Hindistan cevizi liflerinden saksılar

İlk bakışta bazı bitkiler için çok uygun gibi görünseler de pek tutmadım. Ecnebi çevreciler çok tavsiye ediyor ama bence lifli saksıların toprak saksılar kadar avantajları yok.

İlk bakışta bazı bitkiler için çok uygun gibi görünseler de pek tutmadım. Ecnebi çevreciler çok tavsiye ediyor ama bence lifli saksıların toprak saksılar kadar avantajları yok. Ancak devamlı ısı kontrolünün iyi olduğu seralarda işe yarar.

Ecnebiler genelde seralarda ya da bahçelerin balkonların hobi seralarında domates, biber vb. sebze yetiştirilmek için kullanıyor. Amerikada, İngilterede çiçek meraklılarının lif saksılara pek rağbeti yok. Küçük ve ince lifli saksılar çelik köklendirmede iyi işe yarar. Köklenme olunca sökmeden olduğu gibi dikersiniz. Toprak altındaki nem sayesinde kökler hindistan cevizi liflerinden kolayca geçerek toprağa yayılır.

Normal kullanımda büyükçe lifli saksılar güneş seven, direkt güneş isteyen bitkilere hele açık havada hiç uygun değil. Toprak saksı ise her ortamda her şekilde birçok yararlara sahiptir.

Lif saksılar evlerde antoryum, mum çiçeği ve orkide türleri için ideal olabilir. Ama kışın fazla soğuk olan salonlarda köklerin fazlaca üşümesine, soğuktan çürümelerine sebep olabilir. Yazınsa 35 – 40°C derece gibi aşırı sıcak olan memleketlerde hassas bitkilere muhakkak daha fazla zararı olacaktır.

Liften saksı

Hindistan cevizi liflerinden yapılmış saksılar

Lif saksıları dışardan ithal edip internet üzerinden satanlar var. Fiyatı pahalı buldum (tanesi 2 – 3 TL gibi). O fiyattan üçü bir arada satsalar makul fiyat derdim. En azından üç boy bir arada 5 lira isteseler daha iyi olur. Amerikada bunlar sudan ucuz.

Kategori: Sektörel Yazar:

Etiketler: | |

'Hindistan cevizi liflerinden saksılar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hulya - Tokat dedi ki:

  Balkon parapetine ya da duvarının üzerine koymak için dikdörtgen veya kare toprak saksı bulabilir miyiz?
  ***
  Bilmiyorum topraktan yapılmışını hiç görmedim. Sadece plastikler var. Ben evdekiler için tarif ettiğiniz gibi uzun diktörtgen almak istiyorum mecburen plastik alacağım. Ama sefil yaratıklar o plastik saksıyı bile daha ucuza mal etmek için ince yapmışlar saksıyı yerinden kaldırırken fena halde yamulur içerde toprak sıkışır kökler rahatsız olur ezilir kırılır.. Böyle olunca almadım. İnşallah nisana kadar kavi bir şey bulabilirim.

 2. Serkan, Adana dedi ki:

  Geçen gün bir hindistan cevizi aldım üstünü binbir zahmetle düzgünce kestim, içindeki mevveyi çıkardıktan sonra altını düzleyip saksı haline getirdim. İçine de küçük bir begonya diktim. Nasıl sizce iyi bir fikir mi?
  ***
  Evet. Çok şirin olmuştur mutlaka. Dibine delik açmayı unutmamışsanız çok iyi. Dijital fotoğraf makineniz varsa bir fotoğrafını gönderseniz sitede yeni bir sayfa olarak yayımlasam diyorum. Herkes görsün. :) En yukarda iletişim linki var tıklarsanız email adresimi alıp fotoğraf gönderebilirsiniz.

 3. Serkan, Adana dedi ki:

  En kısa zamanda gönderiyorum. Bu arada delik açmayı unutmadım tabiki :)
  ***
  Tama öyleyse bekliyorum. Başka ne bitkileriniz varsa onların fotoğraflarından da gönderebilirsiniz.

 4. Serkan, Adana dedi ki:

  Şu sıralar bitki toplama aşamasındayım. Satıcısından hazır süslü püslü alıp evimin başucuna koyanlardan değilim, mümkün olduğunca kendi üretimim olan ve gerek tohum gerek çelikle neslini devam ettirebileceğim çiçekleri tercih ediyorum. Bu sebeple çiçeklerimin gösterişli olmadığını ve şova hazır olmadığını üzülerek söylemeliyim. Yani çiçeklerimin resmi site için pek uygun olmayacaktır. :)
  ***
  Göndermeseniz de olur. Benim için önemli olan şey sitemi takip edenlerin öz tecrübelerini sunmak. Amacım çiçek resimleri olsa, bizim buralarda her yerde çiçekçiler var. Bol bol resimler çekip yayımlamam mümkün. Ama burası çiçek resimleri sitesi değil. Çiçek yetiştirme hobisine sahip kişilere hitap etmek, faydalı bilgiler vermek ve kim evinde bahçesinde kendisi ne yetiştiriyorsa bazı örnekler sunmak. Eğer ilerde “bunu ben yetiştirdim, şöyle şöyle bakımını yaptım bu hale getirdim” diyeceğiniz bitkileriniz olursa resimlerini gönderebilirsiniz herkes görür Adananın ikliminde demek böyle çiçekler o şekilde yetiştirilebiliyormuş diye..

 5. Serkan, Adana dedi ki:

  Hindistancevizi saksısını gönderdim diğerlerindende birkaçını yakın zamanda gönderim mesela iki adet benjaminim var biri köklendirmeyle kendi yetiştirdiğim şimdi birbirine dolamayla değişik bir şekil yapmaya çalışıyorum, diğerinide (eğer yapabilirsem) bonsai olarak şekillendirmeye çalışıyorum. soğanlılarımızın burada sezonu bitti malesef. Diğerlerin de resimlerini gönderirim, söz :)
  ***
  O benjamin iyi bir örnek. Nasıl köklendirip nerede nasıl ne zamandan beri yetiştirdiğinizi anlatırsanız fotoğrafıyla beraber güzel bir konu olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)