Hylotelephium sieboldii (Sedum sieboldii)

Bu sevimli, zarif, güzel, şirin, dekoratif bitki kış soğuklarına birçok ağaç türlerinden bile daha fazla dayanıklıdır. -45°C derece soğuklara dayanabiliyor. Şaşırtıcı bir şey.

Bu sevimli, zarif, güzel, şirin, dekoratif bitki kış soğuklarına birçok ağaç türlerinden bile daha fazla dayanıklıdır. -45°C derece soğuklara dayanabiliyor. Şaşırtıcı bir şey.

Crassulaceae familyasından.. Hylotelephium cinsinin Hylotelephium sieboldii türü.. Yanlış olarak Sedum cinsine bağlayanlar var. Hylotelephium cinsindendir. Pek dik duramasa da 30 santim kadar yükselebilir. Sonbaharda dal uçlarından top top pembe çiçekler açar. Kış soğuklarında yaprak kenarları kızarır yapraklar daha da güzel görünümlü olur.

Güneşli içmekânlarda yetiştirilmeye uygun olduğu gibi aşırı sıcak kurak yerlerde toprağın çabuk nem kaybetmesini önlemek amacıyla diğer bitkilerle karışık, yer örtücü olarak bahçelerde kullanılabilir. Aşırı güneşli balkonlarda saksılarda sarkıcı bitki olarak yetiştirilmeye çok uygundur.

Bahçelerde dekorasyon amaçlı kayalıklara belki en uygun bitki budur. Çünkü hem susuzluğa çok iyi dayanıklıdır hem de ağır don olaylarına müthiş dayanıklıdır.

Hylotelephium sieboldii (Sedum sieboldii)

Hylotelephium sieboldii

Nasıl sulayacağız? Hızlı gelişim zamanlarında: Açık havada ise toprak biraz nem kaybedince sulayın, iç mekânlarda ise toprak iyice kuruduğu zaman sulayın. Diğer zamanlarda: Bahçelerde yağmur kar suları zarar vermez ama iç mekânlarda toprak iyice kuruduğu zaman birkaç gün daha kupkuru kaldıktan sonra sulayın.

Saksıda yetiştirdiğimizde toprak isteği: Asitli, nötr ve çok hafif alkalinli topraklarda daha iyi gelişir. Alkalinliliği yüksek topraklarda iyi gelişmez. İyi bir toprağa yarı yarıya ponza taşı veya çörçöp gibi taş parçaları, kuru yapraklar kuru dallar karıştırıp her türlü saksıda kolayca yetiştirebilirsiniz. Crassulaceae familyasından bitkiler böyle toprakları seviyor. Yıllarca aynı toprakta kalabilir (o zaman besin takviyesi yapmanız gerekebilir) ama her ilkbaharda söküp dalları istediğiniz gibi yeniden düzenleyerek yeni toprağa dikseniz çok iyi olur. Toprağın taşlarını çörçöpünü atmayarak yeni toprağa karıştırın.

Çoğaltılması herhangi bir dalını, hatta tek yaprağını toprağa dikerek kolayca yapılabilir. Hiç sorun çıkmaz. Sadece köklenme ve yeni filizlenme gerçekleşinceye kadar toprak iyice kurudukça sulayın. Fazla sulamada çürüyebilirler.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | |

'Hylotelephium sieboldii (Sedum sieboldii)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Bilgiler doğru ama çoğaltmada bitkinin yaprağından yada dalından olmuyor.kışın bitki kuruduğu için ilkbaharda yeniden canlanmaya başladığında köklerinden çoğaltılabiliyor ve saksı geniş olduğunda çok çabuk çoğalıyor.
  ***
  Anlaşılan siz de başarılı olamamışsınız. Ben yaptım olmadı diyenler var. Ama dediğim gibi çoğaltmak mümkün. Belki çok suladığınız için olmuyordur. Çelik alınacak bitki falza suya alışmışsa, toprağa dikilen çelikler düzenli sulanıyorsa bu yüzden köklenme olmuyordur sanıyorum. Yaz gelince tekrar deneyin. Güneşin ısıttığı toprakta kolay köklenirler. Toprak iyice kurumadıkça sulamamalısınız.

