Kaktüs / succulent toprağı

Her kaktüs succulenttir ama her succulent bitki kaktüs değildir. Sonra bu türlerin bazıları tropikal yağmur ormanı bitkisidir. Her birine ayrı ayrı özellikte topraklar gerekiyor.

Kaktüs toprağı deyince, önce her kaktüs denen bitkinin kaktüs olmadığını ve tek tip bir toprak karışımının her türe uymayacağını göz önünde bulundurmalıyız. Çiçekçilerde kaktüs toprağı diye satılan karışım her bitkiye uymaz.

Bizde ve bütün dünyada her succulent bitkiye kaktüs denmesi alışkanlığı var. Bu bitkilerin başlıca özellikleri, suyu ve besinleri bünyelerinde değişik tarzlarda depolayıp aylar süren kurak zamanlarda kullanabilmeleridir. Kimi gövdesinde, kimi yapraklarında, kimi dallarında, kimileri de köklerinde depolama yapar.

Saksılarda yetiştirilen tüm succulent bitkilere çabuk kuruyan, suyu iyi süzdüren toprak gerekiyor. Tropikal olan succulentlerin hemen hepsi daha asitli toprak gerektirir. Bunlar bilinmeli. Aşağıdaki tavsiyelerime göre her farklı türe uygununu, kaktüs toprağı diye satılan karışımdan çok daha iyisini kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Başlıca succulent’ler ve özelliklerine göre topraklar

Aşağıdaki tavsiyelerim yüzde yüz kesinlikle aynı şekilde gerekli değildir. Sadece uygunluk ve besleyicilik açısından doğru bilgilerdir. Siz kendi bilginiz ve tecrübeleriniz ışığında daha uygun karışımlar hazırlayabilirsiniz.

Önce, aşağıdaki tavsiyelerimde ‘iyi bahçe toprağı’ ve ‘kırmızı killi toprak’ hakkında kısaca bilgi:

İyi bahçe toprağı: Farklı türlerden ağaçların ve çok farklı çeşitlilikte bitkilerin, yabani otların çok uzun yıllardır gürce yetiştiği ihmal edilmiş bahçelerin ve benzer özellikli doğal yerlerin üst yüzey toprağı.

Kırmızı killi toprak: Doğal kırmızı toprak. Sakın nalburlardan kırmızı kil alıp toprağa karıştırmayın bunu yapanlar varmış. Büyük hata ediyorlar. Kesinlikle aynı şey olmaz bitkileri zehirlersiniz. Doğal kırmızı killi toprak gerekiyor. Bitkilerin şifasıdır. İçinde hiçbir gübrede hiçbir özel bitki besininde bulunamayacak kadar zenginlikte ve kullanımı kolay doğallıkta birçok elementler ve mineraller bulunur. Fakat tek başına kaktüslerin köklerine elverişli değildir.

Çöl kaktüslerinin toprağı
Bu kaktüsler Amerika’nın gerçek çöl kaktüsleri ve bunlara tıpatıp benzeyen Afrikalı bazı euphorbia türleridir. İyi bahçe toprağı yeterlidir. Hızlı büyümesi ve çok gösterişli, gerektiği gibi yapılı olabilmeleri için aşağıdaki gibi bir toprak karışımı hazırlamalısınız:
Humuslu katkılı süs bitkisi toprağı (ya da iyi bahçe toprağı) + ponza taşı + kırmızı killi toprak + dere kumu + eski koyun (veya keçi) gübresi
Her birinden eşit ölçülerde karıştırın.

Sütleğengiller (Euphorbiaceae) için
Bunlara çöl kaktüsü için tarif ettiğim aynı toprağı tavsiye ederim.

Mum çiçeğine toprak
Yine yukarda tavsiye ettiğim formülümün aynısı.

Tropikal orman kaktüsleri (yılbaşı, paskalya ve atlas / orkide kaktüsleri)
3 ölçü güvenilir marka poşet toprak, 3 ölçü iyi bahçe toprağı, 2 ölçü kuru çay, 3 ölçü ponza taşı, 2 ölçü dere kumu, 4 ölçü eski sığır gübresi. Üçüncü yıldan itibaren, toprak değiştirmeyecekseniz orkide besininden vermeye başlamalısınız.

