Gasteria

Xanthorrhoeaceae familyasının Gasteria cinsi bitkileri.. Güneşi, sanki epiphytic türlerdenmiş gibi fazlasıyla havadar toprağı ve nemli havayı severler. Kuru havaya ve kuraklığa dayanıklılıkları tamdır. Bütün türleri birbirine benzer.

Xanthorrhoeaceae familyasının Gasteria cinsi bitkileri.. Güneşi, sanki epiphytic türlerdenmiş gibi fazlasıyla havadar toprağı ve nemli havayı severler. Kuru havaya ve kuraklığa dayanıklılıkları tamdır. Bütün türleri birbirine benzer. Bazılarını birbirinden ayırt etmek zordur. Zaten bunlar tür adlarıyla ayrı ayrı değil de genel cins adıyla anılır “Gasteria” diye.

Gasterya türlerinden pek azının yukarı yükselen gövdesi olur. Çoğu türler gövdesizdir. Rizom denebilecek bir ana köke sahiptirler. Aloe vera ile akraba, ama aynı cinsten değil sadece aynı familyadan (Xanthorrhoeaceae).

Bu yazımda kendi yetiştirdiğim gasterya hakkında bilgi vermek istiyordum. Fakat hangi tür olduğunu anlayamadım. Bulduğum bilgilerde ve resimlerde gördüm ki birbirlerine çok fazla benziyorlar. Benimki şunlardan biri: Gasteria carinata, Gasteria liliputana, Gasteria acinacifolia, Gasteria verrucosa.. Ya da başka bir tür.

Bendeki gasteryanın özellikleri:
1) -5, -6°C derece soğuklara dayandığı kesin. Kışın balkondaki gasteryalarımın sadece kökleri ölüyor. Ana kök ile yapraklar canlı kalıyor. Gasteria succulent bir birki olduğu için, yeniden kökleninceye kadar bünyesinde depoladığı su ve besinlerle idare ediyor. Havalar ısındığında yeniden kökleniyor.

Gasteria

Gasteria

2) Gövde oluşturmaz, yapraklar direkt ana kök üstünden çıkar. Yapraklar ilkin sadece sağa sola uzayarak gibi gelişim gösteriyor ama büyüdükçe deniz yıldızı gibi her yöne uzuyor. Yeni yapraklar geliştikçe eskiler geriye, iyice aşağıya yöneliyor. Yavruları ayırırsanız ana bitki daima tek kalsa iki üç yıl içinde muhteşem gösterişli oluyor. Şöyle:

Bir yaprak 30 cm kadar uzayabilir. Dolayısıyla, bu tür gasterya özenle bakıldığında yapraklar sağlıklı bir şekilde her yöne uzar, 60cm alan kaplar. Yavruları daima ayıracaksınız. Ya biraz büyüdüklerinde ayırıp başka yere dikin ya da ilk belirdiklerinde yok edin.

Fotoğrafta gördükleriniz henüz yavru. Şimdilik en büyük yaprakların uzunluğu 22 cm. Fotoğrafta yapraklarının tam uzunluklarını göremiyorsunuz.

3) Yaşına, toprağına, sulamasına, aldığı güneşe ve ısıya göre çok farklı şekillerde olabiliyor. Öyle ki, uzman web sitelerinde resimlerini gördüğüm ayrı ayrı gasteria türlerinin birçoğunun özelliklerini benim gasteryam göstermiştir. Bazen kısacık fazlaca şişman yapraklar. Bazen çok koyu renk, bazen açık renk. Bazen cılız, bazen dolgun. Noktalar bazen küçücük birbirine yakın, bazen resimdeki gibi iri iri ve pütür pütür.

Gasteria nasıl yetiştirilir?

Güneşi seviyor. Aşırı güneşte olabileceği gibi günde birkaç saat sadece sabah güneşi veya sadece ilkindi – akşam güneşi alsa daha iyi olur, daha hızlı büyür. Gölge iyi değil: yapraklar kof gelişir, ince cılız sağlıksız dayanıksız olur. Kesinlikle yapraklarına direkt güneş gelecek yapraklar ısınacak.

Toprak gerçek toprak olsa daha iyi – bunda çok sağlıklı gelişiyor. İçine yarı yarıya kuru yapraklar, küçük taş parçaları filan karıştırın. Ya da yarı yarıya ponza taşı karıştırın. Özel süs bitkisi toprağı kullanacaksanız yine yarı yarıya ponza taşı veya çörçöp karıştırın. Toprak fazlasıyla havadar olmalı.

Saksı: Gasteryanın kökleri hem fazla çoğalmaz hem kısa ömürlüdür. Kocaman saksılara hiç gerek yok. Sadece yaprakları taşıyacak kadar saksı yeterlidir. Kökler arada sırada şu veya bu sebeplerle tamamen yok olabiliyor. Ama gasterya dayanıklıdır bir iki ay içinde yeniden köklenir. Her ilkbaharda toprak değiştirseniz iyi olur.

Sulama: Yaz sıcaklarında toprak iyice kurumaya yakınken sulayın, diğer mevsimlerde toprak tamamen kuruduğu zaman sulayın. Yaz mevsiminde açık havada çok güneşli bir yerde tutuyorsanız toprak birazcık kuruduğu zaman sulayın.

Besin: Ben hiç vermedim. Bu bitki zaten fakir toprak bitkisi. Besin yerine her ilkbaharda toprak değiştirin. Besin yüzünden strese kapılıp köklerini terk etme ihtimali yüksek. O zaman gelişimi bir süre sekteye uğrar.

Temizlik: Haftada bir defa ıslak bir süngerle yapraklarını silerseniz çok sevinir.

Çiçeklenmesi genelde ilkbaharda. Ama önemli değil. Upuzun bir sap üzerinde soluk turuncu, soluk sarı, soluk yeşil karışık renkli küçük çiçekler aşağı bakar.

Çoğaltılması: Yavrularını ayırmakla çoğaltabilirsiniz. Ayırdığınız yavruları ıslak olmayan nemli toprağa dikin, sulamayın, toprak kuruduğu zaman sularsınız.

Gasterya uğraşmaya değecek eğlenceli komik bitkilerden. Tavsiye ederim. Bulursanız kaçırmayın.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: |

'Gasteria' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seher, Adana dedi ki:

    Benim en çok sevdiğim bitkillerden birisidir. Elimde iki türü var. Uraşmaya değer bitkilerdendir. Bu türleri sevenlerin yetiştirmelerini isterim.
    ***
    Evet çok ilginç gelişim gösteriyor. Adeta her zaman başka bir türmüş gibi. Benimkilerden en büyüğü şu anda dev bir deniz yıldızı gibi oldu. Evde daha hızlı büyüyor ama yapraklar her yöne uzanınca evde diğer çiçeklerin arasına koyamıyorum yer yok.. Balkonda kızgın güneşte tutuyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)