Filkulağı (Alocasia ve Colocasia)

Dünyada en çok fil kulağı (elephant ear) adıyla bilinen süs bitkileri iki ayrı cinsin (Alocasia ve Colocasia) çeşitli türleri ve hibritleridir. Her ikisi de Aracaea familyasının Colocasieae gurubundandır, yumrulu ve rizomlu olurlar.

Dünyada en çok fil kulağı (elephant ear) adıyla bilinen süs bitkileri iki ayrı cinsin (Alocasia ve Colocasia) çeşitli türleri ve hibritleridir. Her ikisi de Araceae familyasının Colocasieae gurubundandır, yumrulu ve rizomlu olurlar. Alacasia türlerinin yaprakarı genelde uçları yukarı doğru gelişir, Colocasia türlerinin yapraklarıysa birçok bitki gibi yaprak uçları aşağı bakar.

Alocasia cinsinin yumrulu ve rizomlu 81 türü var. Colocasia cinsi büyük rizomlara sahiptir, en az 25 türü biliniyor.

Filkulağı tür ve çeşitleri için » Colocasieae linkine tıklayın.

Bu bitkiler zehirlidirler. Güneydoğu Asya, Okyanusya civarında bazı cinsleri iyice pişirilerek yeniyor, bu amaçla tarımı yapılıyor. Bunlardan dolmaya benzer yemekler yapılır.

Salon ve ofislerin dekorasyonunda önemli yeri olan filkulağı çeşitlerinden bazılarına daha sonra tek tek değineceğim. Şimdilik bakımı ve yetiştirilmesi hakkında bilgi vermiyorum.

Gerçi bunlar şimdi pek moda değil ama çok yakında büyük bir patlama yaşanabilir. Çünkü albenisi yüksek bir bitkidir. Cinsine göre büyük yaprakları ortama tropikal bir hava katıyor. Şimdilik çiçekçilerde renkli, el kadar yapraklı bir hibritini görüyorum. Fiyatı da ateş pahası. Çoook yıllar önce benim çocukluğumun ilk devresinde büyük yeşil yapraklı filkulağı moda idi. Hatta eski filmlerimizde görebilirsiniz. O yıllarda Arecaea familyasından bazıları istanbulda modaydı. Şimdi kapitalist dünyanın süs bitkileri sektörü birkaç yıldır dalları örgülü Ficus’ların, yine dalları örülebilen bir iki cinsin ve falanopsis orkidelerinin üstünde duruluyor. Bakalım bu bitkilerin saltanatı ne kadar devam edecek..

 

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | |

'Filkulağı (Alocasia ve Colocasia)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz - Aydın dedi ki:

  günaydın:) bütün çiçeklerimi çok seviyorum ama benim en sevdiğim çiçeğim budur. yani fil kulağı. alocasia macrorrhiza. dün size gönderdiğim bir başka iletide bahsetmiştim. bende 2 saksı var. birisi 4 yapraklı diğeri 5 yapraklı. en büyük yaprak çapı 50 cm yi geçkin olabilir yada o civardadır. boyları da 1 m den daha yüksek. ikisinin de birer tane çocuğu var yanlarında. belki bu bahar çoğaltmayı düşünebilirim ama kıyamıyorum açıkçası. hatta geçenlerde kardeşim ”abla bu çiçekler seni yer” demişti de çok gülmüştük. 2 si de 3 yıllık çiçeklerim ve çok sağlıklılar. buraya resim yüklemeyi becerebilsem hemen resim göndereceğim:) eski türk filmlerinde görülüyor haklısınız. Kibar feyzo filminde Feyzo evlenmek için ağadan (şener şen) izin almaya geldiğinde ağa sedire bağdaş kurmuş oturuyor ve arka fonda saksıda fil kulağı vardır:))
  bir de bunun akrabası alocasia amozanica denen bir bitki var o da çok güzel ama o bende yok. amozanica’nın yaprağında siyah desenler var. şimdi sosyete çiçekçilerinde moda. geçenlerde bizim burda bir çiçekçide sordum 40 cm boyunda 4-5 küçük yaprağı var, çiçekçi ”80 tl ama abla sana 60 tl olur” dedi. yapmayın dedim yapmayın. ”bu çiçeğin bakımı da üretimi de zor değil, çiçeğin de sosyetesi olmaz ki” dedim. ”abla sen işi biliyosun ama bize gelişi pahalı” dediler. yani çok haklısınız. artık herşey gibi çiçeğin de modası ve sosyetesi var:(( saygılarımla..

 2. admin dedi ki:

  Benim de çok sevdiğim aradığım bir bitki ama bulamıyorum. Avrupada Amerikada her şekilde, saksıda yapraklı veya sadece çıplak yumru halinde her tür filkulağı çeşitleri çok da uygun fiyattan satılıyor. Sanıyorum bizim halkımızda o kadar merak olmadığı için şimdi hâlâ gelişmiş bir şekilde süs bitkileri satışı yapan yerler yok. Arz talep meselesi. Halkın talebi yok denecek kadar az. Böyle devam ettikçe de ortada ne zengin türler görebiliriz ne de perakende satış yerleri arasında rekabet.

  Yazdığınız filkulağı tür örnekleri için teşekkür ederim. Zamanla bunları ve çeşitli türleri ayrı ayrı sayfalarda yazacağım.

