Güngüzeli turuncu zambak Hemerocallis fulva

Hemerocallis fulva (gün güzeli) yazın biraz olsun susuz bırakmamaya dikkat etseniz uzun, dik, gür gelişen yapraklarıyla yol kenarlarında, duvar diplerinde dekoratif bir yer örtücü olur. Haziran ayında çiçeklerle bezenir. İhmalcilerin bahçelerine parklarına en uygun bitkilerdendir.

Hemerocallis fulva (gün güzeli) yazın biraz olsun susuz bırakmamaya dikkat etseniz uzun, dik, gür gelişen yapraklarıyla yol kenarlarında, duvar diplerinde dekoratif bir yer örtücü olur. Haziran ayında çiçeklerle bezenir. İhmalcilerin bahçelerine parklarına en uygun bitkilerdendir.

Hemerocallis fulva; gün güzeli / turuncu zamabak

Hemerocallis fulva - Güngüzeli

Ben çocukken bizim ve komşumuzun bahçesinde vardı. Biz isim olarak sadece zambak derdik. Haziran ayında margaritlerle aynı zamanda çiçek açardı. Şimdi tesadüfen yabancı web sitelerinde gördüm biraz araştırdım. Bilimsel adı Hemerocallis fulva olup bizde ise güngüzeli deniyormuş.

Bitkiler aleminde yeri: Her ne kadar benziyor gibi görünse de güngüzeli zambakgillerden değil, onlarla hiçbir akrabalığı yok. Xanthorrhoeaceae familyasından olup Aloe vera ile akraba.

Kesme çiçekçiliğe uygun mudur? Çok iyi vazo çiçeği oluyor ama kısa süreli. Şöyle: Upuzun sağlam bir sap ucunda birkaç tomurcuk bulunur. İlki açtığı zaman saplarından kesip vazoya koyarsınız. Bir çiçek bir gündüz boyu dayanır sonra solar bozulur ama her gün bir diğer tomurcuk sırayla teker teker açar böylece birkaç gün vazonuzda şık çiçekler eksik olmaz. Açmamış tomurcuklardan en küçükleri ziyan olabilir. Daha fazlasını açtırmak için » besleyici su kullanmalısınız.

Özellikleri:
— Yaprakları kurdele çiçeği yaprakları gibi ince, düz, uzun, yukarı doğru dik, açık yeşil.
— Kökleri hatırladığıma göre yumrusu yoktu sadece kurdele çiçeğinde olduğu gibi yumru benzeri çok sayıda şişkin depo kökler vardı. Yaprak diplerinde pek gelişmeyen rizomlar olur, oralardan sürgünlerle çoğalır.
— Kışın ağır don olaylarına (-30°C derece soğuklara) dayanabilir. Kışın yapraklar kurur yok olur. Baharda yeniden çıkarlar. Böylece yıllarca yaşayıp gidiyorlar. Bahçeye dikecekseniz daima onlara ait olmak üzere bir köşe ayıracaksınız. Hiçbir zaman sökmeniz gerekmez. Sadece isterseniz kökten ayırıp çoğaltmak amacıyla söküp yeniden dikebilirsiniz. Bence kış hariç yılın her zamanında kökten ayırmakla çoğaltılabilir.
Güngüzeli - Hemerocallis fulva— Suyu çok sever ama susuzluğa çok dayanıklı bir bitkidir. Yazın sulamazsanız yapraklar biraz bozulur. Susuz bırakmazsanız gelişime devam edip kökten yeni filizler geliştirir çoğalır durur. Kuraklığa da don olaylarına da çok dayanıklı bir bitki.
— Aşırı güneşli balkonlarda saksılarda yetiştirilebilir. Her ortama uyar. Toprak seçmez.

İstilacı bitkilerden: Hakkında verilen bilgilerde köklerinden uzattığı sürgünleriyle her yere yayılıp her yeri istila ettiği söyleniyor. Bizimkiler öyle değildi. Gerçi bizimkiler hem bizim bahçemizde hem komşumuzun bahçesinde bulundukları yer bahçenin en az su tutabilen köşesindeydi. Annem ile komşumuz M. teyze bilerek mi öyle bir yere dikmişlerdi bilmiyorum ama anlaşılan isabet olmuş.

Yenilebilir: Köklerinin ve çiçeklerinin yenilir olduğu söyleniyor – bunu bilmiyordum. Demek ki kabak çiçeklerinden dolma yapıldığı gibi bunun çiçeklerinden de dolma yapabilirsiniz. Bir denemek lazım lezzeti uyar mı uymaz mı..

Çoğaltılması: Rizom kök guruplarından birkaçı bir arada ayırmakla çoğaltılır. Rizomundan tek tek ayırmakla tutmayabilir. Biraz daha derindeki yumrular çoğaltmak için işe yaramaz; onlar sadece su ve besin deposudur.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | |

'Güngüzeli turuncu zambak Hemerocallis fulva' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Tuncay, Bursa dedi ki:

    Evin önündeki bahçemizdede var yıllardır aynı yerde büyüyor. Bir ara düzenlemeyi düşünüyorum daha sağlıklı olup daha iyi gözükmesi için.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)