Grevillea ‘Canberra Gem’

Grevillea ‘Canberra Gem’ kültivarı iki metreye kadar yükselebilen bir süs çalısıdır. Bahçelerin sınırlarında çit gibi kullanılabilir.

Proteaceae familyasında Grevillea cinsinin pekçok türleri, melez / hibtir türleri ve kültivarları var. Bunların anavatanı Avustralya, Yeni Gine ve cıvarlarıdır.

Grevillae çiçeğinin yakından görünümü

Grevillae çiçeğinin yakından görünümü

Grevillea ‘Canberra Gem’ kültivarı iki metreye kadar yükselebilen bir süs çalısıdır. Bahçelerin sınırlarında çit gibi kullanılabilir. Kış soğuklarına -10C dereceye kadar dayanır. Hava durumuna göre kış ortasından sonra veya ilkbahar başında çiçeklenir. Çiçeklenmesi yaza kadar devam eder. İklime, coğrafyaya ve aldığı güneşe göre çiçek açması sonbahara kadar devam edebilir.

Bütün yıl yeşil yapraklıdır. İyi çit bitkisi olur. Hem iğne yapraklı hem çiçekli çalıları sevenlerin bulabileceği nadir türlerdendir. Resimde görüldüğü gibi Noel süslemelerinde kullanılan bitkilerden olabilecek nitelikte. Fakat o günlerde çiçekli olamıyor.

Grevillea Canberra Gem

Grevillea 'Canberra Gem'

Grevillea ‘Pink Pearl’ ve grevillea juniperina bunun benzerleri olan grevillea türleridir.

Asitli ve nötr toprakları sever. Nötr üstü, alkalinli (pH 7.5 yukarısı) topraklar bu bitkiye uygun değildir. İyi güneş alan yerlere dikilmelidir. Hafif gölgeli ağaçlar arası yerlerde de olur. Ağır killi topraklarda kök çürümesinden ölme riski yüksek olduğu için böyle yerlerde tercih edilmemeli ya da eğimli zeminlere dikilmesi gerekir.

Grevillea 'Canberra Gem'

Sema Hanım'ın arka bahçesinden Grevillea

Çoğaltılması: Tohumla çoğaltılabilir fakat hibrit türleri tohumundan çoğaltmaya çalışırsanız farklı tür çıkabilir. Çelikle çoğaltılmasına yönelik kaydadeğer bilgi bulamadım (istediğiniz çelik usullerini deneyebilirsiniz).
» Basit daldırma yöntemi‘ni deneyebilirsiniz: Nisan veya mayıs ayında başlatıp ağustos sonuna kadar bekleyin. Ağustos sonunda söküp bakın köklenmişse ayırıp ayrı yere dikin.

Fotoğraflar için Sema Hanım’a teşekkür ederim.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)