlar genelde hiç olmaması gereken toprakları kullanırlar. Ya sıradan bir arazi toprağı ya da en ucuzundan kompost çürüntüler.. Anlatmak uzun. Sayfaları dolaşırsanız birçok faydalı bilgi öğrenebilirsiniz.

 11. Filiz, Ankara dedi ki:

  Benim merakım evde limaon yetiştirmek. Limon fidan mı olmalı yoksa çekirdekdekten mi yetişir merak ediyorum.
  ***
  Aşılı limonlardan bulup satın almanız her açıdan daha iyi olur. Çekirdekten yetiştirirseniz birincisi, mevye vereek kadar büyümesi en az 5 yıl ister (bu çok zor, daha uzun sürer genelde). İkincisi, kökleri her toprağa her ortama uyumlu olmaz.. hem kökler yeterince güçlü olamaz. Aşılılar ise kökleri gür gelişen ve pek fazla hassas olmayan başka türler üzerine aşılanmıştır. Böylece hem bakımı daha kolay olur hem daha verimli gelişim gösterir. Meyve vermesi için yıllarca beklemek de gerekmez.

 12. Perihan, Ankara dedi ki:

  Benim evimde yaklaşık 10 yıllık bir limon ağacım var, tam öldü demişken yeniden minik bir fide ile hayata döndüğü için bizim için çok değerli. Yıllardır meyva vermiyor. Bu yıl onu aşılamak istiyorum. Bu mevsimin göz aşı için uygun olduğunu okudum. Benim sorum limonumun cinsi ile ilgili, yaprakları boğumlu, yani aynı formda ama önce küçük bir limon yaprağı ve uç kısmında daha büyük bir limon yaprağı şeklinde. Benim limon ağacımın türü nedir, herhangi bir limon ağacı ile aşılayabilir miyim?
  ***
  Sanıyorum sizin ağacınız bir zamanlar limonmuş ama ölüm raddesinden sonra küçük bir filizle canlandı dediğinize göre, anlaşılan üst aşılı kısım ölmüş, esas kök kısmı ne ise o olmuş. Yani büyük bir ihtimalle o artık bir greyfurt ağacı (çünkü bu türlerde aşılanacak kök kısmı genelde greyfurt ağaçlarından seçilir). 10 yaşını geçmişse kesinlikle çiçek açıp meyve verebilecek yaşta. Bunun için kuvvetli güneşli bir yerde dallanıp budaklanması lazım. İsterseniz limon veya kumkuat ile aşılayabilirsiniz. Aşı konusunda bilgim yok başka yerden bilgi bulmanız gerekiyor. İsterseniz aşılamayın güneşli bir yerde serpilmesini bekleyin greyfurt meyveleri verir.

 13. Ümit, Bursa dedi ki:

  Terasta yetiştirdiğim iki yaşında bir mandalinam var çiçek zamanı çiek açıyor mandalina tuttuğunda ise mandalinalar nohut büyüklüğüne geldiğinde dökülüyor. Acaba sebebi nedir? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Sorunuz önemli olduğu için ayrıntılı uzun cevabı ayrı bir sayfa olarak hazırladım:
  https://www.bitkivecicek.com/kumkuatlarda-ham-meyve-dokulmesi

 14. Bihter D. -Ankara dedi ki:

  Merhabalar bu yaz haziran gibi süs mandalinasi aldık. Gayet guzel meyve veriyordu. yaprakları vs cok saglikliydi. Fakat sonra sineklendi. şu meyve sineklerinden. Ve son bir aydır tüm yapraklarını döktü. Oysa ki kapalı balkonda usumesin diye içeriye almıştık. Sulamasını da iki üç günde bir yapıyorum. Nedeni sizce ne olabilir? Kurtarabilir miyiz.Tekrar yapraklanabilir mi ne yapmalıyım?
  ***
  Hem esintisiz hem sıcak yerde bir de hiç gerekmediği halde bol bol sulamakla olan olmuş. Kökler çürümüştür sanıyorum. Tekrar kapalı balkonunuza alın sadece toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın. Eğer kökler çürümemişse ilkbaharda canlanır.

