Karyağdı çiçeği, Pilea cadierei

Her türlü toprakta yetişebilir. İstediğiniz gibi sulayabilirsiniz. Dalının kırıp aynı saksıya veya başka bir yere dikseniz hemen köklenir dipten sürgünler vererek büyümeye başlar.

Urticaceae (ısırgangiller) familyasının Pilea cinsinin Pilea cadierei türü. İngilizcede Aluminum plant (alüminyum bitkisi), bizde karyağdı çiçeği deniliyor, dayanıklı bir bitkidir. İngilizcede alüminyumdan başka bir adı da Watermelon Plant.. Herhalde yapraklarının deseni karpuza benzediği için öyle demişlerdir.

Her türlü toprakta yetişebilir. İstediğiniz gibi sulayabilirsiniz. Dalını kırıp aynı saksıya veya başka bir yere dikseniz hemen köklenir dipten sürgünler vererek büyümeye başlar.

Nemli havaya fazla ihtiyaç duyuyor. Gerçi İstanbulda gayet iyi gelişiyor ama bazı şartlarda yaprak uçları ve kenarları kuruyabilir. Hava nemi ihtiyacına dikkat ederseniz mutlaka çok daha güzel olacaktır.

Karyağdı çiçeği

Karyağdı çiçeği - Pilea cadierei

Terrarium, riparium vb. şeylerin içinde yetiştirilmeye en uygun bitkilerden biri de budur.

Genelde 30 cm kadar uzayabilir. Uzayan dallar yapraklarını döktükçe dipten keseceksiniz yeni dallar çıkarır. Kestiğiniz dallarını dikseniz kesin tutar. Daima dipten sürgünler çıkarır – bu şekilde yaşayıp gidiyor. Kışın sıfırın altında üç beş derece soğuklara dayanır.

Koyu gölgede yeşili çok, deseni silik olur. Kuvvetli aydınlık ve bir parça güneş alan yerde ise yapraklar daha canlı renkli olur.

Karyağdı çiçeği veya bilimsel adıyla Pilea cadierei öyle bir bitkidir ki verdiğiniz emeğin bin katı karşılığını verir. Sırf bu yüzden saygı duyup evlerde yetiştirmek lazım. Kim bilir belki evlere bereket getirir.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler:

'Karyağdı çiçeği, Pilea cadierei' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Cok guzel gorunumlu bir bitkiymis, gercekten de karpuzu andiriyor ama etrafta hic gormedim.
  ***
  Ben de görmüyorum. Çok yıllar önce annemin bir arkadaşı bize bir dal getirmişti. Yıllarca aynı toprakta aynı saksıda büyük bir yaşam sevinciyle bir coşkuyla nasıl devamlı eskilerinin yerine yeni dallar çıkarırdı anlatamam. :) Kendisini fazlaca sevdiren nadir bitkilerdendir bence.

 2. Deniz Ötebay dedi ki:

  Her bahar komşudan alıp ekiyorum ama tutmuyor ektikten sonra yaprakları kuruyor. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  O halde baharda değil yaza doğru veya yaz mevsiminde deneyin.

 3. Şirin Ötebay dedi ki:

  Suda 1-2 gün çillendirip ekiyorum,ilk bir hafta iyi sonra yaprakları kahferengi olmaya başladı. Nasıl bakmalıyım, nasıl onu canlı tutabilirim?
  ***
  Hangi şehirdesiniz bilmiyorum. Yüksek hava nemliliği istiyor. İstanbulda ben hiçbir aksilik çıkardıklarını görmedim. Suda bekletmeden nemli toprağa dikin. Yeterince nemli ise sulamayın. Olduğu gibi naylona geçirin. İçersinin hava nemliliği böylece çok yüksek olur. Toprak fazla ıslak olmadığı için de çürüme olmaz. Bu sürede direkt güneş almamalı. 15 günde köklenirler sanıyorum. Bir 15 gün daha kapalı tutarsanız köklenme iyice ilerler. sonra açabilirsiniz. Bu süre içinde birkaç günde bir açıp havalandırabilirsiniz. Toprak kurumuşsa hafifçe sulayın. Naylondan çıkarttıktan sonra normal sulayabilirsiniz. Yazın çok su ister.

 4. Şirin, Sivas dedi ki:

  Sivasta yaşıyorum. Yaşadığım yer kızılırmak kenarı olduğu için hava nemi istanbulunki kadar olmasa da fazla.. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizin dedğiniz gibi çiçeğin başına bir poşet geçirerek karanlık yere koydum..
  ***
  Şirin Hanım ben size karanlık yere koyun demedim. Yakıcı güneşi direkt almasın dedim. Yoksa sabah güneşi veya akşam güneşi bir zarar vermez. Yeri ne kadar kuvvetli ışıklı olursa o kadar iyi.. Sadece naylonla kapalı iken direkt güneş pişirir bunu anlatmak istemiştim. Ayrıca her soru yazdığınızda lütfen aynı ismi kullanın yanına burada düzelttiğim gibi şehir adını yazın.

 5. Hamide, Kütahya dedi ki:

  Yaprakları dökülüyor uzunca sapları kaldı. Yapraklarının arkasında örümcek ağını anımsatan görünüm var. Sice ne yapmalıyım?
  ***
  Dikkatsizliğiniz ve ihmaliniz sonucu örümcek bitler dadanmış iyice çoğalmışlar. Bunların zararı çok büyük. İlaçlamak da pek işe yaramıyor. Tek çare güzelce yıkamak. Bu bitki zaten yıkanmayı çok sever. Her gün yıkayın. Bir haftaya kalmaz bir sürü filizler görürsünüz. Yıkamaya devam edin. En azından haftada bir yıkayın.

 6. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, 70-50 ebatlarında, 15 cm yüksekliğinde oval bir leğene alüminyum çiçeği, sedum palmeri ve mor-gri çizgili telgraf çiçeği arajmanı yapacağım. Yanlarına çiçek açan ama mevsimlik olmayan önerebileceğiniz bir çiçek var mı?
  ***
  Sizin oranın iklimini, kullandığınız hazır toprağı ve sizin balkonda şiddetli güneşin engellendiğini hesaba katarak bodur şeker begonyalarından tavsiye ederim. Vinka (pervane veya rozet çiçeği) hem güneş istiyor hemhazır topraklara pek uyumlu olamıyorlar. Bir de gazanya var ama günde en az üç saat kızgın güneş ister. Sanıyorum en uygunu bodur şeker begonyalarıdır.

 7. Hatice dedi ki:

  Antalya’da yaşıyorum. Bu çiçeği nereden alabilirim?
  ***
  Ticari üretimi satışı yapılmıyor. Meraklılar arasında yayılan bir bitkidir. Bir bahçede görünce isteyin. Buralarda evlerde de bahçelerde yetiştiriliyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)