 2. Seher Ak, Adana dedi ki:

  Hepsi çok harika. Ben sedum çiçeklerine hayranım. Adanada nerelerden temin edilir bilmiyorum. İşiniz çok güzel elinize ve emeğinize sağlık. Benim aradığım sedum sieboldi lütfen nereden temin edebilirim?
  ***
  Bunlar hiçbir yerde satılmıyor. Ancak çevrede bahçelerde görünce çekinmeden isteyeceksiniz. İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara. :)

 3. Seher, Adana dedi ki:

  Ben 60 yaşında bir bayanım. Blgisayarı torunum sayesinde öğrendim. Evde balkonumda echeveriadan tutun bütün çiçeklerim var hayranıyım çok seviyorum. Çiçek sevgisi bir başka. Cevap yazmışssınız teşekkür ederim. Dedim ya ben bilgisayarı yeni öğreniyorum. Pek fazla anlamıyorum. Teknoloji özürlüsüyüm diyorum torunlar gülüyorlar. Onlar daha çok şeye sahipler babaanneleri gibi değil. Hayırlı günler.
  ***
  Seher Hanım siz değil onlar teknoloji özürlü. Buraya gelen soruları ne kadar noktasız virgülsüz ve eksik harflerle yazdıklarını görseniz anlarsınız. Her soruyu ben zamanım elverdiğince düzeltiyorum. Yoksa anlayabilmek mümkün değil. Yeni nesilller için teknoloji demek kuralsızlık, başıboşluk anlamına geliyor.

 4. Seher, Adana dedi ki:

  O kadar çok aradım ki sedum sieboldiiyi bulamadım. Adanada mutlaka bu çiçeği yetiştirenler vardır. Benim yazdığımı inşallah okuyan olur.

 5. Bu sitenin yazarı Erdal dedi ki:

  Seher Hanım önümüzdeki haftalarda bazı yerleri dolaşacağım için bu bitkiden bulabileceğimi sanıyorum. Siz eğer hala bulamadıysanız size gönderirim. Bana bir mail yazın bende mail adresiniz olmalı ki bulduğumda size anında haber verebileyim. En yukarda iletişim linki var tıklarsanız mail adresimi alıp bana yazabilirsiniz böylece sizin mail adresiniz bende olur. Bulabileceğim garanti değil elbette ama bence kuvvetli ihtimal.

 6. Seher, Adana dedi ki:

  Erdal bey size ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah işini rast getirsin. İnanın bulamadım. Adanada sorduğum yerler bana sedum sieboldii diye bir bitki varmı biz bilmiyoruz diyorlar. Yanlış anlamayın dün size euphorbia ingens demir fitamini verilirmi diye vermemiştim. ama okuduğum iyi oldu. Ben anlatmıştım bigisayardan anlamam diye hafta sonu çocular gelecekler adresinizi alıp benimde adresimi size gönderecem. Ben de size yazdığım kaktüsten daha yeni yavruladı nasıl alınır bilmiyorum karşılık olarak değil bitkileri çok sevdiğiniz için. Nasıl sevindiğimi anlatamam. Bulamazssanız canınız sağ olsun ama ben size bahsettiğim kaktüsten söz gönderecem. saygılar.
  ***
  Doğrusunu isterseniz bahsettiğiniz öforbiya türünden isterim. :) Bende çok benzer bir türü var (euphorbia trigona) öyle gelişmiyor. Tabiatı icabı ondan daha cılız gelişiyor. Evde iki metreyi geçti. Yüzlerce dal budak var üstünde. Sizdeki gerçekten Euphorbia ingens ise çiçekçilerde görüp hayran olmuşumdur.
  Bu sayfadaki hylotelephium (veya sedum) sieboldii çok şirin bir tür ısrarla aramakta haklısınız. Nereye gitsem bakıyorum elbet bir yerde karşıma çıkacak. Mini saksılarda kaktüs satanlar var ya onlardan birinde ya da eşte dostta bir yerde ya da yanından geçtiğim evlerin bahçelerinde inşallah bulurum. Bu haftalarda gideceğim çok yer var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)