Kalanchoe, eşeverya, sedum türleri, Aloe vera, testere çiçeği, kurdele çiçeği ve paşa kılıcı
Bu saydığım türlerin hepsi farklı özellikte toprak isterler. Konu uzamasın diye hiçbirine zararlı olmayacak temiz bir şey tavsiye ediyorum: Poşetlerde satılan süs bitkisi toprağı humus katkılı olanlarından olmalı. 1/3 oranında ince ponza taşı karıştırın. Bu karışımın pek besleyiciliği yoktur. Türün ihtiyacına göre bitki besini vermelisiniz.

Guzmanya, ananas vb. bromeliad  bitkilere çok havadar toprak
A) Bromeliad türlerinin bir kısmı neredeyse hiç köklenmez gibi çok zayıf köklüdür ve o da doğada ağaçların dallarına, kayalara tutunmak içindir. Bunlardan saksıda toprakta yetiştirilenlerine besleyici toprak boşa gider. Esas besleme yapraklara besinli su püskürtme vb. şekillerde yapılır. Bunlara uygun toprak: Özel orkide toprağı.. Ya da şöyle bir şey yapabilirsiniz: İyice eleyip ince tozundan iyice temizlediğiniz herhangi bir poşet toprağa 2/5 oranında ponza taşı karıştırın.

B) Kökleriyle topraktan beslenebilen (terrestial) bromeliadlar için:
3 ölçü güvenilir marka humus katkılı poşet toprak + 2 ölçü iyi bahçe toprağı + 3 ölçü ponza taşı + 3 ölçü eski koyun gübresi + 2 ölçü perlit veya dere kumu.
Veya çok daha sade ve çok sağlıklı ama besin fakiri bir karışım:
Poşetlerde satılan güvenilir marka bir kompost toprağı eleyip ince tozundan arındırın. 3 ölçü bundan + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü leonardit. Bu karışımda düzenli aralıklara bitki besini vermeyi unutmayın.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler: | | |

'Kaktüs / succulent toprağı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Abdülhadi - İzmir dedi ki:

  Lithopslar hangi succulent grubuna girmektedir ve nasıl toprak seçmemiz gerekir bilgi verebilir misiniz? Hazır yetişmiş alanların bile çoklukla hüsrana uğradığı bu türde, ben tohumdan yetiştirme macerasına atıldım. İnşallah tohumcukları heder etmem.
  ***
  Kaktüslerle hiçbir ilgisi akrabalığı yok ama çöl kaktüsleri gibi günde en az 4 saat direkt güneş ışınlarına ihtiyaçları var. Aksi takdirde yaşatabilmek kolay değil. Toprak olarak su tutmayan topraklar tercih edilmeli. Eğer yeri çok esintili değilse toprağı iyice kurumadan sulamamalısınız bu da ölümcül olabiliyor.

 2. Emre dedi ki:

  Ben kaktüslerin donmaya karşı dayanıklı olduklarına katılmıyorum bu yanlış bir yönlendirmedir sıcağa karşı tamam ama soğukta şansları yok heleki iç anadolu iklimini düşünürsek eksi 20lere varan sıcaklıklar mevcut şimdi bilmeyen birisi bu yazdıklarınızdan yanlış hareket edebilir. Ve bahçe toprağı meselesi sizin bulunduğunuz mekanın toprağı geçirgen olabilir ama asla kaktüs sukulentte killi toprak kullanılmaz bahçe toprağının çoğu kildir az bir miktar karıştırılması uygun olabilir sırf o topraktan olursa drenaj denen bir şey kalmaz.
  ***
  Her türlü kaktüs / succulent çeşitlerini ‘sırf normal bahçe toprağında’ yetiştirmişimdir. Gayet iyi yetiştiler yalan söyleyecek halim yok. :) Şu anda salonda öforbiya trigona çok ağır killi toprakta yaşıyor. Killi ağır toprak olmasa ayakta durması imkansız çünkü 2 metreyi aştı boyu. Çok da dallı budaklı. Toprak ağır, saksı ağır, bitki fazla büyük ancak birisinin yardımıyla yerinden kaldırabiliyorum.
  Soğuğa dayanıklılık meselesinde haklısınız. İnsanlar karıştırabilir. Amerika gerçek çöl kaktüsleri başka diğerleri başka. Sonra ne kadar soğuğa dayanırlar, bu bilgileri yenilemem gerekiyor. Bildirdiğiniz için teşekkür ederim. Benim çöl kaktüslerim dört bambaşka ayrı türlerden uzun yıllarca -5, -6 gibi soğuklara sıfır zararla dayanmışlardır. İstanbulda daha fazla soğuk olmaz zaten – olsa da kısa sürer.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)