 15. Aysel K. -Muş dedi ki:

  Merhaba. Benim küçük bir nar ağacım var 70cm boyunda dalları henüz ince. Çiçek açıyor ama meyva veremeden çiçekleri kuruyup dökülüyor. Bir problemi var ama çözemedim neden böyle oluyor?
  ***
  Sebep güneşte yeterince ısınamamaları. İlgili sayfayı okuyun problemin kaynağını anlarsınız: http://azbitki.com/minyatur-nar

 16. Nur, Bursa dedi ki:

  Merhaba 2005de aldığımız aşısı yapılmış olan limon ağacımız boy attığı halde hala hiç limon vermedi çiçek bile açmadı. acaba aşısını mı yapamadılar? biz tekrar aşılatsak olur mu? ya da ne yapmamız lazım?
  ***
  Belki güneş yetersizdir. Belki çok gıdasız kalıyordur. Siz alalı 8 yıl geçmiş. Bu kadar zamanda kendiniz çekirdekten yetiştirseydiniz bile iyi bir bakımla bu yıl çiçek açabilirdi. Demek ki hata sizde. Ağaçta kusur aramayın. Bakımını yanlış yapıyorsunuz.

 17. Nazlıhan van dedi ki:


  ***
  Lütfen ilgili sayfayı okuyun. O bitki de aynı şekilde yetiştirilir:
  https://www.bitkivecicek.com/kamkat-kumquat-fortunella-japonica

 18. Yıldız Kurtuluş dedi ki:

  İyi günler, ben Şubat ayında kadıköyde yol üzerinde çiçek satan birinden ufak bir mandalina ağacı aldım. (saksı ile birlikte yüksekliği 40cm) Ağacı aldıktan 3 hafta sonra (Mart başı) iki tane çiçek açtı, biri düştü, diğeri meyve verdi. Meyve bezelye büyüklüğüne geldiğinde (Nisan başı) düştü. Üzüntüden kahroldum. Ancak bitki gelişimini güzel sağlıyordu. Balkonum akşam güneşini direk alıyor. Haziran başında ağacım tekrar tohumlandı ve her tarafından çiçek fışkırdı, her bir çiçekten de mandalinalar çıktı. Düzenli sulamaya ve güneş görecek yerde tutmaya özen gösterdim. Ancak bir hafta sonu evde olmadığımda fazla kuruyarak daha küçük olan tohumların birkaç tanesini döktü. Şu anda mandalinalar (yaklaşık 35 adet) fındık büyüklüğünde. Ancak garip bir şey oldu. Ağacın bazı dallarında yine çiçek tohumları çıktı ve bazıları da açmak üzere. Ağaçta hem meyve var hem de yeniden çiçek açıyor. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?
  ***
  Her şey normal. Mevsime ve meyveye bağlı olmadan zaman zaman çiçek açabilir. Ayda bir bitki besini vermelisiniz. Evde tutuyorsanız esinti almasını sağlayın yoksa meyveler dökülür.

 19. Elif, Hollanda dedi ki:

  Normal marketten aldigim limon cekirdeklerini netten okudugum bilgilere gore kucuk bardaklara ekip cimlendirdim. Su anda 5 tane cesitli limon cekirdeklerinden cimlendirdigim kucuk limon fidelerim var. iceride kaloriferin yakininda arka camimin onunde cimlendirdim. Su asamadan sonra ne yapmam lazim her bir fidenin limon veren birer agaca donusturmek icin?
  ***
  Çekirdekten yetişenlerin meyve verir olgunluğa gelmesi 5 yıl ile 10 yıl arasında değişir. Bulunduğu yerin şartları uygun değilse 20 yıl bile geçse çiçek açmaz meyve vermez. Yukarda daha ayrıntılı bilgiler var. Sağlıklı yetişebilmeleri için bol güneş ve havadar ortam gerekiyor. Genellikle evlerde sorunsuz yetişirler ama çiçeklenmelerini meyve vermelerini beklemeyin.

 20. Gizem, Ankara dedi ki:

  2 ay önce cüce mandalina aldım. Evimin balkonu güney doğu cephe cam balkon. 20 gün önce çiçek açtı, çiçekleri döküldü ama meyve vermedi. Meyve vermesi için ne yapmam gerekir? Nasıl bir ışık uygundur?
  ***
  Çiçeklerde polenleşme olmamış. Sebep bu. Polenleşme ya rüzgarla oluyor ya böceklerle ya da gece gündüz ısı farklılıklarıyla, güneşin ısıtmasıyla. Her bitkide değişir.

 21. Çağlıyan, İzmir dedi ki:

  Limon aşısının en başarılı olduğu dönem eylül ayıdır. Matıs ayında da yapılabilir. Aşı cinsi göz aşısıdır. Sizlere tavsiyem aşıyla hiç uğraşmayın. Bulunduğunuz yerlerde imkanlar dahilinde ulaşabildiğiniz ağaçlar var ise, bunların dallarına pet şişe geçirin ve içine torf, toprak, mil karıştırıp doldurun. Arada bir sulayın. burada köklenen meyve fidanını şubat ayında şişenin altından kesin ve saksıya dikin. Bu fidan dalında meyva veriyordu. saksıda da meyva vermeye devam edecektir.