  Resime gelince, ben daha önce Antalyalı bir hanımdan rica etmiştim resimler göndermişti – emaille ona sorular yazarak bir yazı hazırlamıştım. Ama o hanımın o günlerde önemli işleri çıktı mailleşme uzun sürdü ortaya iyi bir yazı çıkamadı. Okumuşsunuzdur, Suna Hanımın bahçesi diye. Siz de gönderirseniz yine mail röportajı gibi bir sayfa hazırlamak istiyorum. En yukarda iletişim linkinden email adresimi alabilirsiniz.

  Moda bitkiler acı ama gerçek. Türkiyede kendi istediğimizi değil, moda edilmeye çalışılanları ve moda olanları bulabiliyoruz. Son olarak moda edilmeye çalışılan bitki pachira.. Örgülü kuru dalları ithal ediliyor.. saksılarda köklendirip satıyorlar. Şimdilik talep var gibi görüyorum. Bakalım hedeflendiği gibi tutulacak mı..

 3. Filiz – Aydın dedi ki:

  merhaba, maille 3 resim gönderdim. resim kalitesi kötü olabilir. cep tlfnumla çektim çünkü. ayrıca eğer isterseniz size yavrularından 1 tane yollayabilirim. bir de o resimlerde yan tarafta euphorbia m da görünüyor azıcık. ondan da istediğiniz kadar çelik yapmak için dal gönderebilirim. ve ayrıca çarşamba günü benim çarşamba pazarındaki çiçekçimden size çok ucuza euphorbia milli alıp gönderebilirim. armağanım olur. kabul ederseniz çok mutlu olurum. saygılarımla.

 4. admin dedi ki:

  Mailiniz geldi, resimler fena değil.. balkonunuzdaki bitkiler maşallah çok güzel çok da iyi görünüyorlar. Mail adresinize cevap yazdım. Çok çok teşekkür ederim.

 5. Sukran G. -Sydney dedi ki:

  Ablamin bahcesinde Fil kulagi var. Çiçek sonrasi kirmizi taneli ici cekirdekli nar gibi ama uzun meyva veriyor. Ablam ve ben birer tane yedik. Kirmizi kismi tatli, cekirdegi buyuk bir meyva. Mumkun olsa size resim gonderebilsem.
  ***
  Meyvesi yenebilir diye bir şey duymamıştım. Zehirli olabilir dikkat edin. Fotoğrafını gönderebilirseniz memnun olurum. En üstte sağda iletişim yazan yere tıklarsanız email adresimi görürsünüz. Email yazarak fotoğrafları o yolla gönderebilirsiniz.

 6. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Ben gecen sene otelimize gelen fil kulaklarından yaz sonuna doğru bir yavru almıştım. Kışın hiç tepki vermedi. Tam ümidimi kaybettim dedim baharda yeni yapraklar başladı. Her bir yaprak birbirinden büyük ve muhteşem. Tek sorun tahminimden hızlı büyümekte ve saksım git gide küçük kalmakta. Bu aralarda sıcak olduğu için dokunamıyorum zarar vermemek adına. Balkona koydum kesinlikle direkt güneş ışığı görmüyor. Sık sık sulamaktayım. Gelisim harika.
  ***
  Saksı çok küçük değilse problem yok. Toprağını biraz eşelemeye gerek bile kalmadan eğer yoğun köklenme görüyorsanız bu takdirde bir boy büyük saksıya aktarmanız iyi olur. Hemen yapın. Hiçbir zarar görmez merak etmeyin. Ama aynı özellikli topraktan kullanın çünkü farklı topraklara hassaslık gösterme özelliği var.

 7. Aydın, Aydın dedi ki:

  Bitkim gayet güzel gelişim göstermekte fakat yaprak uçlarında yanıklar oluşmaya başladı. Her boğumda var. Sanki bilerek yakmışsınız gibi koyu renkli yanıklar. Yerini değiştirmedim. Düzenli olarak su vermekteyim. Direkt güneş almıyor. Balkonumda ve esinti almakta. Ne yapmam gerektiğini bilemedim. Bu bitki ile ilgili de çok fazla bilgi ne yazık ki mevcut değil. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Yıllardır yetiştiririm böyle bir probleme hiç rastlamadım. Sanıyorum toprak değiştirmeniz iyi olur. Ama devamlı balkonda tutuyorsanız şimdi değil ilkbaharda toprağını değiştirin.

 8. Aydın, Aydın dedi ki:

  Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bir yaprağını kaybettim. Diğerleri de aynı şekilde oldu. Dediğiniz gibi topraktan kaynaklı sanıyorum. İlk baharı beklersem geç kalırım diye korkmaktayım açıkcası. Şu dönemde değiştirip daha korunaklı bir alana almam çiçeğin düzelmesini sağlayabilir mi? Ayrıca toprak olarak ne öndermektesiniz? Hiç bir yerde bu konu ile ilgili net bilgi bulamadım açıkcası.
  ***
  Balkonda tutuyorsunuz. Şimdi git gide kötüleşir. Duruma göre tüm yaparaklarını kaybedebilir ama ölmez. İlkbaharda havalar ısınınca yeniden canlanır. Sulama sıklığını azaltın. İlkbaharda söküp yeni toprağına dikin. Hazır poşet topraklardan doğal çürüntüye benzeyen herhangi bir marka olabilir. En iyisi budur. Ayrıca, ilkbaharda iyice canlandıktan sonra 20 günde bir suya karıştırılan yaprak amaçlı bitki besini verin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)