Filbahri, Limon çiçeği, Philadelphus

Eskiden İstanbulda bahçelerden eksik olmayan çalı türü, çiçekleri güzel kokulu bitkilerdendi. Şimdi nadiren görüyorum. Çocukluğumda limon çiçeği diye tanımıştım. Öyle derlerdi. Gerçekte limon ile hiçbir alakası yok.

Eskiden İstanbulda bahçelerden eksik olmayan çalı türü, çiçekleri güzel kokulu bitkilerdendi. Şimdi nadiren görüyorum. Çocukluğumda limon çiçeği diye tanımıştım. Öyle derlerdi. Gerçekte limon ile hiçbir alakası yok.

Hydrangeaceae familyasındandır. Ortanca ile akraba. Bilimsel adı genel cins adı olarak: Philadelphus olup Türkçede Filbahri’dir. İngilizcede yine genel cins adı olarak mock-orange derler. Bunun Türkçesi ‘Yalancı portakal’dır.

Filbahrinin birçok türü var, hibritleri var, kültivarları var. Safkan türlerinden bahçe süs ağacı olarak yüzyıllardır en yaygın olarak yetiştirileninin bilimsel adı: Philadelphus coronarius’tur. Bunun bile birçok çeşitlerini türetmişler.

Kışa dayanıklılık: Türüne göre değişir. -15°C,  -35°C arası..

Filbahri / Limon çiçeği

Filbahri / Limon çiçeği

Pek toprak seçmez. Fazla asitli fazla kireçli olmamak kaydıyla her toprağa uyar.

Fazla güneşe ihtiyacı yoktur. Günde iki üç saat direkt güneş alması yeterli. Aşırı güneş çiçek tomurcuklarını bozar çiçeklenmeyi azaltır.

Budama çiçekler solduğu zaman hiç vakit kaybetmeden kuvvetlice yapılmalıdır. Yanlış zamanda yanlış budama yaparsanız gelecek baharda yeterince çiçek açmaz. Ya hiç budamayın ya da zamanında budayın.

Çoğaltılması:
1- İlkbaharda, ayva ağaçları çiçeklendikten sonra, yeni dallarından tepe çeliği ile. Dallar çok körpe olmasa daha iyi. Ayrıntılı bilgi için: » tepe çeliği..
2- En yeni olgunlaşmış dallardan çelikle çoğaltmak için dallar kasım ayından sonra, yani bitki tam olarak uykuya girdiği zaman, en geç kış sonuna kadar alınır. Çelikler doğrudan toprağa dikilir.
3- Basit daldırma yöntemi.. Bunun zamanı ilkbahar ortasından yaz başına kadardır. Geçen yıldan kalma genç dallardan birini veya birkaçını eğer bir kısmını toprağa.. (Devamı için tıklayın: » basit daldırma..)
4- kök sürgünlerinden (piçlerinden) köklenmiş olanlarının ilkbahar başında ayrılmasıyla..

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |

'Filbahri, Limon çiçeği, Philadelphus' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Çok eskilerden tanıyorum bu bitkiyi. Keşke tekrar bulabilsem.

 2. Kadir Demirel, Eskişehir dedi ki:

  Bu bitki uzun yıllardır bahçemde yaşıyor ama adını bilmiyordum. Tesadüfen şimdi öğrendim. Şu sıralar çiçekleri açmaya başladı. Harika kokusu var. Özellikle akşam ve geceleri sanki daha bir başka kokuyorlar. Gelip geçerken durup çiçeklerini kokluyorum. Ama uzun süreli kalmıyor çiçekleri. Geçen yıl sonbaharda, anlayamadım ama, bir dali 2. kez tekrar çiçeklendi bir hafta kadar sürdü. Güzel bir bitki.

 3. L. A. -Hakkari dedi ki:

  Adem (a.s.) bir filbahri ağacının altında yaratılmış.

 4. Herbert M. -Ankara dedi ki:

  Bu yazı bana çok yardımcı oldu. Teşekkür ederim.

 5. Resul, Trabzon dedi ki:

  Gerekli istifadeyi sağladım. Teşekkür ederim. Bu ağacı veya tohumunu nasıl edinirim?
  ***
  Ticari yetiştiriciliği yapılmadığı için bulabilmeniz çok zor olur.

 6. Nesli, Tekirdağ dedi ki:

  Ben Filbahri çiçeğini çok seviyorum. Bir yerde gördüm hemen istedim sağ olsun insandan verdi. Köklü kısmından kürekle sökerek çıkardık ama çok köklü gelmedi. Köksüzdü çoğu. Ve aralık ayindayız. Hemen evde bahçede kocaman bir bidona diktim. Tutar mı acaba? Veren teyze tutar demişti. Tutması için ne yapmalıyım?
  ***
  Bence de tutar. Özel bir şey yapmak gerekmiyor. İlkbahar geldiğinde filizlenir.

 7. Sinem, İstanbul dedi ki:

  Bugün çiçekçiden filbahri satın aldım. Dalları zayıf. Ayrıca yapraklarında delikler var. Aşısı yapılmış küçük bir saksıda. 10 taneye yakın çiçekler var. Sizce yaşayabilir mi? Seramik büyük saksı aldım. Saksının delikleri yok sizce uygun mudur? Güneye bakan cam balkonum bolca güneş ve kuvvetli rüzgar alıyor. Buraya uygun olur mu?
  ***
  Günde 3-4 saat kadar sabah veya akşam güneşi alsa daha iyi olurdu. Bitkileri dibi delik olmayan saksılara dikmek yanlış. Zamanla içinde su birikir ve bitkinin kökleri çürür.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)