 22. Birsen, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben bir tane mandalina ağacı almıştım. Ofiste bakıyordum ama tüm meyvelerini döktü ve yaprakları kurudu. Sanırım hava alamadı. Ofisin pencereleri açılmıyor. Acaba eve, bahçeye koysam tekrar canlanabilir mi? Eğer öyle ise yeni aldığımı da mı eve götürmeliyim? Açık havaya yani …
  ***
  Kışın ne olursa olsun hiçbir ev bitkisi almamanızı tavsiye ederim. Kışın yer değişikliği yüzde doksandokuz felaketle sonuçlanır. Havadar ve güneşli bir yerde tutmalısınız. Zamanla güneşin etkisiyle yavaş yavaş canlanır. Eğer kökler çürümediyse.

 23. Serkan, Bartın dedi ki:

  Ben mandalina çekirdeginden mandalina ağacı büyütmek istiyorum. bu mümkün mü?
  ***
  Çekirdeği yıkayın, kuru bir yerde üç dört gün bekletin. Sonra yarım santim gömün. Yeri mutlaka güneşin ısıttığı bir pencere önü olmalı. On onbeş gün içinde çimlenir byümeye başlar. Fakat çiçek açması, meyve verebilmesi “en iyi bakımla” en az beş yılı bulur.

 24. Erhan, Mersin dedi ki:

  Çekirdekten yetiştirdiğim iki yaşında limonum var. Ne zaman meyva verir?
  ***
  En az 5 yıl ister. Evde ise, yeri yeterli güneş alamıyorsa 20 yıl da geçse meyve vermez.

 25. Hüseyin, Ankara dedi ki:

  Nar fidanım kurudu. Kökünden filiz verdi. Aşı ister mi?
  ***
  Şu sayfaya bakın: http://azbitki.com/minyatur-nar Eğer ondan ise aşı istemez ve o sürgün güçlü büyüyüp bu yaz çiçek açar.

 26. Taner, Ankara dedi ki:

  Ankara’da teraslı dairemde yetiştirmek üzere iki adet yarı bodur şeftali ağacı aldım. Yaklaşık iki aydır terasımda. Yaprak ne zaman açacak bilgilendirebilir misiniz?
  ***
  Bu yıl bahar erken başladı. Gerçi Ankara’yı bilmiyorum. Çevrede şeftali, erik ve leylaklar çiçeklendiyse, sizinkinde hiçbir hareket olmadıysa ölmüş demektir.

 27. Kenan, KKTC dedi ki:

  Ben KKTC’de yediveren limon bahçesi yapmak istiyorum fakat bu konu hakkında pek bir bilgim yok. Toprakta yetiştireceğim ağaçlar ortalama ne kadar süre sonunda ürün vermeye başlar ve ilk topladığım ürün fide başına ne kadar olur?
  ***
  Bu konuyu limon yetiştiricilerinin verdikleri bilgi kaynaklarından araştırmalısınız. Ya da bizzat onlarla görüşüp sormalısınız.

 28. Didem, İstanbul dedi ki:

  Dört sene önce bodur mandalina aldım. İstanbul Beşiktaş’ta kuzeye kapalı, doğu-güney hizasında, kışın kapalı, yazın açık bir balkonda çok sağlıkla büyüdü. Büyüdüğü için geniş, plastik bir saksıya aldık. Ve geçtiğimiz yaz başında yapraklarında sararmalar dökülmeler başladı. Canlılığını kaybetti. Birdenbire meyveleri azaldı. Yazın yapraklarının arkasında pamuklu oluşumlar fark ettim. Yaprakları budadım. Musluktan akan klorlu su ile yapraklarını temizledim. Yazın taşındık. Çömlek bir saksıya aldım. Yeri kuzeye kapalı. Doğuya ve güneye bakan tamamen açık bir balkon. Fakat henüz canlanmış değil. Şu anda yaprakları temiz ama bitki genel olarak az yapraklı. Yaprakları sarıya yakın, az meyveli, eski canlılığından eser yok. Şu anda Aralık’ın sonundayız. Bu bitkiyi eski canlı keyifli günlerine kavuşturmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Hazır poşet toprakları bu tip bitkilere ve her türlü balkon bitkilerine hiç tavsiye etmiyorum. Doğal gerçek topraklardan kullanmalısınız. Ben Didim’e yeni taşındım. Burada bugünlerde limonlarda uyanma var. Çiçek açıyorlar. İstanbul’da narenciye türleri ilkbaharda canlanır ama evinizin bulunduğu yerin kendine has mikroklimasına göre sizin mandalina belki yılbaşından sonra yavaş yavaş canlanabilir. Kuzeyli rüzgarları almıyorsa ve güünde 4 saatten fazla süre güneşte ısınabiliyorsa mümkündür. Ya da mart sonunda canlanmaya başlar. Şimdilik sabredeceksiniz.

