Gelincik

Bence gelincik bahçelerde mevsimlik bir çiçek olarak lalelerle karışık ekilmeli. Çiçekleri benziyor. Laleler ilkbaharda erkenden çiçek açıyor ve erkenden çiçeksiz kalıyor. Onların çiçekleri solup gittikten sonra gelincikler çiçeklenmeye başlar. Böylece aynı yerde benzer çiçekler daha uzun süre kendilerini gösterir.

Balkonda saksılarda yetiştirdiğim çiçeklerin dibinden çıkan otları sökmemek bazen güzel sürprizler getiriyor. Bunlardan son örneği gelincik. Sonbahar sonunda bir saksıdan çıktı. Yapraklarından bunun bir papatya türü olabileceğini düşünmüştüm. Kışın yavaş bir gelişim gösterdi. Mayısta çiçek tomurcuğunu görene kadar ne olduğunu tam olarak bilmiyordum, papatya sanıyordum.

Tomurcuğu görünce, bitkinin boyunun da uzunluğuna göre önce haşhaş sandım. 11 mayısta çiçek açtı. Böylece gelincik olduğunu kesin olarak anladım. Şimdi boyu yarım metre.

gelincik bitkisinin yaprakları

Bizim gelinciğin yaprakları bu şekilde

Çıktığı saksıdaki toprak zayıf, kuvvetsiz. Buna rağmen yarım metre olduysa daha iyi toprakta daha büyük olacağını sanıyorum. Gelincik bizim balkonda ıtır dallarına yaslanarak büyüdüğü için dimdik. Kırlarda kendiliğinden yetişen gelincikleri çocukluğumdan hatırlıyorum, bu kadar uzun olmazlardı. Ya cinsiyle ilgili ya da çocukluğumda gördüklerim susuz kaldıkları için fazla uzayamamışlardı. Belki de tam gün güneş alabilmeleri boyun daha kıs olmasını sağlayabilir. Başka bir ihtimal, bizim balkondakinin onlardan farklı bir gelincik çeşidi olması. Çiçeğinin rengi kıpkırmızı.

gelinciğin çiçeği ve tomurcuğu

Her neyse, gelincik hakkında pek bilgim yok. Şimdi tohumlarını alıp sonbaharda ekmek istiyorum. Çiçeklerinin bu kadar uzun ömürlü olduğunu görünce süs bitkisi olarak yetiştirilebileceklerini düşündüm.

Gelinciğin çiçekleri çok dayanıklı; bu kadar dayanıklı olduğunu hiç tahmin etmezdim. Bugün tam altıncı gün ama çiçek halen taptaze.

Bence gelincik bahçelerde “mevsimlik bir çiçek olarak” lalelerle karışık ekilmeli. Çiçekleri benziyor. Laleler ilkbaharda erkenden çiçek açıyor ve erkenden çiçeksiz kalıyor. Onların çiçekleri solup gittikten sonra gelincikler çiçeklenmeye başlar. Böylece aynı yerde benzer çiçekler daha uzun süre kendilerini gösterir. Hem ince narin gelincik dalları lalelere yaslanarak kolayca ayakta durabilir.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler:

'Gelincik' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Bera Alvan - Ankara dedi ki:

  Gelinciği bir koparın da o zaman ne kadar dayanıyormuş çiçeği…
  ***
  Haklısınız tamam fakat ne istiyorsunuz da çiçeği koparıyorsunuz? Çiçek dalında güzeldir. :)

 2. Râna dedi ki:

  Zarif bir çiçek. Ben gelincik çiçeğini insanoğlunun yüreğine benzetirim. Oldukça hassas ve çok narin…

  Selam ve Muhabbetle!

 3. Elif, İstanbul dedi ki:

  6. kattaki balkonumda boş bir saksı duruyordu. Baharın gelişiyle üstünde tuhaf otlar çıkmaya başladı. Ben bu otlara hiç dokunmadım (zaten yabani otları zarar vermiyorsa sökmem ben çiçekleri çok güzel oluyor). Zamanla üstündeki otlar büyüdü. Şu an saksımda tek bir sap gelincik (3 adet çiçek verdi) ve kır papatyaları var. Gelincik tohumla mı çıktı? Eğer öyleyse tohumu saksıma nasıl geldi? Gelecek senelerde de çıkar mı?
  ***
  Gelincik tohumları hemen her toprakta bulunur. Derinde olursa çimlenmezler. Bir yerden yüz yıl kadar dayandıklarını duymuştum. Bir şekilde toprak yüzeyinde olurlarsa çimleniyorlar. Şimdi çiçekler solunca tohum kapsülleri oluşacak. Onlar büyüyüp kuruyunca içlerinden çok küçük tohumlar dökülmeye başlar. Tohumları alıp saklayın. Sonbahar ortasında toprak yüzüne serpip sulayın. Sonbaharda gelişmeye başlayan fideler kışın yavaşça büyümeye devam edip ilkbaharda çiçek açarlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)