Hydrangea serrata – Dağ ortancası

Hydrangea serrata’nın dağ ortancası, cennet çayı gibi isimleri var. Her çiçek gurubunda kenarlarda büyük yalancı (kısır) çiçekler, ortada gerçek çiçekleri oluyor.

Geçenlerde ortaca sayfama Antalya’dan Bülent Bey şöyle bir yorum yazmıştı: “Geçen sene bir arkadaşımdan ortanca aldım. Bu sene dört gözle çiçek açmasını bekliyordum. Çok da güzel tomurcuklar verdi. Ancak çiçekleri açmaya başladığında şoka uğradım. Çünkü ortanca değil de sanki başka bir çiçek.

Ortanca çiçeği

Bülent Bey’in ortancası

Gönderdiği resimden onun bildiğimiz ortancanın (yani Hydrangea macrophylla türünün) bir hibriti olduğu anlaşılıyor. Ancak bu şekilde çiçeklenme aslında Hydrangea serrata türüne mahsustur. Bülent Bey’in ortancasının bir Hydrangea macrophylla hibriti mı yoksa Hydrangea macrophylla türünden mi olduğuna karar vermem zor. Fotoğraftaki görünüşe göre ben onun bir Hydrangea macrophylla hibriti olduğunu düşünüyorum. Yani aşağıda anlattığım Dağ Ortancası’ndan değildir (bence).

Bu gibi kültivarlar her iki türün melezidir yani hem ondan hem ondan.. Melezlerden oluşturulan kültivarların genel özellikleri çoğunluk özellikler ya da en ciddi özellikler açısından hangi türe yakınsa o türden kabul edilerek isimlendirilir.

* * *

Hydrangea serrata

Hydrangeaceae familyasının Hydrangea cinsi bitkilerinden müstakil bir ‘tür’dür. Birçok çeşitleri, kültivarları dünyanın her yerinde fazla uzamayan çalı özellikli süs bitkisi olarak yetiştirilir. Hydrangea serrata’nın dağ ortancası, cennet çayı gibi isimleri var. Her çiçek gurubunda kenarlarda büyük yalancı (kısır) çiçekler, ortada gerçek çiçekleri oluyor. Anayurdu Kore’nin ve Japonya’nın dağlık kesimleridir. Kış soğuklarına daha dayanıklıdır (-30°C dereceye kadar dayanır). Bildiğimiz ortancaya göre daha ufak tefek yapılıdır, yaprak ve çiçekleri de daha küçüktür. Sulamaya dikkat edecekseniz tam gün güneş alan yerlere kolay uyum sağlar. Birçok kültivar çeşitleri türetilmiş. Farklı renklerde ve yalancı çiçek şekillerinin farklı olması gibi. Kültivarlarının irilik ve soğuğa dayanıklılıkları farklı olabilir. Bazı kültivarları -24°C dereceden fazla soğuğa dayanamaz.

Hydrangea serrata 'Kurenai'

Hydrangea serrata ‘Kurenai’

Hydrangea serrata türünde de çiçek rengi toprağın pH derecesine göre değişir: Asitli toprakta mavi ve mavimsi, morumsu renklerde, alkalinli topraklarda pembe, eflatunumsu ve morumsu pembe tonlarda, kültivara göre ve toprak özelliklerine göre değişir. Toprağın pH derecesi nötr civarında ise çiçek rengi beyaz ya da beyaza yakın olur.

Hydrangea serrata 'Shishiva'

Hydrangea serrata ‘Shishiva’

Budama: Çiçeklenmesi eski dallarda olacağından dolayı budamalarda dikkatli olun. Sonbaharda en cılız en sağlıksız ve ince uzun dalları hafifçe budayın. Kış sonunda hafifçe kısaltma, seyrekleştirme, derleme toplama budaması yapın.

Çoğaltılması: Diğer ortanca gibidir.. bu ayrıca tohumla da çoğaltılabiliyor.

* * * Toprağı, sulanması vesaire ayrıntılar için “ortanca” sayfama bakmalısınız.

Dağ ortancasının yaprakları doğal bir tatlandırıcı olan pyllodulcin içerir. Kore’de ve Japonya’da bu tür ortancanın yapraklarından çay yapılır.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: |

'Hydrangea serrata – Dağ ortancası' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Gulnur dedi ki:

    Geçen sene çiçekli dikmiştim ama bu sene çiçek acmadı ne yapmam lazim?
    ***
    Bu sayfadakinden bahsediyorsanız sebep belki yanlış budama olabilir. Güneş yetersizliği olabilir. Dağ ortancası daha kuvvetli, daha uzun süreli aydınlık ortam ister. Diğer ortanca için şu sayfayı okuyun: https://www.bitkivecicek.com/ortanca


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)