Gaillardia, gayret çiçeği

Toprağı kalitesiz, fazlaca güneşli, sert rüzgârlı, kuru havalı, sıcak, kurak ve bakımına özen gösterilmeyen bahçeler için en iyi bahçe bitkisidir. Çok az bir bakımla gayet iyi bir gelişim gösterecektir.

Gayret çiçeği denmesi belki yazın kuraklığa ve sıcaklara, kışın şiddetli don olaylarına dayanabildiği için olsa gerek. Gaillardia’nın gerçek türleri kış soğuklarına iyi dayanır. Türüne göre -30C ile -40C arasında soğuğa dayanabilirler. Birkaç kültivarı, hibriti -17C dereceden fazla soğuğa dayanmaz.

Gaillardia Astaraseae (Papatyagiller) familyasının 25 kadar türü olan cinsidir. Anavatanı kuzey ve güney Amerika kıtaları. Her yıl farklı kültivarları türetilir. en yaygın kültivarı Gaillardia × grandiflora adı altında toplanmıştır. Gaillardia aristata ile Gaillardia pulchella türleri yeni hibritlerde ve kültivarlarda çok kullanılırlar.

İngilizcede yaygın adı ‘Blanket Flower’.. Battaniye çiçeği.. Amerikan yerlilerinin (Kızılderililerin) battaniyelerinde gayret çiçeği motifleri kullanıldığı için bu bitkiye battaniye çiçeği demişler. Indian blanket flower (Kızılderili battaniyesi çiçeği) diyenler de var.

Toprağı kalitesiz, fazlaca güneşli, sert rüzgârlı, kuru havalı, sıcak, kurak ve bakımına özen gösterilmeyen bahçeler için en iyi bahçe bitkisidir. Çok az bir bakımla gayet iyi bir gelişim gösterecektir.

Kesme çiçekçilikte: Yetiştirilmesinin kolay olması, hastalık, parazit vb. zararlılarının az olması, fazla besin / gübre istememesi ve aylarca tekrar tekrar çiçek açması sebepleriyle kesme çiçekçilikte önem verilmesi gereken bitkilerdendir. Vazo ömrü 1 hafta garanti.

Kesme çiçekçiliğe elverişli gayret türlerini hastalıklardan iyi korumak için ve bakımını gerektiği gibi yapabilmek için 30cm aralıklarla dikmelisiniz. Bu mesafe her birinin en yüksek verimlilikte çiçeklenmesini, ayrıca kökten bolca yavrulamasını sağlar.

Bahçede yetiştirildiği gibi güneşli balkonlarda saksılarda da gayet güzel yetiştirebilirsiniz. Saksılarda, bir saksıda bir kök gayret çiçeği olmalı. Solan çiçekleri fazla bekletmeden kesip atarsanız aylarca kalitesini bozmadan çiçek açar durur. Kışın pek soğuk görünmeyen yerlerde çiçeklenmeye hiç ara vermez. Çiçek açma zamanı istanbulda mayıs ortasından kasıma kadar (hava durumuna göre daha uzun sürebilir).. Daha soğuk yerlerde haziran sonundan ekime kadar. Akdeniz kıyılarında ise muhtemelen bütün yıl çiçek açmaya devam eder.

Gayret çiçeği

Gayret çiçeği

Türüne, toprağına, aldığı gıdasına göre boyu 15 cm ile 1 metre arasında değişir. Duruma göre değneklere bağlanması gerekir. Budama istemez. Sadece geçmiş çiçekler kesilmeli.

Güneş ihtiyacı: Ne kadar çok, o kadar iyi. Gölgeyi hiç sevmez. Aşırı sıcak memleketlerde seyrek gölgeli / yarı güneşli yerlerde daha verimli gelişir.

Toprak: Ağır killi toprakları sevmiyor – hayatta kalması zor olur. Asitliliği ve kireçliliği yüksek olmayan her çeşit toprak uygundur. Deniz kenarında deniz dalgalarının ıslatıp tuzladığı topraklarda sorun çıkarmaz.

Sulama: Susuzluğa dayanıklıdır diye susuz bırakmayın. Yaz aylarında toprak kurudukça fazla bekletmeden sulayın. Toprak yaşsa sulamamalısınız. Sulamalar arasında toprağın kuruması beklenmeli.

Besin: Genel amaçlı türden besin.. Dozajına göre uygun aralıklarla ilkbar sonundan sonbahara kadar.

Gaillardia çoğaltılması:

1- Kökten ayırmayla: İlkbaharda kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz. Eğer yaz boyunca iyi bakarsanız kökten o derecede iyi yavrular geliştirir. Bazı hibritler tohum oluşturmayabilir. Olsa da onlardan esas ata türler çıkacaktır. Gayret çiçeğinizin türünü, çeşidini bilmiyorsanız ve çiçekleri çok güzelse muhtemelen safkan tür değildir, tohumlarına güvenmeyip kökten ayırmayla çoğaltın iyi koruyun.

2- Kök çeliği ile çoğaltılmaya uygundur. En kalın kökleri seçin.

3- Tohumdan gayret çiçeği yetiştirilmesi: Kendi kendine bile oluyor. Tohumları her zaman ekebilirsiniz. En iyi zaman sonbahar ve kış aylarıdır. Kışın şiddetli don olayları yaşanan yerlerde tohumlar ilkbaharda don olayları geçtiği zaman ekilmeli. Tohumları aslında ekmeyeceksiniz. Toprak yüzeyine serpin sulayın. Tohumların çimlenmesi kuvvetli aydınlık gerektiriyor. Tohumlar çimlenene kadar susuz kalmamalı. Hızlı büyürler. Yeterince büyüyen fideleri 30cm arayla dikmelisiniz. Mini çeşitlerini 15cm arayla dikin.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Gaillardia, gayret çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Selamlar,
  Benim bahçemde de bir benzeri var ama o mu değil mi emin olamıyorum. Taşındığım zaman bakımsız olsalar da iki küme halinde bir köşede açıyorlardı. Salyandoz yuvası halindeydiler. Yabani otlar sarmıştı her yanlarını. Tek tek ayıkladım, kavrulmuş yapraklarını koparıp biraz da çapa ile diplerini kabarttım. Adının gayret çiçeği olduğunu bikmiyordum.
  ***
  Bunların yaprakları tüylüdür. Çiçek sapları uzun oluyor. Benzer olarak gazanya var. O da susuzluğa müthiş dayanıklı. Yaprakları parlakça, sert, tüysüz, genelde dar yapılı, bazen çimen yaprağı gibi ince, bazen karahindiba yaprağına benzeyen yapıda olur. Çiçek sapları kısadır. Bu tarifimden sizinki gazanya mı bundan mı anlayabilirsiniz.

 2. Begonvilli Ev dedi ki:

  Benimkiler kesinlikle Gazanya. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
  ***
  Gazanyalar benim deneyimlerime göre kaktüsler kadar susuzluğa, aşırı güneşe dayanıklı. 2010 yılında küçük bir plastik saksıya dikmiştim. Kökten bir hayli çoğalarak büyüdü. Geçen yaz aynı saksıda, bir avuç toprakta aşırı derecede susuz kalmış günler geçirdi.. ama en küçük bir bozulma eksilme olmadı. Bu baharda kökten bütün parçaları ayırarak hepsini bir arada büyük bir saksıya diktim. Hepsi tuttu. Şimdi eskisi gibi güzelce çiçek açmaya devam ediyorlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)