 29. Didem, İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim. O halde sizin diğer yazılarınızda anlattığınız gibi bir bahçeden doğal toprak alacağım, dinlendirip, ayıklayıp bu mandalinanın şimdiki toprağı ile değiştireceğim. Sonra da beklemeye devam edeceğim. Bu işlemi ne vakit yapayım?
  Bir de: Ayrıca doğal gübreye ihtiyacım olur mu? Toprağı dinlendirirken gübrelemeli miyim? Hatta ponza vs. katmalı mıyım? (zira narenciye kökü oksijen seviyor diye biliyorum) Yoksa doğal toprak zaten yeterli olur mu?
  ***
  Cevabımdaki gibi mikroklima ve aldığı güneş saati uygun ise şimdi yapabilirsiniz. Değilse martın sonunda yapın. Ponza taşını evlerde, ofislerde tutulan bitkiler için tavsiye ediyorum. Rize’de ve Buralarda narenciyelerin ağır killi toprakta yetişebildiklerine şahit olmuşumdur. Fakat yine de eğer saksıda ağır killi toprak kullanacaksanız ponza taşı katmak iyi olacak. Gübreyi toprağa katmaktansa ilkbaharda başlayıp 20-30 günde bir gübre şerbeti vermek daha iyi olur. Size zor geliyorsa toprağına katın.

 30. Murat, İstanbul dedi ki:

  Ben bahçeme 2 limon, 2 mandalina diktim. Bunları bir dinlenme tesisinden almıştım. Üzerlerinde meyveleri vardı. Bahçeye diktikten sonra bir daha meyve vermez oldular. 8-10 sene oldu nerdeyse dikeli. Gelişimlerinde de bir sorun olmadı. Boyları 2-3 metre ye ulaştı ama hala mahsül olmuyor. Ne yapmam lazım meyve alabilmem için?
  ***
  Eğer hiç çiçek de açmadılarsa sebep şudur: O şekildeki meyveli küçük ağaçlar aşılıdır. Kök kısmı muhtemelen tohumdan yetiştirilmiş turunç fidanıdır. Ve dolayısıyla çok gençtir. Üzerlerine yaşlı mandalina vb narenciyelerden aşılanır ve böylece meyveler oluşur. Sizinkilerin aşılı üst kısımları sanıyorum kurumuş farketmemişsiniz fakat muhtemelen o değerli kısım kurumadan önce alttaki turunç fidanı yeni dallar uzatmış ve bütün güç o dallara gitmiş, üst aşılı kısım kurumuş. Turunç ise genç olduğu için henüz meyve vermiyor (verse de turunç meyveleri verecektir). Sonuçta sadece alt kısımdaki genç turunç fidanının kendi dalları büyümüş. Bundan sonra böyle aşılı fidanlar aldığınızda üst kısmın sağlığına çok dikkat edin ve alt kısmın filizlenip dallar uzatmasına hiç izin vermeyin. Aşılı ağaçlarda alt kısım apayrı türden bir bitkidir. Bakımında dikkatli olacaksınız. Alt kısım kendi dallarını uzatmamalı.

 31. Tuba, Erzincan dedi ki:

  Selamlar benim geçen yıl antalyada getirdiğimiz saksıda greyfurt ağacı üzerinde bir tane meyve vardı Şimdi tekrar meyve vermesi için ne yapmalıyım? Boyu yaklaşık 2 metre.
  ***
  Yaz kış gün boyu çok uzun süre direkt güneş alabilmesi lazım.

 32. Sedat, Samsun dedi ki:

  Merhaba, yaklasik 3 ay once portakal ve limon fidani aldim. Ikiside yaklasik 1 cm capinda ve 70-80 cm yuksekliginde hafif yapraklilardi. Ikisinide cam balkonlu mekanda gunes ve hava alabilecek yerde tutuyorum. Limonum biraz daha gec yapraklandi, portakal ise yaklasik 1 metreyi buldu ve dikine uzuyor. Sorum su meyve vermesi ne kadar surer ve meyve verebilmesini kolaylastirmak icin ne yapmamiz gerekir ciftlik gubresi vs faydali olur mu?
  ***
  Fidanlar aşılı ise en geç iki yıl içinde çiçek açıp meyve verirler. Ama aşılı değilse tohumdan yetişmişlerse belki 5-8 yıl belki 10 yıl beklemeniz gerekecek.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)