İmza ağacı – Clusia rosea

Yapraklarına kürdan gibi sivri uçlu şeylerle yazı yazıldığında / resim yapıldığında çizik yerler yaprağın sağlığını değiştirmez. Yaprak birkaç yıl hiç bozulmadan üstündeki yazı ile kalır.

Yapraklarına kürdan gibi sivri uçlu şeylerle yazı yazıldığında / resim yapıldığında çizik yerler yaprağın sağlığını değiştirmez. Yaprak birkaç yıl hiç bozulmadan üstündeki yazı ile kalır.

Clusioideae familyasından olan Clusia rosea kauçuk gibi geniş iri yapraklıdır. Yaprak güzelliği hemen hemen aynı kaliteye sahip olduğundan ofis / salon süs bitkilerinden olarak kullanılır. Bilimsel adı iki tanedir: Clusia major ve Clusia rosea.. İngilizcede en yaygın ismi autograph tree (imza ağacı).. Bir ismi de Scotch attorney (İskoç avukat).. Diğer bir adı copey..

Anavatanı Florida’nın güneyi ve Karaibler’dir. Havai’de her yerde yetiştirilir. İyi bir gölge verici ağaç olarak yol kenarlarına dikerler.

İmza ağacı İmza ağacı, copey
İmza ağacı – Clusia rosea

Yaprakları, çiçekleri ve zehirli meyveleriyle her şeyiyle çok güzel bir bitki olup en çok bahçe süs ağacı olarak kullanılır. Beyaz, pambemsi çiçeği günün bir kısmında beyazdır. Sonra kahverengileşir ve solar. Meyveleri olgunlaşınca çiçek şeklinde yıldız gibi açılır. Tohumları nar taneleri gibi görünür.

Clusia rosea, imza ağacı

Clusia rosea, imza ağacı – çiçek ve meyve..

Doğada hayatına epiphyte olarak başlar. Yani ağaç gövdelerinin kabukları arasında ve kayalıklarda tohumlar çimlenir, kökler açıkta yaşamaya uygundur, zamanla toprağa ulaşmayı amaçlamış olarak kökler daima aşağıya yönelir. Kökler toprağa ulaştığında büyümesi hızlanır koca bir ağaç olur.

imza ağacı büyük bir ağaç olsa bile bazen dallarından kuvvetli kökler çıkarıp dimdik aşağıya toprağa uzatır. Böylece topraktan daha iyi beslenebildiği gibi fırtınalara daha dayanıklı olur.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Sıfırın altında üç, beş derece soğuklara kısa süreliğine hiç zarar görmeden dayanır. İstanbul ve İzmir’de kuzey rüzgarlarını hiç almayan alçak kıyı bölgelerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Daha güney sahil kesimlerinde kış soğuklarından zarar görmez.

Toprak: Fazla asitli veya fazla alkalinli olmamak şartıyla her toprakta yetişir. Toprak fazlaca havadar olmalı. Dikileceği yerin toprağını 1m³ kadar hacminde boşaltıp yarı yarıya ponza taşı ile karıştırmalısınız.

Sulama: Toprak kurudukça sulamak yeter. Yaz boyunca daha sık sulayabilirsiniz. Susuzluğa dayanıklıdır.

Besin / gübre: Hızlı büyüyorsa 20 – 30 günde bir gübre şerbeti veya uygun bir bitki besini vermelisiniz.

Çoğaltılması:
1- Olgun bir dalını direkt toprağa dikeceksiniz. Kolayca kökleniyor.
2- Tohumlarını ekerek çoğaltmak isterseniz tohumlar çok havadar esintili ve yüksek nemli bir ortamda bulunmalıdır. Doğada palmiye ağaçlarının gövdesinin çok lifli dış kabukları imza ağacı tohumlarının ve incir vb. ficus türlerinin tohumlarının açıkhavada çimlenmesinde mükemmel ortamdır.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)